2014. május 29., csütörtök

AZ ILLÓOLAJOKRÓL

Az aromaterápia az ember által ismert egyik legősibb gyógyító művészet. Az emberiség         évezredek óta használja a növények illatos kivonatait gyógyító és ápoló célból.
Az aromaterápiában alkalmazott illóolajok tulajdonképpen vegyi koktélok, különböző molekulák : észterek, terpének, alkoholok, fenolok, aldehidek, ketonok, éterek és még milliónyi vegyi anyag elegyei. Ezek az összetevők különböző tulajdonságokkal bírnak. Némelyek gyulladáscsökkentő hatásúak, mások gombaölők, vírusölők, nyálkaoldók vagy baktériumölők. Más-más mértékben, de mindegyik illóolaj fertőzésgátló és illatosító.

Az illóolajokat természetes tulajdonságaiknál fogva három csoportba oszthatjuk.
  1. Az első csoportba tartoznak a legerősebb illatú olajok. Ezek a FEJILLATOK, ezek illanak el a leghamarabb. Hatásuk frissítő, felemelő. Gyorsan hatnak a testre és az elmére is. Keverékeknél a fejillat adja meg az első benyomást. Pl. eukaliptusz, citrus, zsálya, kakukkfű, bazsalikom.
  2. A második csoportba a SZÍVILLATOK tartoznak, közepesen erős illattal. Hatásuk serkentő, és kiegyensúlyozó. Közepes ütemben hatnak a testi funkciókra pl. az emésztésre. A keverékeket testessé teszik. Pl. levendula, muskotályzsálya, rozmaring.
  3. Az olajok harmadik csoportját pedig az ALAPILLATOk alkotják. Lassan párolognak, leginkább gyógyhatásuk miatt alkalmazzák őket. A leglassabban hatnak a testre és az elmére, nyugtató hatásúak. A keverékeket fixálják és tartóssá teszik. Pl. szantál, ylang-ylang, jázmin.

A helyesen használt illóolajoknak nincsenek mellékhatásaik, sőt ellazítják az idegrendszert, serkentik a vérkeringést, elűzik a levertséget, csökkentik a gyulladásokat és enyhítik a fájdalmakat. Az elme és a test között egyensúlyi állapotot hoznak létre. Az illóolajok illatát az orr hátsó részében elhelyezkedő szaglóidegek érzékelik és juttatják el az agyba, ahol kifejti hatását, serkent vagy nyugtat, jó közérzetet biztosít, egyensúlyba hozza az egész személyiséget. A szaglóreceptorok és az  agy közti közvetlen kapcsolat azt is megmagyarázza, hogy hogy a szagok miért tudnak érzelmi reakciókat kiváltani és múltbéli emlékeket felidézni. ( A szagokhoz társított emlékek tovább megmaradnak, mint a képi emlékek.)

Az olajok a bőr felszínén is áthatolnak, a bőrre kifejtett jó hatásuk is erőteljes. Megfiatalítják és élettel telítik a bőrt, bármely korosztályhoz is tartozzék az. A pattanásos, ekcémás, égett vagy sebes bőrt ápolják, gyógyítják.

Az illóolajokat FELHASZNÁLHATJUK:
      -          párologtatáshoz,
-          masszázsolajokhoz,
-          arcolajokhoz,
-          bőr- és testápoló termékekbe,
-          parfüm készítéséhez,
-          gőzöléshez,
-          főzésnél, sütésnél,
-          testi tünetek kezelésére,
-          lelki bánatok, sérülések kezelésére,
-          stresszoldásra,
-          mentális problémák esetén.

Testi és lelki problémák kezelésénél kérjük gyakorlott aromaterapeuta segítségét, semmiképpen ne otthon próbálkozzunk!!!

Terápiás kezelésre csakis a 100 % tisztaságú olajok alkalmasak. A szintetikus illat halott dolog, és nincsen semmiféle gyógyhatása, sőt tartalmazhat olyan anyagokat, melyek előre nem megjósolható módokon hathatnak. A szintetikus anyagok mérgezhetik az immunrendszert, az illatok pedig híján vannak azoknak az éltető energiáknak, melyek a tiszta olajok gyógyító hatását adják.


Kapcsolódó tartalmak:


2014. május 23., péntek

VEGYSZERMENTES NAPTEJ

Az Európai Bizottság ajánlása szerint 2010-től a naptejeket úgy kell előállítani, hogy legalább 90 %-os fényvédő hatása legyen a káros UVA-sugarak ellen. Ezt természetesen csak kémiai vegyületekkel lehet elérni, ez egy natúr- vagy biokozmetikum esetében azonban megengedhetetlen. Tiltakozásuk jeléül a biokozmetikumokat gyártók kivonták a forgalomból a napozószereiket. Azonban otthon is keverhetünk magunknak és a családunknak az alábbi recept alapján.

HOZZÁVALÓK:

ZSÍROS FÁZIS:
Kb. 100 ml napozáshoz is jó bármilyen nekünk tetsző finomítatlan növényi olaj, vagy akár több olaj keveréke - én a következőket ajánlom: olívaolaj, kókuszolaj, pálmaolaj, avokádóolaj, lenolaj, repceolaj, napraforgó olaj. A három utóbbi nehezebben szívódik fel, csillogni fog utána a bőrünk, viszont ezáltal több sugarat tükröz vissza, azaz nagyobb fényvédelmet nyújt, ráadásul növelik a készítmény viszkozitását.

- kb. 2-3 evőkanál dióolaj (minél barnább a színe, annál jobb!) - aki szereti a jó bronzos színt, tehet belőle még többet, de akkor annyival kevesebb bázisolajat használjon!
- kb. 2-3 evőkanál körömvirágolaj vagy sárgarépaolaj
- kb. 10 csepp levendula illóolaj (nyugtató, gyulladásgátló, allergia ellenes)
- kb. 3 csepp menta illóolaj (nyugtató, hűsítő)
- 50 ml kakaóvaj

1.      Először enyhén meleg vízfürdőn olvasszuk fel a kakaóvajat.
2.      Keverjük össze a folyékony olajakat, majd ha felolvadt a kakaóvaj, vegyítsük össze a kettőt és jól keverjük el.
3.      Ha langyosra hűlt, akkor tegyük hozzá az illóolajokat.

VIZES FÁZIS:
- kb. 100 ml mészvíz, meszes víz vagy mésztej (gyógyszertárban kapható)

SZILÁRD FÁZIS
- kb. 1-2 csapott evőkanál titándioxid por - amely a fizikai fényvédelmet nyújtja. Hófehér érzékeny bőrűek 2 csapott evőkanállal, kevésbé érzékeny bőrűek 1 csapott evőkanállal tegyenek bele. Akinek már van alapszíne, vagy nem leégős típus, lecsökkentheti 1 kiskanálra az adagot, de akár el is hagyhatja.
- kb. 1 csapott evőkanál cinkoxid por (elhagyható) - gyulladásgátló, nyugtató, allergia ellenes, enyhe fizikai fényvédő. Csak nagyon érzékeny bőrűeknek kötelező beletenni. Erőteljes szárító hatása miatt nem javasolt belőle 1 csapott evőkanálnál több.

Vegyünk egy jól záródó - lehetőleg sötét - üveget, és egy tölcséren keresztül szórjuk bele a porokat, majd öntsük rá a mészvizet, és legvégül az olajat.

HASZNÁLAT ELŐTT ALAPOSAN FELRÁZANDÓ!!!
(Antal Vali után)


Kapcsolódó tartalom:

2014. május 22., csütörtök

KENJE A HAJÁRA!

Hajápolás ricinusolajjal (receptek)

1. A ricinusolaj a haj egyik legkitűnöbb ápolószere. A SAMPONSZAPPAN elengedhetetlen alkotórésze, de mindenképpen a zsírfázishoz adjuk hozzá, hogy minél jobban elszappanosodjon. A samponszappanoknál az a cél, hogy az alkotórészek minél nagyobb arányban szappanosodjanak el.

2. A ricinusolajból hatékony HAJÁPOLÓ SZÉRUMOT is készíthetünk. Nemcsak táplálja a hajat, de könnyen kifésülhetővé és egyenessé is teszi.
Hozzávalók:
-          50 ml rózsavíz
-          1 és ½ evőkanál ricinusolaj
-          néhány csepp jojoba- és szőlőmagolaj.

A még nedves hajra permetezzük rá.

3. HAJPAKOLÁS. Egyenlő arányban keverjünk össze ricinusolajat, mustárolajat és olívaolajat. A keveréket masszírozzuk be a fejbőrbe, és hagyjuk rajta 30 percig. Utána samponnal mossuk át legalább kétszer. Javítja a haj és a fejbőr állapotát is.

4. HAJBALZSAMNAK keverjünk össze néhány csepp ricinusolajat néhány csepp növényi glicerinnel. Hajmosás után be kell dörzsölni a hajba, és néhány perces várakozás után leöblíteni. Fényes, könnyenfésülhető haj a végeredmény.

5. A HAJNÖVEKEDÉST SERKENTŐ melegolajos pakolás ösztönzi a haj gyorsabb növekedését és puhítja, könnyen kezelhetővé teszi. ½ dl ricinusolajat melegítsünk össze ½ dl szűz olívaolajjal. Opcionálisan tehetünk bele 1-2 csepp E-vitamint is. Vigyük fel a száraz hajra és dörzsöljük jól be a fejbőrbe is. Melegítsük fel hajszárítóval és folpakkkal tekerjük be a fejünket. Erre jöhet még egy fürdősapka is. 3-4 órát hagyhatjuk rajta a hajon a pakolást, de a leghatásosabb egész éjszakára rajta hagyni. Legalább hetente egyszer célszerű elvégezni, de a heti 2-3-szori ismétlés gyorsabb eredményt hoz. A hatóidő letelte után samponnal akár háromszor is meg lehet mosni, hajszárítós szárítás nem javasolt.

6. KORPÁSODÁS ELLENI szérumhoz keverjünk össze ½ dl ricinusolajat, 1 tojást felverve, és ½ dl rumot. A keveréket masszírozzuk a fejbőrbe és a hajtövekre, egy sűrű fogú fésüvel finoman „kapargassuk át” a fejbőrt, majd bugyoláljuk be a fejünket egy törülközővel és hagyjuk rajta 20 percig. Utána a szokásos módon mossuk meg.

TIPP!
SZEMPILLÁRA és SZEMÖLDÖKRE is használható a ricinusolaj. Egy kevés mandulaolajjal elkeverve pálcikával vigyük fel a szempillára és a szemöldökre a keveréket. Hagyjuk hatni néhány órán keresztül. Javasolt legalább naponta elvégezni 1 hónapon keresztül, hogy látványos eredményt érjünk el.


Kapcsolódó tartalom:


2014. május 21., szerda

MULTIFUNKCI RICINUS

(INCI: RICINUS COMMUNIS SEED OIL)

A ricinusolaj már a Bibliában és  a Koránban is meg van említve, de ennél sokkal korábban is használták, például  a sumérok vagy az indiaiak. Angolszász területeken kasztorolajnak is hívják, népies elnevezése jónásfa, sárfű, krisztustenyere, vakondfa. (Azt tartják, hogy elűzi a vakondot.)

Észak-Afrikában és Nyugat-Ázsiában csodafának hívják a növényt, a forró éghajlaton akár 10 m magas fa méretűvé is megnő, míg a mérsékelt égövön bokor formájában találkozhatunk vele. Szára zöld vagy piros, virágai mélyvörös színűek. A növény jellgzetesen foltos magja erősen mérgező ricint tartalmaz. Már két szem mag megevése is halált okozhat, de rettenetes íze miatt sem ember sem állat nem fogyasztja el. A rendkívül sűrű, szinte szagtalan, sárgás olajat a magból sajtolják, majd az így kinyert olajat felfőzik (denaturálják), így távolítják el belőle a mérgező anyagokat. (Otthon azért ne próbáljuk ki!!!)

A ricinusolajról valószínűleg a legtöbb embernek a hajápoló hatás jut az eszébe, de emellett számtalan jótékony hatása ismert. A ricinusolaj 80-90%-ban tartalmaz ricinoleic savat, amely oldódik alkoholban. Ez a fő hatóanyaga. Kicsi molekulatömege, megengedi, hogy áthatoljon a bőrön, ragacsos, zsíros érzetet hagyva. Ezen kívül a ricinusolaj gyulladásgátló, gömbaölő, kondicionáló hatású.

Orvosi szempontból:
-          hatásos szembetegségeknél,
-          égési és vágási sérüléseknél,
-          aranyér kezelésére,
-          enyhíti az izületi fájdalmakat,
-          stimulálja a májat,
-          hashajtó.

Haj és körömápolás:
-          segíti a haj növekedést,
-          sűrűbb lesz tőle a haj,
-          kevésbé töredezik a haj,
-          puhább tapintású lesz tőle a haj,
-          ápolja a fejbőrt, csökkenti ill. elmulasztja a korpát (mivel a korpát egy 
   gomba okozza, lásd.  gombaölő hatás!!!)
-          megelőzi a hajhullást,
-          dúsabb, erősebb szempilla és szemöldök,
-          erősíti a körmöt,
-          szép fényes és egészséges lesz tőle a köröm.

Bőrápolás:
-          mindennnapos bedörzsölés esetén megszűnteti a bőrkeményedéseket,
-          gombás fertőzések esetén hatásos,
-          hidratál,
-          táplálja és puhítja a bőrt,
-          jó szemölcsre, tyúkszemre, ekcémára, bőrfekélyre,
-          a napégést enyhíti,
-          öregkori foltokra, pigmentfoltokra,
-          irritált, érzékeny bőrre,
-          ránccsökkentő.

Kozmetikai szerekben:
-          szappanokban, elsősorban szuperfettelésre,
-          arcápoló készítményekbe, főként éjszakai krémekbe,
-          sminkkészítményekbe,
-          arclemosókba,
-          ajakbalzsamokba, rúzsokba,
-          erősítő és regeneráló samponokba,
-          bázisolajként hajápoló, növekedést serkentő készítményekbe,
-          szemránc elleni készítményekbe.

Szinergiában jól működik a búzavirágvízzel, jojoba- és kókuszolajjal, Teafa-, pálmarózsa-, rozmaring, babér, zöldcitrom, cédrus, geránium, ylang-ylang illóolajjal.

Olvastam még egy nagyon érdekes dolgot, még nem próbáltam ki, de biztosan ki fogom. Elalvás előtt a szemhéjra kenünk egy kevés ricinusolajat. Állítólag nagyban javítja az alvás minőségét.

Tartósság:
a ricinusolaj az egyik legstabilabb olaj. Bizonyos tulajdonságai teljesen egyediek, más olajoknál nem ismertek. Nagyon magas a viszkozitása, különös a gravitációja, ettől stabilabb, mint más olajok. Nem romlik meg, mint a többi. Gyakorlatilag évekig eláll anélkül, hogy megavasodna.  Az avasság azonnal érezhető, drámaian megváltozik a szaga.

TIPPEK, TRÜKKÖK:
A szappankészítésnél, mint már említettem, elsősorban túlzsírozásra használjuk. Nagy mennyiségekkel vigyázzunk, mert nagyon megpuhítja a szappant. Szuperfettelésnél ajánlatos mennyiség: 5-10 %.
A többi olajjal együtt alkalmazva az ápoló tulajdonságokon kívűl növeli a szappan habzását is. Krémes, gazdag, fehér habot ad.

Bármilyen kozmetikai készítménynél, amibe színezőanyagot teszünk, a színezőanyag a ricinusban kiválóan diszpergálható vagyis elkeverhető, és így a szappanmasszához keverve elkerülhetjük a színezék csomósodását. A maradék sokáig eltartható.


Kapcsolódó tartalmak:


2014. május 17., szombat

VANÍLIÁS AJAKBALZSAM 5 PERC ALATT

HOZZÁVALÓK:

-          1 evőkanál reszelt méhviasz
-          2 evőkanál extra szűz olívaolaj
-          2 evőkanál szűz kókuszolaj
-          1 evőkanál méz
-          ½ teáskanál vanília kivonat
-          2 csepp E-vitamin (opcionális)

Lereszeljük a méhviaszt és az olívaolajjal, a kókuszolajjal gőz felett megolvasztjuk. Levesszük a tűzről, ha teljesen megolvadt és hozzákeverjül a mézet, a vanília kivonatot és az E-vitamint. Tégelyekbe vagy ajakír tokba töltjük. Nyitott tetővel hagyjuk kihűlni.

EXTRA TIPP!
Kevés MICA porral színezhetjük is.


Kapcsolódó tartalom:



2014. május 16., péntek

MANDULÁS-VANÍLIÁS TESTRADÍR

A vanília segít rugalmassá tenni, regenerálni, táplálni a bőrt. Az illata ellazít, kényeztet.
A mandulaolaj telis-tele van tápanyagokkal, mint például E-vitamin,, magnézium és egészséges egyszeresen telítetlen zsírsavak.

HOZZÁVALÓK:
 
·                 1 csésze barna cukor
·                 1 csésze mandulaolaj
·                 2 teáskanál méz
·                 1 teáskanál tiszta vanília kivonat

Keverd össze a hozzávalókat egy tálban. A zuhanyzóban vagy a kádban masszírozd körkörös mozdulatokkal a bőrödbe, különösen a száraz részekre jusson bőven. Öblítsd le meleg vízzel, így a mandulaolaj maradék része a bőrödön marad. Töröld szárazra magad.



Kapcsolódó tartalom:


2014. május 15., csütörtök

EHETŐ ORCHIDEA? VANÍLIA, TE ÉDES..

A vanília egy különleges virágú orchidea fajta, az egyetlen a közel 30 000 fajtából, amely ehető gyümölcsöt terem.

A maják népéhez tartozó totokán indiánok szerint Xanath istennő beleszeretett egy gyönyörű, fiatal harcosba. Az istenek tanácsa azonban megtiltotta neki, hogy halandó emberrel kapcsolatba lépjen. Az istennőnek bánatában megszakadt a szíve, és isteni erejét felhasználva csodálatos virággá változott, mely áldást hozott a totokánok népére. Ezt a virágot nevezzük ma vaníliának.

Európába a spanyol gyarmatosítók hozták el. Híre hamarosan elterjedt az egész földrészen, a vaníliás forró csokoládé lett az akkori időkben az egyik legkedveltebb itala.
Beszerzése igen körülményes volt: a 19. századig, ha valaki vaníliához akart jutni, kénytelen volt azt Mexikóból hozatni. Sokáig próbálkoztak eredménytelenül a termesztésével Mexikón kívül is, míg rájöttek, hogy a növény beporzására csak egy Mexikóban élő méhfaj a Melipona-méh, és egy szintén csak Mexikóban honos kolibri faj képes. Az 1800-as évek végén aztán néhány botanikusnak sikerült egy olyan mesterséges beporzási módszert kifejleszteniük, amely révén már lehetségessé vált a vanília termesztése más területeken is. Ma a legnagyobb ültetvények Indonéziában és Madagaszkáron vannak. (Aki élőben szeretne vaníliát látni, látogasson el a budapesti Fűvészkertbe!)

A vaníliának azért olyan csillagászati az ára még manapság is, mert a világ egyik legmunkaigényesebb fűszere. Az ültetés után első termését csak 3 év múlva hozza. Minden egyes virágot kézileg poroznak be, ez pedig csak a nap egy bizonyos órájában lehetséges.
A virágzás után 6-9 hónappal lehet ugyancsak kézzel leszüretelni a félérett, zöldes-sárgás toktermést. Ezeket először forró vízben blansírozzák, majd 48 órára gyapjúkendőbe bugyolálják. Ezután egy kb. 6 hetes napon való szárítás következik, ezalatt a vanília mintegy 20 %-át veszíti el eredeti méretének, és kialakul jellegzetes barna színe és aromája. A hüvelyes termés belsejében megannyi parányi magot találunk, erősen aromás, sötét olajba beágyazottan. A vanília termése vanillint, illatanyagot, vanillinsavat, zsírt, gyantát tartalmaz.

A vaníliának mintegy félszáz fajtája ismeretes világszerte, ezeknek minősége eltérő.
Minőségét aromája, színe, hajlékonysága jellemzi. Legismertebbek a madagaszkári Bourbon vanília, melynek gazdag kiérlelt aromája méltán teszi az egyik legkedveltebb vanília fajtává, a mexikói vanília, melynek aromája édeskés, a mósusz illatú tahiti vanília, és a fás, füstös aromájú Indonéz vanília.

A feldolgozási folyamat végén következik a minőség-ellenőrzés. Profi vaníliaszagolók ellenőrzik a termést, nehogy rossz minőségű vanília kerüljön egy-egy szállítmányba. Ez a világ egyik legjobban fizetett állása, mivel nagyon nagy a felelősség és kivételesen érzékeny szaglóképesség szükségeltetik hozzá.

A vanília hüvelyt és a különféle kivonatokat  mindig is sokoldalúan használták, különösképpen élelmiszerekben, kozmetikumokban és parfümökben.

VANÍLIA KIVONAT

Az értékes kivonatot a hüvelyből nyerik. Balzsamos, édes illatú, elegáns, finom és egzotikus jelleget kölcsönöz a különféle szépészeti- és ápoló termékeknek.

TULAJDONSÁGAI:

-          illatosító,
-          ellazító,
-          tápláló,
-          enyhén bőrregeneráló,
-     öregedés gátló hatás,
-     antioxidáns, szabadgyök megkötő,
-     antibakteriális,
-          bőrlágyító,
-          rugalmasító,
-          afrodiziákum.

FELHASZNÁLÁSA:

-          illatosításra krémekbe, parfümökbe, emulziókba,
-         ajakbalzsamokba, rúzsokba,
-         bőrregeneráló összetevőként krémekbe, emulziókba, bőrápoló olajokba (MINDEN
      BŐRTÍPUSRA),
-     pattanások elleni készítményekbe,
-     anti-aging hatású készítményekbe,
-          masszázsolajokba,
-          balzsamokba.

HATÁSA:

Lelkileg erősítő, ösztönző, féleleműző hatású, extrovertálttá tesz. Afrodiziákum.

ADAGOLÁS:

0,5-2 % az olajos fázisba keverve.

TIPPEK, TRÜKKÖK

A vanília olaja kellemes illatú keveréket alkot a bergamott-, a tömjén-, a jázmin-, a citrom-, a mandarin-, a narancs-, a pacsuli-, a rózsa-, a szantálfa-, a vetiver-, és az ylan-ylang illóolajával.

Mézet, méhviaszt tartalmazó készítmények harmonikus kiegészítője.



Kapcsolódó tartalom: