2018. március 2., péntek

ILLÓOLAJ KEVERÉKEK KÉSZÍTÉSE – MENNYI AZ ANNYI?

+ 3 FANTASZTIKUS ILLATKOMPOZÍCIÓ  FÉRFIAKNAK

Egy új szappan, dezodor, krém vagy parfüm létrehozásánál nemcsak az összetétel és a külcsín számít, hanem nagyon sokat ad az összhatáshoz az illat. A nagy kérdés, hogy mit, mennyit és hogyan? Ha már meguntuk a szokásos levendula /levendula-borsmenta stb. egyszerűbb kombókat, és van bennünk elszántság, kíváncsiság és kísérletező kedv, elkezdhetünk próbálkozni  egy-egy illatkompozíció létrehozásával. Kiindulhatunk egy kész receptből (sok-sok található az interneten) vagy hagyatkozhatunk a saját kreativitásunkra.  Egy igazán jó recept összehozása nem annyira egyszerű, nem is annyira bonyolult, mindenesetre nagyon szórakoztató.

HOGYAN KEZDJÜNK HOZZÁ
1. Legelőször tegyünk fel magunknak néhány kérdést.                                           
- Kinek fog szólni az illat?                                                                                   
- Milyen karaktert szeretnék létrehozni? (friss, virágos stb.)                                                   - - Milyen termékben fogom használni?                                                                            
- Milyen hatást szeretnék elérni?                                                                                                   
2. Miután kitűztük a célt, kezdődhet a munka. 
Szükségünk lesz az alábbi eszközökre:  
- pipetták, ha nincs használhatunk fogpiszkálót is,
- papírzsebkendő vagy papír tesztcsík, vagy üvegcsék,
- üvegbot vagy hurkapálva (keverésre),
- JEGYZETFÜZET!!!,
- őrölt kávé.

KEZDŐDHET A MÓKA!                                                                                                         
Egy illatkeverék létrehozásának többféle módszere létezik, én most azt a módszert mutatom be, amelyik kezdőként nekem a leginkább bevált. Ez pedig nem más, mint a 30/50/20-as módszer. Mit is jelent ez a titokzatos számsor? Az illóolajokat többféleképpen csoportosíthatjuk. Ezek közül az egyik, amit leginkább a parfümök készítésénél használnak,    a „fej”, a „szív” és az „alap” illatfajta szerinti megkülönböztetés. Erről írtam már részletesebben ITT.                                                                                                            A módszer lényege, hogy a keverékbe 30%-ban használunk ún. fejillatokat, 50%-ban szívillatokat és 20%-ban alapillatokat. Így egy olyan harmonikus  mixtúrát tudunk létrehozni, amelyben az egyes összetevők egymással elegyedve egy teljesen új „kerek” illatot hoznak létre. Az illóolajokat az üvegcsébe vagy a papírra csepegtessük a megfelelő arányban. Üvegbottal vagy hurkapálcával keverjük össze, ha üvegben dolgozunk. Jó tanácsként mondanám, hogy egyszerre 3 illatnál többel ne foglalkozzunk. Ha úgy érezzük, hogy elfáradt az orrunk, akkor szippantsunk egy jó nagyot az őrölt kávé illatából. FONTOS!!! MINDEN EGYES LÉPÉST JEGYZETELJÜNK LE!!! 5 perc múlva már nem fogunk emlékezni, hogy mit és hová kevertünk. Ami még nagyon fontos, hogy minden keveréket próbáljunk ki a „élesben”is, ugyanis teljesen megváltozhat az illat a bőrre kenés után.

ILLÓOLAJOK ADAGOLÁSA
A szappanokhoz SOK illóolajat kell használnunk, ha azt szeretnénk, hogy tényleg illatosak legyenek. A sok annyit jelent, hogy max. 3%. Az én tapasztalatom az, hogy jó eredményt lehet elérni (illóolajoktól függően), ha 1 kg mennyiséghez 15-20 ml-t adunk.

Jöjjön most egy táblázat, ami segít az illóolajak közti eligazodásban.


ILLATKOMPOZÍCIÓK FÉRFIAKNAK
1. 4 rész fodormenta
    1 rész pacsuli

2. 2 rész fenyő
    1 rész levendula

3. 2 rész bergamott,
    1 rész pacsuli,
    1 rész cédrus.
        
TIPPEK, TRÜKKÖK
Sok-sok kísérletezés után az a tapasztalatom, hogy érdemes kísérletezni, mert a valóságban nem mindig van úgy minden, ahogyan a nagykönyvben le van írva. Ez a módszer egy jó kiindulópont, ami kezdőként nagy segítség lehet. Ha már kellő gyakorlatot szereztünk, akkor pedig érdemes feszegetni a határokat, mert sokszor sikerült már olyan tartós illatú keveréket előállítanom, ahol az arányok nem egészen igazodtak a fent leírtakhoz. Sőt!!! Alapillat egyáltalán nem is szerepelt benne. Kísérletezésre fel!



KAPCSOLÓDÓ BEJEGYZÉSEK:
                                                 
                                                                                                

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése