2015. szeptember 29., kedd

KÓKUSZ GLÜKOZID - A LEGGYENGÉDEBB TENZID


INCI: COCO-GLUCOSIDE

MIK AZOK A TENZIDEK?
Ahhoz, hogy bármely kozmetikai szer tisztító hatással rendelkezzen, úgynevezett tenzidekre van szükség. A tenzidek vagy más néven felületaktív anyagok olyan szerves nagymolekulák, (pl. zsírsavak sói, vagyis szappanok), melyeknek van egy „zsírkedvelő”, szerves anyagokban (pl. alkohol, olajok) oldódó része és egy „vízkedvelő”, vagyis vízben (vagy más dipólusos vegyületekben) oldódó része. Ha a tenzidet két felület határára juttatjuk (pl. olaj/víz), akkor ezek a molekulák oldódási tulajdonságaiknak megfelelően fognak elhelyezkedni a határfelületen és megkönnyítik a két folyadék keveredését (emulgáló hatás). A vizes oldatban úgynevezett micellák keletkeznek, amelyekben belül lesz a zsír, kifelé pedig vízben oldhatók lesznek, vagyis vízzel leöblíthetőek.

VESZÉLYES TENZIDEK!
A legtöbb bolti termékben nagyon agresszív tenzideket használnak, amelyek esetenként bőrirritációt, ekcémás tüneteket okozhatnak és legtöbbször okoznak is. A legismertebb és leggyakrabban használt allergizáló tenzidek a Sodium Lauryl Sulfate (SLS), a Sodium Laureth Sulfate (SLES), az Ammonium Lauryl Sulfate (ALS) és az Ammonium Laureth Sulfate (ALES). Ezek kőolajszármazékok és a szervezet nem képes lebontani őket.

KÓKUSZ GLÜKOZID, A GYENGÉD
A kókusz glükozid egy olyan természetes tenzid, ami nagyszerű alternatívája lehet a fent felsorolt anyagoknak. Ecocert minősítéssel rendelkezik, bio termékekbe is engedélyezett a használata.
Ez a kókuszolaj és gyümölcscukor reakciójából keletkező vegyület egy cukortenzid. Kíméletes, nem irritál, és tökéletesen eltávolítja a szennyeződéseket, babáknak készített termékekben is nyugodtan használhatjuk.
A kókusz glükozid a nemionos tenzidek közé tartozik. A nemionos tenzidek a különféle tenzidek között a létező legenyhébbek. Azért hívják őket nemionos tenzideknek, mert a benne található molekulák „vízkedvelő” része semleges töltésű. Minden bőrtípusra használható.

TULAJDONSÁGAI:
-          kiváló habképző,
-          emulgáló,
-          nedvesítő hatású,
-          kis mértékben fertőtlenítő hatású,
-          nincs erős zsírtalanító hatása, nem szárítja ki a bőrt,
-          az érzékeny bőr is jól tolerálja,
-          enyhén kondicionáló hatású,
-          más tenzidekkel jól keverhető,
-          aktív mosóhányad 55 %.

ALKALMAZÁSA:
-          samponokban,
-          fürdőkészítményekben,
-          babafürdetőkben,
-          folyékony szappanokban,
-          borotválkozáshoz használt készítményekben,
-          intim mosakodókban,
-          bármilyen típusú bőrre szánt arclemosókban.

ADAGOLÁSA:
-          samponokba 5-50 %,
-          fürdőkészítményekbe 10-20 %,
-          babafürdetőkbe 5-7%,
-          folyékony szappanokba 5-30 %,
-          borotválkozáshoz használt készítményekbe 5-10 %,
-          intim mosakodókba 5-10 %,
-          sminklemosókba 1-3 %.

TÁROLÁSA
Száraz, fénytől védett helyen 15 és 40 fok között. 15 fok alatti hőmérsékleten kristályosodhat. Eltarthatósága 2 év.

FONTOS!!!
A kókusz glükozid pH értéke 11,5-12,5. Általában a kozmetikai termékek pH-ja ideális esetben 5-5,5. Ezt a pH-t tejsavval vagy citromsavval állíthatjuk be a készítményekben. Hígítatlanul ne használjuk, szem- és bőrirritációt okozhat. Bár nagyon gyengéd tenzid, személyes érzékenység felléphet, ezért érdemes a felhasználás előtt egy próbát végezni.

KAPCSOLÓDÓ BEJEGYZÉS: BETAIN






2015. szeptember 24., csütörtök

NEEM BALZSAM EKCÉMÁRA ÉS PIKKELYSÖMÖRRE


Sajnos egyre gyakrabban és egyre többen szenvednek a két leggyakoribb bőrbetegségtől, az ekcémától és a pikkelysömörtől. Az orvosok által felírt készítmények gyakran tartalmaznak ásványi olajokat és vazelint. Mindkét összetevő kőolajszármazék. Ezek a szerek nem nyújtanak gyógyulást, csupán a tüneteket kezelik. Időlegesen!!!
Szerencsére vannak olyan természetes alternatívák az ekcéma és a pikkelysömör kezelésére, amelyek tartósan és hatékonyan enyhítik a panaszokat.
Az egyik ilyen természetes szer a neem olaj. Az alábbi balzsam otthon is könnyen elkészíthető.

HOZZÁVALÓK:
-          40 gr sheavaj,
-          30 gr finomítatlan kakaóvaj,
-          20 gr ricinusolaj,
-          10 gr neem olaj,
-          ¼ teáskanál E-vitamin (opcionális),
-          5-10 csepp levendula illóolaj.

ELKÉSZÍTÉS
1. A szilárd olajokat gőz fölött olvasszuk egybe, majd tegyük a keverékhez a folyékony olajokat.
2. Tegyük az egész tálat 10 percre a fagyasztóba.
3. Amikor hártyásodik, akkor egy kézi
mixerrel keverjük habosra.
4. A kész balzsamot tegyük tiszta tégelybe.

Nem szükséges hűtőben tartani, sokáig eláll.






2015. szeptember 23., szerda

A NEEM OLAJ 10 ALKALMAZÁSI MÓDJA A MINDENNAPOKBAN


A neem olaj a természet egyik csodálatos ajándéka. Az ősi Védákban „Sarva Roga Nirvarini”
néven említik, ami azt jelenti, hogy képes minden betegséget meggyógyítani.A fa valamennyi részét felhasználják orvoslásra, az ágak, a levelek, gyümölcsei, a gyökerek és virágai tartalmaznak egy azadirachtina nevű vegyületet, amelynek a neem antibakteriális, vírusölő
és gombaölő tulajdonságait köszönheti. A fertőzések hathatós gyógyításán kívül erősíti az immunrendszert is. A neem olajról összetételéről, tulajdonságairól, hatásáról egy korábbi bejegyzésben részletesen itt lehet olvasni.

Alkalmazása igen sokrétű. Most 10, a mindennapokban is jól hasznosítható felhasználási módról lesz szó.

1. VÉDI ÉS REGENERÁLJA A BŐRT, ÖREGEDÉSGÁTLÓ
A neem olaj bőven tartalmaz karotinoidokat, esszenciális zsírsavakat és antioxidánsokat. Az antioxidánsok megkötik a szabadgyököket. Az olaj nagyon könnyen beszívódik a bőrbe és javítja tónusát, rugalmasságát, rendszeres használat esetén kisimítja a finom ráncokat. Mélyen képes hidratálni a bőrt, halványítja a bőr elszíneződéseit.

2. AKNÉS, PATTANÁSOS BŐRRE
A neem olaj aszpirin típusú összetevői segítenek a gyulladt bőr megnyugtatásában és baktériumölő tulajdonságának köszönhetően nagy mértékben csökkenti ill. elmulasztja a pattanásokat. Nem komedogén olaj, ami azt jelenti, hogy nem tömíti el a pórusokat, zsíros bőrre is alkalmazható.

3. EKCÉMA ELLEN
A neem olaj rendkívül gazdag E-vitaminban és a már említett esszenciális zsírsavakban, valamint könnyen behatol a bőr alá. Ez teszi lehetővé, hogy helyreállítsa a bőr külső védőköpenyét és ezáltal megakadályozza, hogy kiszáradjon. A benne található nimbidin és nimbin vegyületek csökkentik a gyulladásokat és megnyugtatják az irritált bőrfelületet.

4. GOMBÁS FERTŐZÉSEK ELLEN
Sokan nem tudják, hogy a neem olaj az egyik legerősebb a gombaellenes szerek közül. A levelekben található két vegyület a gedunin és a nimbidol elpusztítják a fertőzésért felelős gombákat. Mintegy 14 gombakultúra nagyon hatásos ellenszere.

5. EXTRA SZÁRAZ BŐRRE
A neem olaj képes mélyen beszívódni a bőrbe és megakadályozni a bőr kiszáradását. Számos gyógyszertári készítményben is megtalálhatjuk összetevőként.

6. KORPÁS HAJRA, SZÁRAZ FEJBŐRRE
A neem olaj az egyik olyan természetes anyag, ami képes a korpa kialakulását megakadályozni. Megszünteti a fejbőr szárazságát, fenntartja a megfelelő pH szintjét, rendszeres használatával megszüntethető a viszkető érzés, a korpa pedig nem alakul ki.

7. SZÁRAZ, TÖREDEZETT  HAJRA
A fejbőrbe masszírozva ugyancsak hidratáló hatású. Emellett a nyomelemekben, ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag olaj táplálja és regenerálja a hajhagymákat. Serkenti a haj növekedését és javítja a sérült haj minőségét is.

8. SZÁJHIGIÉNIA
A kereskedelmi forgalomban lévő fogkrémekben, szájvizekben is felhasználják fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatását. Az indiaiak a mai napig sok helyen neem levelet rágcsálnak foguk és fogínyük egészségének megőrzésének céljából.

9. ROVARRIASZTÓ
A neem olaj kitűnő rovarriasztó. Használható hangyairtásra, kullancsok, szúnyogok távol tartására. Kutyasamponba keverve, az állatot is megvédi az élősködőktől. Növények permetlevébe adagolva sikerrel vehetjük fel a harcot a kártevők ellen.

10. TISZTÍTÓSZER
Kevesen tudják, hogy tisztítószerként is megállja a helyét. Erős fertőtlenítő hatását főként matracok és szőnyegek tisztításánál kamatoztathatjuk. Nagyszerű szer az atkák ellen.

TIPPEK, TRÜKKÖK
A neem olaj nehéz, fűszeres szagát sokan nem kedvelik. Ebben az esetben segítséget jelent, ha citrusos illóolajokkal, levendula, teafa, pacsuli vagy szantál illóolajjal keverjük.




2015. szeptember 22., kedd

FERTŐTLENÍTŐ SZAPPAN NEEM OLAJJAL ÉS TEAFA OLAJJAL


Mind a neem olaj, mind pedig a teafa olaj számos olyan összetevőt tartalmaz, amelyek antibakteriális, vírusölő és gombaölő tulajdonsággal rendelkeznek. A neem olajat évezredek óta használják a hagyományos indiai orvoslásban. az egyik legjobb gyógyítószere az ekcémás bőrelváltozásoknak, a pikkelysömörnek, aknés, pattanásos bőrnek. A neem olajnak nagyon jellegzetes, erős illata (inkább szaga) van, de a teafa olaj, ami köztudottan ugyancsak kimagaslóan antiszeptikus hatású segít ezt az erőteljes aromát elnyomni.

HOZZÁVALÓK:
-          350 gr olíva olaj,
-          350 gr napraforgó olaj,
-          100 gr kókuszolaj,
-          80 gr pálmaolaj,
-          36 gr ricinus,
-          80 gr neem olaj,
-          132 gr NaOH,
-          380 gr desztillált víz,
-          10-15 ml teafa illóolaj.

ELKÉSZÍTÉS
Hidegeljárással a szokott módon szappant készítünk. Ez egy viszonylag puhább szappan lesz, az érlelési ideje minimum 8-10 hét.






2015. szeptember 18., péntek

SZUPERINTENZÍV HAJREGENERÁLÓ OLAJKEVERÉK SZEZÁM OLAJJAL


Ki ne szeretne lágyan omló, rugalmas, csillogó és egészséges hajat? Az alábbi receptben
4 olyan olaj szerepel, ami hatásukat egyesítve javítják a fejbőr vérkeringését, stimulálják a hajhagymákat, regenerálják és hidratálják a töredezett, igénybe vett hajszálakat. Kúraszerű alkalmazása során a (roncsolt) haj visszanyeri egészséges szerkezetét, fényes, ápolt kinézetűvé válik és felgyorsul a haj növekedése is.

HOZZÁVALÓK:
-          1 teáskanál szezámolaj,
-          1 teáskanál mandula olaj,
-          1 teáskanál szűz kókuszolaj,
-          1 teáskanál szűz olívaolaj.

ELKÉSZÍTÉSE
A hozzávalókat jól keverjük össze.

HASZNÁLATA
Az olajkeveréket masszírozzuk bele alaposan a fejbőrünkbe. (Még kellemesebb, ha találunk valakit, aki ezt megteszi!) Az olaj járja át alaposan a hajunkat, minden hajszálra jusson belőle. Egy törülközőt mártsunk bele meleg vízbe, csavarjuk ki és tekerjük turbánszerűen a fejünkre. 15-20 percig pihenjünk le, ezalatt hat az olajszérum. Ezután legalább kétszer mossuk meg a hajunkat a megszokott samponunkkal.


TIPPEK, TRÜKKÖK
Ha kúrát csinálunk, érdemes hetente 1-2 alkalommal megismételni 1-2 hónapon keresztül.
FÉRFIAK IS KIPRÓBÁLHATJÁK!!!






2015. szeptember 17., csütörtök

RÓZSÁS-KAMILLÁS ARCRADÍR SZEZÁMOLAJJAL


A szezámolaj egyik nagyon jó tulajdonsága, hogy minden bőrtípusra alkalmazható. Nem komedogén olaj, vagyis nem tömíti el a pórusokat. Gyorsan beszívódó olaj, a bőr használata után nem lesz zsírosan fénylő. Rengeteg tápanyagot tartalmaz, antioxidáns hatású, méregtelenítő és javítja a vérkeringést. Ezen tulajdonságait felhasználva nagyszerű bőrradírt (is) készíthetünk belőle.

HOZZÁVALÓK:
-          1 evőkanál szárított rózsaszirom,
-          1 evőkanál szárított kamillavirág,
-          1 evőkanál zab,
-          2 evőkanál méz,
-          ¼ csésze szezámolaj.

ELKÉSZÍTÉS:
  1. A rózsaszirmokat, a kamillavirágot és a zabot tegyük egy kávédarálóba és őröljük finomra.
  2. Egy tiszta üvegben keverjük el a mézet az olajjal.
  3. Az olajos keverékhez keverjük hozzá az őrleményt.

HASZNÁLATA
Tisztítsuk meg az arcunkat, és a radírból tiszta kanállal vegyünk ki egy diónyi mennyiséget. Laza, körkörös mozdulatokkal masszírozzuk át az arcunkat a radírral, majd langyos vízzel öblítsük le. Utána használjuk a jól bevált hidratáló krémünket. Hetente érdemes megismételni a radírozást.

ELTARTHATÓSÁG
Ha vigyázva, mindig tiszta kanállal használjuk és nem éri víz, akkor eltarthatósága 
1-1 ½  év.





2015. szeptember 15., kedd

ÉJSZAKAI SZÉPSÉGKOKTÉL SZEZÁMOLAJJAL


A szezámolaj nagyon gazdag antioxidánsokban, E-vitaminban, nagyobb mennyiségben tartalmaz lecitint, ásványi anyagokat, fehérjéket. Antibakteriális hatású, gombaellenes, vírusellenes és gyulladáscsökkentő. Az alábbi receptben leírt keveréket mindennapos használatra ajánlom. A szezámolaj puhítja és hidratálja a bőrt, az ecet elpusztítja a baktériumokat, halványítja az elszíneződéseket és fellezítja az elhalt hámsejteket. Reggelre a bőr felfrissül és ragyogóvá válik.

HOZZÁVALÓK:
-          1/2 csésze szezámolaj,
-          1/4 csésze almaecet,
-          1/4 csésze desztillált víz.

ELKÉSZÍTÉSE
A hozzávalókat kézi mixerrel, alacsony fokozaton keverjük össze.

HASZNÁLATA
Tisztítsuk meg lefekvés előtt az arcunkat a szokott módon, majd finoman vizezzük be. A vizes bőrre vigyük fel az olajos keveréket és gyengéden masszírozzuk bele. Reggel ismét a szokásos módon ápoljuk a bőrünket.







2015. szeptember 11., péntek

PIXEL SZAPPAN


Nagyon érdekes technikára bukkantam a minap. Nem igazán bonyolult, de egy kicsit macerás, viszont gyönyörű és nagyon érdekes dolgokat lehet így létrehozni. Számtalan variációban elkészíthető, csak a türelmünkön és a fantáziánkon múlik a végeredmény.




1. Első lépésként hidegeljárással készítsünk különböző színű szappantömböket. A méretet és a színek számát az határozza meg, hogy milyen mintát szeretnénk kialakítani.


1.

2. A szappant vágjuk fel négyzet alapú hosszú, vékony hasábokra.


2.

3. Állítsuk össze a megtervezett mintát. A hasábokat elég bevizezni, és úgy összeragasztani. Végül állítsuk be a kész, összeállított mintatömböt egy hosszúkás öntöformába, ahogyan a képen is látható. Lehet kör alakú formát is használni.


3.

4. Öntsük fel a formát egy másik színű szappanmasszával, majd a pihentetés után szeleteljük!

4.


Ugye milyen klassz?
Még néhány ötlet mintakészítéshez!






2015. szeptember 9., szerda

SZAPPAN FESTÉSE BERZSENYFA PORRAL


Évezredeken keresztül az emberek színezésre csak természetes festékeket használtak Földből, kőből, ásványokból és növényekből, időnként állatokból nyerték a színezékek készítéséhez szükséges alapanyagokat. A XIX. században azonban megindult az ipari fejlődés, elkezdődött a szintetikus festékek gyártása, és az évezredes tudás lassan-lassan feledésbe merül. Manapság ismét egyre többen fordulnak a természetes anyagok felé, felismerve, hogy a vegyi formulák legnagyobb része nagyon kártékony nemcsak az egészségünkre, de rendkívül környezetszennyező is. A természetes eredetű festékanyagok - az ásványi pigmentek kivételével – nem olyan élénk színűek és nem is annyira tartósak, mint szintetikus társaik, mégis tanácsosabb ezeket használni, ha el akarjuk kerülni az esetleges allergiás reakciókat, bőrirritációt, és a veszélyes anyagoknak a bőrön keresztül való felszívódását. Ugyanis bármennyire próbálják a természetes alkotóelemeket mesterséges úton előállítani, azok hatása nem ugyanaz, mivel az emberi szervezet egészen másként reagál ezekre az anyagokra.

HOGYAN LESZ A NÖVÉNYBŐL FESTÉK?
A növények a színüket a Nap fényének és a sejtjeikben lévő különféle szerkezetű molekuláknak köszönhetik. A növény a Napból érkező fényenergiát alakítja át kémiai energiává. A napfényt a növények színtesteik segítségével kötik meg, a színtestek pedig festékanyagokat tartalmaznak. Festőnövényeknek azokat a növényeket nevezzük, amelyekben olyan mennyiségű színanyag van, amit különféle eljárásokkal ki lehet vonni a növényből, és tartósan meg lehet  velük színezni más anyagokat.

SZAPPAN SZÍNEZÉSE
A brazilfa színezőanyaga a brazilin. A brazilinnel a sárgás vöröstől az egészen mélyvörös, mahagóni árnyalatokig tudunk színezni. Hogy milyen színt kapunk, az függ a többi felhasznált alapanyagtól. Ugyanis a brazilin kifejezetten érzékeny a pH-ra. Ha a közeg inkább savas, akkor a sárgás árnyalatok jönnek elő, ha lúgos, akkor inkább a vörös, esetleg lilás- vöröses árnyalatok. Timsó adagolásával egyrészt rögzíthetjük a vörös színt, másrészt szappanban ad a vöröshöz egy melegebb, narancsos árnyalatot. A színt befolyásolja még a felhasznált folyadék pH értékén kívül a hőmérséklet. Ha agyag vagy keményítő kerül a szappanmasszába, az ugyancsak megváltoztatja az eredeti színt. A berzsenyfa port célszerű a lúgos oldathoz adagolni, így tartósabb lesz a szín, és mélyebb árnyalatok érhetőek el.

ADAGOLÁS
1 kg szappanmasszához 1 evőkanál berzsenyfa port adagoljunk.






2015. szeptember 8., kedd

BERZSENYFA, BÖRZSÖNYFA, BRAZILFA, FESTŐFA, VÖRÖSFA, PIROSÍTÓFA


CI NATURAL RED 24
(Caesalpinia echinata; Caesalpinia sappan)

SZÁRMAZÁSA
A Caesalpini híres olasz természettudósról elnevezett festőfák a hüvelyesek rendjébe és a lepényfafélék családjába tartoznak. A szappanfa (C. sappan) inkább Ázsiában honos, elsősorban Kelet-Indiában, míg a C. echinata brazíliai eredetű, innen a brazilfa elnevezés is. Pedro Alvarez Cabral, portugál hajóskapitány Indiába igyekezvén végül Dél-Amerika partjainál kötött ki, és vörösre festett bőrű benszülöttekkel találkozott, akik elvezették őt a már említett indiai festőfa rokonához, a C. echinata termőhelyeire. Mivel az indiai szappanfa nagyon keresett luxuscikknek számított Európában, a felfedezésnek óriási jelentősége volt.
A fa neve portugál nyelven „pau brasil”. A brasil szó a brasa szóból eredeztethető, aminek jelentése: parázs. A hódítók erről a fáról nevezték el a mai Brazíliát.

FELHASZNÁLÁSA
A brazilfa akár 10-20 méteresre is megnő, virágai sárgák és erősen édes illatúak. Sötétbarna kérge alatt a fa belseje vörös színű. A XVI. századtól kezdve megkezdődött Brazíliában a fa kitermelése, csakhamar az első számú exportcikké vált. Nemcsak a belőle nyerhető festék volt igen kelendő, de fájából készítettek hangszereket, bútorokat, és hajó alkatrészeket is. A szénszálas műanyagok felfedezéséig az igazán jó minőségű hegedűvonókat is berzsenyfából készítették, egy-egy vonó ára elérte mai áron számolva az 5000 dollárt.
A fának gyógyító tulajdonságai is régóta ismertek, a korabeli füveskönyvekben „lignum presillum” néven említik. Serkenti a vérkeringést, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású, főzete használható hasmenés ellen, alkoholos kivonata csökkenti a vércukorszintet, és a legújabb kutatások szerint bizonyos fajta rákbetegségek ellen is  hatásos.

A FESTÉK ELŐÁLLÍTÁSA KLASSZIKUS TECHNOLÓGIÁVAL
A fát először megszabadítják a kérgétől, majd ún. festőmalmokban felaprítják. A szétaprított anyagot, a festőforgácsot, több hétig sötét, hűvös helyen tartják, időnként vízzel megnedvesítik és lapátokkal átforgatják, vagyis erjesztik. Az erjesztett fa élénkebb színt ad, mint a kezeletlen. A megerjedt forgácsot kifőzik, a vizet elpárologtatják, így nyerik ki a por alakú festékanyagot.

Folyt. köv. (SZAPPAN)FESTÉS BERZSENYFÁVAL






2015. szeptember 6., vasárnap

SZERELMEM ALBÁNIA - 3. RÉSZ


A NAPFÉNY VÁROSA, ENVER HODZSA ÉS BORA BORA

Másnap reggel a korai busszal indultunk tovább Sarandába. Házigazdánk meghallva, hogy indulunk, gyorsan átöltözött az ünneplős ingébe és lekísért minket az állomásra. Felrakott minket és a csomagjainkat a buszra és addig nem mozdult, amíg a busz el nem indult.
Az újabb hegyeken való átkelés közben azok a bátrak, akik le mertek nézni, gyönyörködhettek a káprázatos panorámában és mindenki izgatottan kezdett forgolódni, amikor megláttuk a hatalmas betonkaput Porto Palermo partjainál, ami egy hegy gyomrában lévő,  tengeralattjáró bázishoz vezet. Anno a keleti blokk központi bázisa volt, ma már hogy, hogy nem  NATO támaszpont lett belőle. Rekkenő hőségben érkeztünk meg Sarandába, Albánia legnaposabb városába.

Saranda
Saranda az albán Riviéra legszebb fekvésű 
települése, egy védett öbölben fekszik, melyet a szárazföld felől hegyek zárnak le, a tenger felől pedig Korfu szigete. 15 ezer fős városka, sem nem kicsi, sem nem nagy, éppen kellemes. Szépséges tengerpartja van az öböl egész hosszában, se szeri se száma a pompás strandoknak. A helyiek körében is nagyon kedvelt üdülőhely, egész Sarandában óriási építkezések folynak. Érkezés után kávéztunk egy jót, majd elindultunk megkeresni a szállásunkat. Lesétáltunk a tengerparti sétányra és fél óra alatt tettük meg az ötperces utat, annyiszor álltunk meg megcsodálni és lefotózni a pálmafákkal, banánligetekkel teleültetett promenádot, ahol egymást érik a tengerre épített kávézók és éttermek, olyan berendezéssel és formatervezéssel, hogy Európában sem sok helyen találkoztam még hasonlóval. Mindez teljesen elérhető árakon.

Szálloda a sétányon
A szállodánk a sétány végén volt, 2 percre a központtól és 30 méterre a tengertől. Az épület elé hatalmas teraszt építettek, telis-tele volt ültetve szemet gyönyörködtető egzotikus növényekkel. Reggelente itt kávéztunk, esténként pedig a nagy melegben a sör is jól esett. Nikkel, a szálloda tulajdonosával baráti viszonyba kerültünk, sokat tanultunk tőle az albán történelemről és végképp eloszlatott olyan félreértéseket, amikkel tele van az ember feje, ha Albániáról hall és még nem tapasztalta meg a valóságot. 
A szálloda mellett egy kis piac működött hajnaltól éjszakáig tartó nyitva tartással. Itt aztán minden volt mi szem szájnak ingere, a zamatosabbnál zamatosabb gyümölcsöktől kezdve a virág- és zöldség magokon át a házilag préselt olíva olajig. Előfordult olyan utunk során többször is, hogy amikor fizetésre került volna a sor, akkor megölelgettek és azt mondták, hogy csak nem sértem meg, hogy fizetni fogok, hát ez ajándék. De az is jellemző a vendégszeretetükre, hogyha érdeklődünk, hogy mit hol találunk, akkor kiesik a kezükből minden, munkát, sétát abbahagynak és nem elmagyarázzák, hogy hogyan jutunk oda, hanem odakísérnek. A legemlékezetesebb ilyen esetünk akkor történt, amikor egy boltba betévedve megkérdeztem, hogy hol találunk egy olyan igazi albán éttermet, ahová a helyiek is járnak. Az eladó ott hagyott csapot-papot és elindult velünk. Utcákon keresztül mentünk és mentünk, míg végül betértünk egy kívülről jelentéktelennek tűnő helyre, ahol kihívta a tulajdonost és elmesélte neki, hogy mi az ő vendégei vagyunk és kéri, hogy a lehető legjobb ellátásban részesítsen minket. Ez így is történt, ismét degeszre ettük magunkat és onnantól kezdve Sarandában mindig ebbe az étterembe jártunk vissza. A cukrászdákról már volt szó, de itt is találtunk egy gyöngyszemet. A habrolójuk utolérhetetlen volt (azóta már itthon is megsütöttem), de a krémest is újra kellett értelmeznünk. Mivel nagyon szeretek enni és a sütés-főzés az egyik kedvenc hobbim, gondoltam veszek egy angol nyelvű albán szakácskönyvet, és majd itthon abból kápráztatom el a vendégsereget. Nos, jobbnál jobb könyvesboltokat találtunk, de olyan, hogy angol nyelvű albán szakácskönyv, nem létezik. Kénytelen voltam megvenni egy albán nyelvűt, majd a gugli fordítóval lassanként lefordítgatom a recepteket.
Sarandából is számtalan gyönyörű helyre kirándulhatunk. Időszűkében és saját kocsi hiányában két helyre látogattunk el. Gjirokastra-ba a már többször említett furgonos változattal utaztunk, bőrpuffal, sámlival és kedélyes helyiekkel.

Kristálytiszta patak útban Gjirokastrába
Gjirokastra az egyik legszebb és leghangulatosabb kisváros, nekem a kedvencem. Óvárosa szinte érintetlenül maradt meg, köszönhetően annak, hogy a hírhedt diktátor, Enver Hodzsa itt született és szülővárosát múzeumvárossá nyilvánította. Ma a világörökség részeként van nyilvántartva, nem érdemtelenül. A szürke palakővel fedett háztetők, a szűk, fekete, rózsaszín és fehér márvánnyal kirakott utcácskák, a középkori, hatalmas vár, a sok kézműves boltocska, a nem egészen egy méter széles padkákra kirakott asztalok és székek a kávézók és éttermek előtt a város fölött magasodó, fenséges hegyekkel, festői látványt nyújtanak. Legelőször a tikkasztó hőségben fölbaktattunk a várba, amit aztán töviről hegyire bejártunk. Megnéztük a fegyvermúzeumot, ahol a két világháborúban zsákmányolt fegyverek vannak kiállítva. Megnéztük a még a 60-as években is működő és elég hátborzongató várbörtönt, majd a nevezetes, Gjirokastra szimbólumának számító óratornyot is. A vár tüzetes felderítése után elsétáltunk a város híres/hírhedt szülöttének Enver Hodzsának a szülőházához. A diktátor egy gazdag polgári családból származott, ennek megfelelően a ház is meglehetősen nagy és kitűnik, hogy valamikor vagyonos család lakta.

Gjirokastra
Ma a nagyon színvonalas gjirokastra-i Etnográfiai Múzeum működik benne, korabeli családi háznak berendezve, sok gyönyörűséges kézimunkával, faragott és festett bútorral, szőttesekkel, szőnyegekkel, temérdek művészi kivitelű használati tárggyal. 
Külön szobája volt az asszonyoknak, a férfiaknak és a gyermekeknek, minden emeleten külön fürdőszobával. A fürdőszobák pedig szaunaként is működtek. Hasonlóan krujei tapasztalatainkhoz itt is szembetűnő volt a magyarországi és az erdélyi népművészeti motívumokhoz való erőteljes hasonlóság. 
Le is fotóztunk szinte minden tárgyat. Kulturális élményeinket egy finom ebéddel koronáztuk meg, majd benéztünk néhány bájos kis üzletbe, ahonnan végül is nem szabadultunk két csodás, régi ámde igen súlyos szőnyeg nélkül, amiket aztán a továbbiakban az én drága párom cipelt a nagy hátizsákba gyömöszölve. Sajnos nem jutottunk el a Kék Szem Forráshoz, amit nagyon szerettem volna megnézni, és ki kellett hagynunk a titokzatos Mezopotam nevű települést is. Ezeket a helyeket csak autóval lehet megközelíteni. Hazafelé a hegyek között több kecskét is láttunk az úttal szinte merőleges sziklákon akrobatikus ügyességgel szökdelni. Láttunk a hegyek tetején, az erdő közepén, teljesen lakatlan területeken  kedves kis éttermeket tele emberekkel, és ugyanígy a semmi közepén autómosókat. Autómosóból Albániában legalább annyi van, mint kávézóból, a kocsimosás valószínűleg az egyik gazdasági húzóágazat. Azt hozzá kell tegyem, hogy az ország kocsiparkja is teljesen egyedülálló, mivel az autók legalább fele Mercédesz, és nem is a legrégebbi típusok közül valók.
A gjirokastrai kirándulásról hazatérve egy gyors zuhany után belevetettük magunkat a sarandai korzó forgatagába. A napközbeni forróság elmúltával itt találkozik kicsi és nagy, öreg és fiatal, mindenki itt van, aki éppen nem haldoklik. 

Korzó, kávézó, kikötő

A part menti kávézók és éttermek színültig vannak, a sétányon csak lépésben lehet közlekedni a rengeteg kitelepült árus között. Száll a parázson sült kukorica illata, mindenki jókedvű, mindenki mosolyog.
Másnap, utolsó albániai napunkra egy kirándulást terveztünk a közeli Ksamilba. Ksamil maga a csoda. Már nem maga a település, hanem a tengerpartja. Négy pici sziget, helyenként hófehér homokos parttal, türkizben és azúrkékben játszó kristálytiszta vízzel. A szigetek olyan közel vannak a parthoz, hogy vállalkozóbb kedvűek akár át is úszhatnak, de a szigetekre települt éttermek motorcsónakkal is szívesen átviszik a vendégeket. Ksamil neve a görög hexa szóból eredeztethető, azt jelenti „hat mérföld”, ugyanis pont ilyen távolságra fekszik Korfu szigetétől. Itt is megszámlálhatatlan strandot találunk. Mi az egyik leghíresebb partszakaszt választottuk, aminek a neve Bora-Bora, nem véletlenül. (A New York Times 2014-ben Európa legjobb nyaralóhelyeként ajánlotta az albániai tengerpartot!)

Ksamil
Közvetlenül a parton ugyancsak több étterem közül választhatunk, aki erre jár mindenképpen kóstolja meg Ksamil specialitását, a sült kagylót. Nem lehet abbahagyni!.Ráadásul a magas lábakra felhúzott építményekből egész idő alatt élvezhetjük az öböl és a szigetek egyedülálló látványát. Este elfáradva és jól lebarnulva érkeztünk vissza Saranda-ba, de tettünk még egy utolsó sétát a városban.
A tervek szerint a kora reggeli szárnyashajóval utaztunk volna tovább Korfu szigetére, de mivel nem nagyon akaródzott elhagyni Albániát, úgy döntöttünk, hogy a délutáni komppal indulunk csak. Ennek hosszabb ugyan a menetideje, de így is egy óra alatt átér Görögországba. Lementünk még a partra egy búcsú-fürdésre, majd a piacon jól bevásároltunk mindenféle finomságból és így indultunk tovább Görögországba.

Mindent összevetve Albánia egy felfedezetlen kincse a kontinensnek, még nem lepték el a turisták, de gomba módra szaporodnak a szállodák és a kisebb panziók, az öt csillagos teljes luxustól a szerényebbig minden változat megtalálható. Nyüzsgő sokszínűsége lenyűgöző. A vendégszeretetük felülmúlhatatlan, sokan, főleg a fiatalok közül kitűnően beszélnek angolul. A természeti adottságaik páratlanok, lélegzetelállító és vadregényes tájakon kalandozhatunk, a tengerpart, főleg délen, ámulatba ejtő. A gasztronómiai élmények semmihez nem hasonlíthatóak. Amihez hozzá kell szokni, az a teljesen kaotikus közlekedés. Csak remélni tudom, hogy az ország nem kerül arra a sorsra, hogy spekulánsok vásárolják fel, mert akkor minden varázsát nagyon hamar el fogja veszíteni. Lehet, hogy mi nagyon szerencsések voltunk, de semmilyen rossz tapasztalatot nem szereztünk. Az egy hét tényleg csak annyira volt elég, hogy elhatározzuk, egészen biztosan fogunk még itt nyaralni.

ÉS EGY KIS SZAKMA…
Albániában minden településen árgus szemmel kerestem a kézzel készített szappanokat, de sehol nem találtam. Néhány nagyobb településen a szuvenírek között megbújt egy-egy külföldről származó termék, de ezek minden szempontból érdektelenek voltak.
Mivel utazásunk során a hőmérő higanyszála nem ereszkedett 40 fok alá, és az UV sugárzás is messze átlagon felüli volt, így szélsőséges körülmények között tudtam tesztelni az előre elkészített balzsamokat és napvédő készítményeket. Jelentem nagyszerűen beváltak. Előfordult egy kis pír, főleg amikor elfelejtettük használni, de a napozás utáni balzsam másnap reggelre mindent rendbe hozott. A tengervíz és a napsütés pedig csodákat tud tenni egy tinédzser bőrével. Csokoládébarnára sülve, kisimult bőrrel és idegrendszerrel értünk haza.



2015. szeptember 3., csütörtök

GYÓGYNÖVÉNY KIVONAT KÉSZÍTÉSE MELEG ELJÁRÁSSAL, KÓKUSZOLAJBAN


Nagyon izgalmas dolog saját gyógynövény kivonatot készíteni, amit aztán felhasználhatunk krémek, balzsamok, gyógykenőcsök, dezodorok, sminklemosók, masszázskrémek, popsikrémek és még nagyon sokféle szer elkészítésénél. A gyógynövény kivonatokban koncentrálódik az adott növény hatóanyaga, minden gyógynövény más és más előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Az alábbi lista - a teljesség igénye nélkül – tartalmazza a leggyakrabban használt herbák gyógyító tulajdonságait.

ÁRNIKA: zúzódásokra, rándulásokra, fájdalomcsillapításra.
NADÁLYTŐ: csonttörésre, fekélyekre, reumás- és ízületi fájdalmakra, bőrlágyító hatású.
ORBÁNCFŰ: a legjobb sebolaj, gyulladáscsökkentő, antivirális- és antibakteriális hatású.
KÖRÖMVIRÁG: fertőtlenítő és gyulladásgátló, vágások, horzsolások, csípések gyógyítása.
LEVENDULA: nyugtató, fertőtlenítő, gyulladásgátló.
KAMILLA: gyulladáscsökkentő, baktériumölő, sebgyógyító.
RÓZSASZIROM: pórusösszehúzó, gyulladáscsökkentő, öregedésgátló, antiszeptikus.

Ezeken kívül még számos gyógynövény felhasználható kivonat készítésére, csak a fantáziánk szabhat határt kreativitásunknak, akár keverhetjük is őket, csak a szinergikus hatásra ügyeljünk. A kókuszolaj (csak és kizárólag a vegyszerrel nem kezelt) hőállósága és tartóssága miatt nagyon előnyös választás, mint vivő olaj.

HOZZÁVALÓK:
-          4 evőkanál (lehetőleg szárított) gyógynövény,
-          1 csészényi kókuszolaj.

ELKÉSZÍTÉS:
  1. A növényi részeket apróra vágva egy rozsdamentes fazékba tesszük. Ha friss növényt használunk, a kivonat készítés előtt néhány napig hagyjuk szikkadni, mert ilyenkor még túl sok a nedvesség benne és a kész kivonatunk megpenészedhet.
  2. Tegyük a növényre a kókuszolajat és gőz fölött, kis lángon kezdjük melegíteni.
  3. 3-4 óra hosszat tartsuk nagyon alacsony hőfokon, és időnként keverjük meg.
  4. A végén sűrű szövésű vásznon vagy gézen szűrjük át, és tegyük tiszta üvegbe.
  5. Fénytől védett, száraz helyen 1 évig eláll.