2014. július 29., kedd

KÓKUSZOLAJ – MÍTOSZOK ÉS TÉNYEK 1. RÉSZ

Vannak, akik úgy tekintenek a kókuszolajra, mint egy csodaszerre, az egészséges élet egyik nélkülözhetetlen elixírjére, ami gyógyírként hat számos betegségre. Remek fogyókúrás szerként tartják számon, és még számtalan felhasználási módja ismert. A másik tábor szerint a kókuszzsír 91 %-os telített zsírsav tartalma ijesztő és egészen biztosan nem szolgálja az egészséget. Tény, hogy a kókuszolaj tényleg rendkívüli tulajdonságokkal rendelkezik és hatékony szer, esetenként medicina tud lenni számos esetben, de nem mindegy, hogy mikor, milyen célra, milyen fajtát választunk. Az sem mindegy, hogy az olajat milyen módszerrel dolgozzák fel.

A kókuszolajat hívják még kókuszzsírnak vagy kókuszvajnak is. Ennek az az oka, hogy a kókuszzsír viszonylag alacsony hőfokon olvad, 24 C fok alatt szilárd, felette már folyékony halmazállapotú.
A kókuszolajat a kókuszpálma gyümölcséből a kókuszdió szárított illetve nem szárított (feldolgozás módjától függ) húsából nyerik ki. Rendkívül sokrétű a felhasználása, gasztronómiai, kozmetikai, orvosi és ipari célokra is használják.

Alapvetően megkülönböztetjük a FINOMÍTOTT illetve FINOMÍTATLAN olajat.
A kókuszolajjal kapcsolatban azonban annyiféle kifejezéssel és meghatározással találkozhatunk, hogy nem árt egy kis összefoglaló, mi mit is takar pontosan

A FINOMÍTATLAN olajokat is két csoportra oszthatjuk, a hidegen sajtolt olajra és az ún. szűz kókuszolajra.
Mind a hidegen sajtolt olajat, mind a szűz olajat friss kókuszhúsból, kókusztejből állítják elő.
Nem vetik alá a nyers kókusz húsát szárítási eljárásoknak, ezért nedves eljárásnak is nevezik. Semmilyen kémiai kezelést nem alkalmaznak a kinyerési eljárás során. A kókuszdiók legfeljebb 20 hónaposak lehetnek, a termés kora ugyanis nagyban befolyásolja a feldolgozás hatékonyságát és a végtermék minőségét. Ebben az esetben egy olajból és vízből álló emulziót nyernek ki a kókuszból. A következő fázisban különválasztják a vizet és az olajat. Manapság ez speciális centrifugákkal történik. A nedves kivonási eljárás során 10-15 %-kal kevesebb a hozam a száraz eljáráshoz képest, és  maga az eljárás költségesebb, mivel magasabbak a beruházási és üzemeltetési költségek.

1. HIDEGEN SAJTOLT KÓKUSZOLAJ:
Mechanikus úton préselt, a legegészségesebb, legtisztább olaj. Rendkívül kellemes aromájú és édes kókusz illatú. Semmilyen hőkezelésen, vagy egyéb eljáráson sem esik át, szerkezete nem módosul, ezért minden pozitív tulajdonságát megtartja. Kiváló minőségű olaj.

2. SZŰZ KÓKUSZOLAJ
Ugyancsak mechanikus úton préselik, egy kíméletes, kémiai kezelésektől mentes tisztítási eljárást követően sajtolják ki a teljesen organikus zsiradékot. Ugyancsak nem esik át semmilyen finomítási eljáráson, de a feldolgozás során a könnyebb feldolgozhatóság érdekében hőkezelést alkalmaznak. A „szűz” olaj, mint hivatalos szabvány nem létezik, a kókusziparban született megállapodás szerint azonban szűz olajnak nevezik a nyers, jó minőségű kókuszból, nedves eljárással, mechanikus úton, finomítás nélkül előállított olajat. A szűz kókuszolaj szintén kitűnő minőségű olaj.

Sokszor a hidegen sajtolt olajat és a szűz olajat szinonimaként használják, de ez így nem teljesen állja meg a helyét, mivel tudományos jelentésük mást takar.

A FINOMÍTOTT  olajból is többféle létezik, attól függően, hogy milyen a feldolgozási folyamat. A szűz kókuszolajjal szemben a finomított olajoknak soha nincsen kókuszillata és kókuszíze. Elsősorban konyhai felhasználásra ajánlott és a szappankészítés egyik fő alapanyaga is.

3. FINOMÍTOTT KÓKUSZOLAJ
A legjobb minőségű szűrt kókuszolajat a szűz kókuszolaj további feldolgozásából nyerik.
Nem hivatalos kifejezéssel „Natural” olajnak nevezik. Hivatalosan a „Pure” elnevezéssel találkozhatunk. Ebben az esetben a szűz olajat ún.RDB (Refined, Bleached, Deodorized vagyis finomított, fehérített, szagtalanított) eljárással állítják elő, melynek végtermékeként fehér színű, szagtalan és stabil szerkezetű olajat kapnak. A finomítást, szagtalanítást vízgőz eljárással végzik, vegyszerek nélkül, így az olaj megtartja eredeti jótékony tulajdonságainak legnagyobb részét. A minősége annyival gyengébb, hogy a szűz zsírban található fitonutriensek (jótékony élettani hatású anyagok) egy része a tisztítási folyamat során megsemmisül, de a zsír minősége, zsírsavprofilja és összességében élettani hatásai megegyeznek a szűz olajéval.

4. FINOMÍTOTT, HIDROGENIZÁLT KÓKUSZOLAJ
A finomított kókuszolaj jó részben nem friss kókuszból, hanem szárított koprából készül. Mivel sok szennyeződést is tartalmaz, minden esetben finomítási és szűrési eljárásoknak vetik alá. A kókuszdiót napon vagy kemencékben szárítják (innen a száraz eljárás elnevezés), majd hidraulikus présekkel magas hőfokon legtöbbször egy hexán nevű vegyszert használva extrahálják. (Extrahál – vegyszerrel kivon.)
Hogy növeljék az olaj olvadáspontját, stabilitását és eltarthatóságát megváltoztatják az olaj fizikai tulajdonságait, zsírsavtartalmát kémiai úton átalakítják. Ezt az eljárást nevezik hidrogenizálásnak. A hidrogénezett zsírok alapját mindig egy már szagtalanított, színtelenített, íztelenített olaj képezi. A folyamat során az olajhoz finom eloszlású nikkel port kevernek. A keveréket felmelegítik 150 C fokra, majd állandó keverés mellett, nagy nyomás alatt hidrogén gázt áramoltatnak át rajta. Ezáltal az olaj megkeményedik. Végül egy barna színű, kellemetlen szagú masszát kapnak, amit meg kell szabadítani a nikkeltől. Ezt szűréssel majd derítéssel távolítják el. A folyamat során egyrészt transzzsírok keletkeznek, amelyek köztudottan rendkívűl károsak az emberi szervezetre. (Szív-, és érrendszeri betegségeket, cukorbetegséget, gyulladásokat, szívinfarktust, agyvérzést, magas vérnyomást, rákot okozhatnak stb.) Másrészt a keményítés során megsemmisülnek az olaj egészségre jótékony hatást gyakorló zsírsavai is.
MINDIG TÖREKEDJÜNK ARRA, HOGY ELKERÜLJÜK A HIDROGÉNEZETT OLAJOK HASZNÁLATÁT  MIND A KOZMETIKAI TERMÉKEK ELŐÁLLÍTÁSÁNÁL, MIND PEDIG AZ ÉTKEZÉSI CÉLRA VALÓ FELHASZNÁLÁSNÁL!

ZSÍRSAVPROFIL ÉS ÉLETTANI HATÁSOK
A kókuszolaj nagyon magas, 91-92%-os telített zsírsav tartalommal rendelkezik. Sokáig vezető tudósok és kutatók is azon a véleményen voltak, hogy ez a zsírsav összetétel meglehetősen ártalmas az emberi szervezetre. Mostanra már ez a vélemény gyökeresen megváltozott, mivel rájöttek, hogy telített zsírsav és telített zsírsav között is óriási különbségek lehetnek. A kókuszzsír egyedülállóan magas arányban, kb. 50%-ban tartalmaz laurinsavat, amely az anyatej egyik fő összetevője is. Ez egy közepes láncú telített zsírsav, mely gombaölő és antibakteriális hatású, jó hatással van az immunrendszerre. Az emberi szervezetben monolauránná alakul át, amelyet az többek között a herpesz,- az influenza,- a patogenikus baktériumok elpusztítására használ fel. A kókuszolajban található más közepes láncú zsírsavakkal együtt nem vesz részt a zsíranyagcserében, ennek köszönhetően nem alakul át zsírpárnává és mivel gyorsítják az anyagcserét, a szervezetet arra késztetik, hogy több energiát égessen el. Ezek a közepes láncú trigliceridek (MTC) a szénhidrátokhoz hasonlóan bomlanak le, viszont kétszer annyi energiát biztosítanak, anélkül, hogy a szénhidrátokhoz hasonlóan képesek lennének zsírként tárolódni. (Előre fogyókúrázók!!!)

EGY ÁLTALÁNOS TÉVHIT A KÓKUSZOLAJJAL KAPCSOLATBAN
Sokan a főzéshez azért használnak kókuszzsírt, merthogy az sokkal ellenállóbb más olajoknál a magas hőfokra. Ez csak részben igaz. Az igazság az, hogy 170-180 fokig a kókuszolaj zsírsav profilja teljesen stabil marad, szinte egyáltalán nem károsodik, vagyis nem oxidálódik, így nem keletkeznek sejtkárosító szabadgyökök. Ezért aztán többször is felhasználható. 180 fok feletti hőmérsékletnél már füstölni kezd. Összehasonlításul a napraforgóolaj magasabb hőfokot is bír (210 fok), zsírsavprofilja viszont már egyszeri használat után is romlik, még akkor is, ha nem éri el a kritikus hőmérsékletet.

Folyt. köv.

A következő részben szó lesz a kókuszolaj összetételéről, tulajdonságairól, alkalmazási területeiről, szinergiáiról, tárolásáról, és a kókuszolajhoz kapcsolódó kifejezések, rövidítések magyarázatáról.




2014. július 18., péntek

HOGYAN KÉSZÜL A SHEAVAJ HAB?

A sheavaj hab elkészítése egyáltalán nem ördöngösség, a legfontosabb a jó időzítés.

HOZZÁVALÓK:
-          1 rész finomítatlan sheavaj
-           1 rész olaj (mandula, rizskorpa, szőlőmag, mogyoró, olíva stb.)
-           Illóolaj (opcionális)

ELKÉSZÍTÉS:
1. Az olajat kezdjük el melegíteni. 40-45 fokosnál ne legyen melegebb.
2. Vegyük le a tűzről és tegyük hozzá a feldarabolt sheavajat. Várjuk meg, amíg felolvad.
(Vigyázat! A sheavaj hőérzékeny, ha túlmelegítjük, akkor szemcséssé válhat.)
3. Amikor már teljesen egynemű az olajunk és a sheavaj, tegyük a mélyhűtőbe a keveréket.
4. Itt jön az időzítés!!! Kb. 20 perc múlva (ez persze a mennyiségtől függően lehet kevesebb vagy több is) opálosodni kezd a keverék, és egy hártya képződik a felszínén. MOST vegyük ki!
5. Elektromos habverővel pár percig verjük, mintha tejszínhabot készítenénk. A krém állaga is könnyűvé és habossá válik, és teljesen kifehéredik.
6. Opcionálisan tehetünk bele pár csepp illóolajat.
7. Tegyük a krémet tiszta tégelybe.

Sokáig eláll, nem szükséges hűtőben tárolni.







2014. július 17., csütörtök

MINDEN AMIT TUDNI ÉRDEMES A SHEAVAJRÓL 2. RÉSZ

Ebben az írásban legfőképpen a sheavaj jótékony hatásairól és alkalmazási lehetőségeiról gyűjtöttem össze a legfontosabb információkat. A sheavaj összetétele nagyon hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételéhez, és nemcsak táplálja, védi és ápolja a bőrt, hanem nagyon  fontos, hogy beindítja a bőr öngyógyító folyamatait is. Semmilyen káros mellékhatása nincs (a latex- vagy dió- mogyoró allergiások figyeljenek!!!), túladagolni nem lehet.

A SHEAVAJ TULAJDONSÁGAI:
- gyulladásgátló,
- hidratáló,
- bőrregeneráló,
- bőrtápláló,
- öregedés megelőző,
- fényvédő hatású,
- csillapítja az irritációkat,
- fokozza a kollagén termelődést,
- segíti a hegesedést, hámosodást,
- antibakteriális hatású,
- védi és táplálja a hajszálakat,
- bőrpuhító hatású.

ALKALMAZÁSI LEHETŐSÉGEK:
- BŐRSZÁRAZSÁG ESETÉN egyedülálló és hosszan tartó hidratáló hatásal rendelkezik, mivel lassan szívódik fel a bőrbe,
(ITT FONTOS MEGJEGYEZNI, HOGY A BELSŐ HIDRATÁLÁST NEM PÓTOLJA!!! 
NAPI 2-2 ½ LITER TISZTA VÍZ ELFOGYASZTÁSA NÉLKÜLÖZHETETLEN A MEGFELELŐEN HIDRATÁLT, SZÉP BŐRHÖZ)
- NAPOZÁS ELŐTTI ÉS NAPOZÁS UTÁNI KÉSZÍTMÉNYEK – 4-es faktornak megfelelő fényvédelmet ad, védi a bőrt a káros sugaraktól (érzékenyebb bőrűeknek ez önmagában nem biztos, hogy elegendő), napozás után regenerálja, táplálja, és nyugtatja a bőrt, megakadályozza a hámlást,
- BŐR ÖREGEDÉSE ELLEN – hatóanyagai késleletetik a bőr öregedését, kisimítják a ráncokat, halványítják a bőrön megjelenő foltokat,
- EKCÉMA, PIKKELYSÖMÖR, NEURODERMITIS GYÓGYÍTÁSA – a sheavaj gyorsan és tartósan csökkenti a tüneteket,  hidratálja, nyugtatja a bőrt, megakadályozza a betegség kiújulását,
- ÉGÉSI SÉRÜLÉSEK – kisebb égési sérülések esetén nyugtatja a bőrt és segíti a hámképződést,
- ALLERGIA ESETÉN - nyugtatja a bőrt, enyhíti az allergiás reakciókat,
- BŐRSÉRÜLÉS ESETÉN – E-vitamin hatásának köszönhetően sebgyógyító, regeneráló hatású,
- VÁRANDÓSSÁG IDEJÉN – használatával megakadályozható a terhességi csíkok, striák kialakulása,
- BABAÁPOLÁSNÁL – már az újszülötteknél is alkalmazható, popsikenőcsként, fürdővízbe,
- MASSZÁZSHOZ – masszázsolaj helyett, vagy olajokkal kombinálva, a fennálló problémák függvényében kiválasztott gyógynövényekkel, kivonatokkal keverve,
- IRRITÁLT BŐRFELÜLETRE – borotválkozás, szőrtelenítés előtt és után,
- IZOMFÁJDALOMRA, IZOMFÁRDSÁGRA – lazító hatása révén segít a regenerálódásban,
- AJAKÁPOLÓ KÉSZÍTMÉNYEKBE – kiváló ápolója a cserepes ajkaknak,
- SZÁRAZ, TÖREDEZETT HAJRA, FEJBŐRRE  – a hajat újra selymessé teszi, a száraz élettelen fejbőrbe masszírozva, azt táplálja, életre kelti,
- BŐRKEMÉNYEDÉSRE – puhítja, ápolja a sérült, megkeményedett, töredezett bőrt,
- VEGYI HATÁSOKNAK KITETT BŐRRE – segíti a regenerálódást, ápolja és nyugtatja
a bőrt,
- ROVARCSÍPÉSEKRE – gyulladáscsökkentő hatása miatt enyhíti a rovarcsípések okozta tüneteket,
- ERŐSEN IGÉNYBE VETT KÉZ ÁPOLÁSÁRA – ápolja, táplálja, regenerálja a kezet.

SZINERGIÁBAN HAT:
- LEVENDULÁVAL, KAMILLÁVAL, KÖRÖMVIRÁGGAL, ALOA VERÁVAL – érzékeny, irritált bőrre,
- ARGÁN OLAJJAL ÉS GERÁNIUM ILLÓOLAJJAL – ránctalanító készítményekben,
- MAKADÁMIA OLAJJAL, VADRÓZSA OLAJJAL – striákra,
- SZEZÁM OLAJJAL – ajakápoló készítményekbe,
- AVOKÁDÓ OLAJJAL – éjszakai krémekben,
- YLANG-YLANG ILLÓOLAJJAL ÉS RICINUS OLAJJAL – hajápoló készítményekben.

SHEAVAJ SZAPPANBA:
A sheavajat a szappankészítők előszeretettel használják szappanba. Valóban kellemes, selymes érzetet keltő, ápoló szappanokat tudunk készíteni, de ebben az esetben mindenképpen a FINOMÍTOTT VÁLTOZATOT HASZNÁLJUK! Egyrészt a lúg tönkreteszi a finomítatlan vajban lévő értékes tápanyagokat, vitaminokat. Másrészt az organikus sheavajban lévő polifenoloknak a lúggal történt kölcsönhatás eredményeképpen keletkező bomlástermékei semmiképpen nem tesznek jót a szappanoknak. Szappanba maximum 40%-ig használjunk sheavajat. Nagyobb mennyiség használata esetén a szappan szárítani fog és morzsálódni.

TÁROLÁSA:
Szobahőmérsékleten, lefedve sokáig eláll, akár 3-4 évig is, de 1 év után veszít hatóanyag tartalmából. Hűtőszekrényben nem ajánlatos tárolni, mivel az alacsony hőmérsékleten megkeményedik, és használata nehézzé válik. Erős hőhatásnak se tegyük, ki, mivel hőérzékeny zsírról van szó, és beindulhat a kristályosodási folyamat, aminek az eredményeképpen szemcséssé válik a sheavaj. .

BIZTONSÁG:
Nem irritáló, nem érzékenyítő hatású. Dió- mogyoró- és latex allergiások vigyázzanak!






2014. július 16., szerda

MINDEN AMIT A SHEAVAJRÓL TUDNI ÉRDEMES 1. RÉSZ

(INCI: BUTYROSPERMUM PARKII, VITELLARIA PARADOXA)

Sokan, sokat és sokfélét írtak már a sheavajról, felhasználásáról és minden egyébről, ami a sheavajjal kapcsolatos. Védő és puhító tulajdonságai jelenleg a világ talán legnépszerűbb és legértékesebb bőrápolójává teszik ezt az anyagot. A sheavaj mára olyannyira a természetes kozmetikai készítmények egyik legfőbb alapanyagává vált, hogy nem árt ha tisztázunk és rendszerezünk néhány dolgot

SZÁRMAZÁSA:
A sheavaj származási helye a trópusi Afrika szavannás vidéke Szenegál keleti részétől egészen Ugandáig.
Fontos tudni, hogy kétféle sheafa létezik. A két fajta botanikailag is különbözik egymástól. Ezekből kétfajta minőségű sheavajat készítenek, ezt jelzi is a kétféle INCI név. Az egyik fafajta Nyugat-Afrikában terem (Ghana, Burkina Faso, Mali, Szenegál) és az ebből készített vaj szilárdabb, erősebb illatú, több vitamint és fitoszterolt tartalmaz. A Kelet-Afrikában termő fafajta terméséből készült vaj általában világosabb, illata kellemesebb. Magasabb az olefin tartalma, vagyis magasabb a folyékony részek aránya a vajban, így az krémesebb, lágyabb állagú. Alacsonyabb hőfokon olvad, kiváló a hidratáló hatása. Kisebb hozamú fajta, így általában drágább.
A sheafa dióra hasonlító terméséből préselik az immár évezredek óta gyógyításra,ápolásra és főzésre használatos zsiradékot.  Afrikában minden népcsoportnak megvan a maga elnevezése a shea fára és a sheavajra is.  A kabolik nyelvén például a sheafát eggi-oyinak, vajfának hívják. Az Európában is használatos kifejezések, mint a francia nyelvterületen a karité kifejezés,a volot nyelvből eredeztethető, míg a shea (ejtsd: „sí”) kifejezés az angol nyelvterületen terjedt el, és jelentése a Szent fa, Életfa. A shea számos szertartás, rituálé szereplője is. A shea termésének minden részét felhasználják,  a gyümölcs húsa ehető, a levelek, a gyökér, a kéreg gyógyhatású, fája és a dió héja kiváló fűtőanyag, a dióból készül a vaj. A  vajjal világítanak is illetve házaikat is vízhatlanítják vele.
A sheavaj használatával kapcsolatban találhatunk leírásokat már az ókori görög úti beszámolókban is, sőt azt is említik antik iratok, hogy Kleopátra idejében agyagkorsókban szállították az értékes olajféleséget Egyiptomba.

HOGYAN KÉSZÜL A SHEAVAJ?
Ezt a fát a mai napig nem tudják ültetni, csakis vadon nő. 15-20 évig kell várni az első termésre, de a fa akár 200 évig is elél.  Csonthéjas gyümölcse kb. 4 cm hosszú, zöld színű és zsírtartalma elérheti az 50%-ot is.
Ránk maradt egy írás a marokkói szultán követétől, amiben 1352-ben leírta, hogy hogyan készítik a berber asszonyok a sheavajat. Ez az eljárás napjainkig nem sokat változott, ma is kézműves módszerrel készül a sheavaj. A vajkészítés az asszonyok feladata. Először begyűjtik a termést, eltávolítják a gyümölcs húsát. Ezután következik a napon szárítás, majd a diókat kiválogatják, pirítják, összetörik és péppé zúzzák.. A pépet vízzel keverik és többször felfőzik, mindig tiszta vízzel. A főzés közben a zsiradék kiválik, ezt le kell merni, hűlni hagyni, majd átgyúrni.

ÖSSZETÉTELE:
A shea kb. fele-fele arányban tartalmaz telített és telítetlen zsírsavakat. A telítetlenek közül egyszeresen telített kb. 40%, többszörösen kb. 10 %.
A shea különlegességét az adja, hogy hozzávetőleg 16 %-ban tartalmaz elszappanosíthatatlan összetevőket.
Elszappanosításí indexe: 160-200
Oleinsav: 40-45 %
Sztearinsav: 40-45 %
Palmitinsav: 4-5 %
Linolsav: 5-6 %
Arachinsav: 1-2 %
Behénsav: 0,3-0,5 %
Ezen kívűl tartalmaz még: polifenolokat, amyrint, lupeolt, butyrospermolt, fitoszterolokat, közülük a legfontosabb a fahéjsav észter, A vitamin, E-vitamin, béta-karotin és allantoin. A sheavaj allantoin tartalma kiemelkedő 8-10 % között van, szemben az olívaolaj, 1-2 %-os allantoin tartalmával szemben.
Az összetétel változhat a termőhelytől, a termés minőségétől, az elkészítés módjától, a szüret idejétől, de az oleinsav és a sztearinsav dominanciája minden vajra jellemző.

FIGYELEM!!! A sheavaj latexet is tartalmaz kis mennyiségben, így az arra érzékenyeknél, vagy a mogyoró- ill. dió allergiában szenvedőknél allergiás tüneteket okozhat!!!

FIZIKAI/KÉMIAI JELLEMZŐK (finomítatlan): 
- szobahőmérsékleten szilárd, 35 fok felett folyékony
- szerkezete szilárd, zsírszerű,
- színe: a világos csontszíntől kezdődően a fehéres bézsen át, a sötétebb sárgáig,   esetenként szürkés vagy zöldesebb árnyalattal (függ a fajtától, szüret idejétől,   feldolgozás módjától, termőhelytől, termés minőségétől, az esősebb évszakokban sötétebb, a naposabb évszakokban világosabb lesz a kész sheavaj)
- sűrűsége 20 fokon 0,9, vagyis 100 gr, azaz 110 ml
-  illata: enyhén füstös.

MINŐSÉGE, MINŐSÍTÉSE:
A sheavaj minősége igen változékony. Mivel nagy részben kézimunkával készül, nagyon nehéz standardizálni. Itt ismét le kell írnom, hogy függ a fajtától, az elkészítéstől, a szüret idejétől (egy év alatt akár háromszor is szüretelhetnek), a feldolgozás módjától, a termés minőségétől, a termőhelytől, hogy a diót hogyan szárították, finomítatlan vagy sem és egy sor egyéb dologtól.
Amennyiben finomított sheavajról van szó, tudnunk kell, hogy a finomítás során veszít tápértékéből és szerkezete is átalakul. Színe a finomított sheavajnak szinte hófehér és teljesen szagtalan. A finomított változatoknál sokszor hexánt használnak az eljárás folyamán, mivel ez olcsóbb és gazdaságosabb. Ezt a sheavajat kerüljük el messziről, mivel a késztermék vegyszermaradványokat tartalmazhat. Ennél létezik egy kíméletesebb eljárás is az ún. „deguming process”, melynek során a sheavajat erős vízgőz nyomás alatt tisztítják meg illetve dezodorálják.  Ennél az eljárásnál nem veszít olyan sokat tápértékéből viszont az illata „eltávozik”, valamint magasabb lesz a víztartalma, ami segíti hidratáló hatását. Ezt a finomított változatot elsősorban szappakészítésnél és aromaterápiás készítményeknél javallott alkalmazni, ahol így az illóolajok hatása kerülhet előtérbe.
Többször is találkoztam már azzal a problémával ill. kérdéssel, hogy miért szemcsés némelyik sheavaj. Ennek a magyarázata az, hogy a sheavaj a hőérzékeny zsírok közé tartozik, hajlamos a kristályosodásra. Abban az esetben, ha a tégelybe töltésnél felolvasztották, vagy esetleg a napon megolvadt, előfordulhat, hogy szemcséssé válik a sheavaj, mivel az alkotórészei különböző hőmérsékleten szilárdulnak vissza.
A finomítatlan sheavajra vonatkozóan 2005. augusztusától egységes kereskedelmi szabvány van érvényben, ami a Nyugat-Afrikai Gazdasági és Monetáris Unió tett hivatalossá 2006. januárjától.
A kereskedelembe került sheavajat 5 különböző minőségi kategóriába sorolják.
- „A” minősítés – finomítatlan sheavaj, a feldolgozás során csak vizet adtak hozzá,
- „B” minősítés – finomított, de a finomítási eljárás során kizárólag vizet alkalmaztak,
- „C” minősítés – a feldolgozás magas hőfokon, vegyszeres eljárással történt,
- „D” minősítés – szennyeződéseket tartalmaz,
- „E” minősítés – erősen szennyezett.
Kereskedelmi forgalomba kizárólag az „A”, a „B”, és a „C” jelzéssel ellátott termékek kerülhetnek.

MEGJEGYZÉS: A sheavaj forgalmazóknál sokféle minősítő jelzővel találkozhatunk, mint bio, finomítatlan, natúr, tiszta, prémium, organikus, finomított stb. Tapasztalataim szerint azt érdemes a leginkább kideríteni, hogy vegyszerrel kezelték-e a sheavajat, illetve a szavatossági idejét nem árt tudni. Bár a sheavaj sokáig eláll, a tárolás során veszít tápanyag tartalmából. Az ideális felhasználás a gyártástól számított 1 éven belül. Azt is érdemes tudni, hogy mivel a sheafa csak vadon terem meg, tulajdonképpen a termesztés az mindig bio, az esetleges disznóság a feldolgozás során eshet meg vele.

Folyt köv.
A 2. részben szó lesz a sheavaj
- általános hatásáról,
- a bőrre gyakorolt hatásáról,
- szinergiákról,
- az alkalmazási módokról,
- tárolásról,
- biztonságról.







2014. július 11., péntek

NEEM BALZSAM BŐRGYÓGYÍTÓ ÉS REGENERÁLÓ HATÁSSAL

Az következő receptet ekcémás, allergiás, pattanásos, gyulladásos, viszketéses tünetekre ajánlom. A neem olaj bőrnyugtató, fertötlenítő és gyulladáscsökkentő hatása jelentősen enyhíti, akár meg is szünteti a problémákat. A receptből kb. 130gr kész balzsamunk lesz.

HOZZÁVALÓK:
-          40 gr finomítatlan sheavaj
-          30 gr organikus kakaóvaj
-          20 gr ricinus olaj
-          30 gr mandula- vagy szőlőmag olaj
-          10 gr neem olaj
-          ¼ teáskanál E-vitamin
-          10-15 csepp illóoalj (ez lehet csak levendula, vagy az alábbi keverék 5 csepp indiai citromfű vagy cubeba, 5 csepp grapefruit, 2-3 csepp teafa, 1-2 csepp borsmenta)

ELKÉSZÍTÉS:
  1. A sheavajat, a kakaóvajat, a ricinusolajat és a mandula olajat gőz fölött olvasszuk össze.
  2. Ha az olajok már összeelegyedtek, helyezzük a mélyhűtőbe 5-10 percre, amíg a keverék opálos lesz.
  3. Most hozzátéve a neem olajat, az E-vitamint és az illóolajokat, habverővel verjük fel.
  4. Tegyük fertőtlenített tégelybe. Hűvös, száraz helyen sokáig eláll.
A neem olajnak jellegzetesen erős szaga van. Az illóolajok - gyógyító hatásuk mellett – ezt a karakteres szagot (nem írhatok illatot) is szelíditik.




2014. július 10., csütörtök

NEEM OLAJ AZ INTELLIGENS PERMETEZŐSZER

A neem olajról már eheti bejegyzésemben részletesen írtam, de talán az eddigiekből még nem derült ki pontosan, hogy mitől is intelligens ez az olaj.
A neem-fa terméséből hidegsajtolással előállított kiemelkedő minőségű növényi olajat
évezredek óta használják természetes rovarölő szerként. Teljesen feloldódik a vízben.
Bel- és kültéren is használható virágzó és levél dísznövényeken, fákon, bokrokon, gyógynövényeken, zöldségeken, gyümölcsökön, házikertekben és közparkokban a gombafertőzések megelőzésére, beleértve a levélfoltosságot, penészeket, rozsdákat és hegesedést. Hatékony az atkák és rovarok ellen, mint például a különféle levéltetvek, vincellérbogár, tripszek, bogarak, hernyók, takácsatkák és sok egyéb kártevő ellen.

Az azonnali hatást hosszabb idejű szisztemikus hatás követi, amennyiben előírásszerűen alkalmazzuk a szert. A neem olaj a rovarok és tetvek különféle fejlődési szakaszaiban egyaránt hatásos. A neem olajnak számtalan, komplex és aktív összetevője van. Az egyszerű mérgektől eltérően a neem összetevői hasonlóak azokhoz a hormonokhoz, melyeket a rovarok is termelnek. A rovarok felszedik a neem olaj összetevőit, hasonlóan a természetes hormonokhoz. A neem olaj bejut a szervezetükbe és leállítja saját hormonjaik normál működését. A rovarok elfelejtenek enni, párosodni, petéiket lerakni. Elfejtik, hogy képesek repülni. Ha a tojás nem kel ki, lárva sem keletkezik. Végül a rovarok olyan zavarba kerülnek, hogy nem táplálkoznak. Élelem nélkül elpusztulnak. Csökken a populáció, majd eltűnik. A neem olaj aktív hatóanyaga gátolja a táplálék felderítését, érzékelését, ezáltal megakadályozza a rovarok, tetvek normális táplálékfelvételét. A neem olaj erős riasztó hatással rendelkezik, amely megakadályozza, hogy a rovarok és tetvek telepeket hozzanak létre a növényeken.
A neem olaj gátolja a rovarok és tetvek fejlődését. A benne található azadirachtin gátolja a normális növekedésüket és fejlődésüket, biológiai hibát okozva életciklusukban.

HASZNÁLATA:
Az emberek megszokták, hogy amikor mérgekkel permeteznek, a szer azonnal hat. A neem olaj nem így működik. Időt kell hagyni neki.
Permetezzünk a kártevők megjelenésének első tüneteinél. A neem olaj  a leghatékonyabb, ha 7- 14 naponta kúraszerűen alkalmazzuk. Erős fertőzés esetén 7 naponta permetezzünk. Ilyenkor vagy ellenállóbb rovar esetén lehet a koncentrációt növelni. (Normál esetben 0,5%-os koncentrátummal lehet dolgozni, de fel lehet vinni egészen 2%-ik) A legtöbb esetben ötszöri permetezés ajánlott, 7- 10 naponkénti ismétléssel.
A neem olaj hajlamos a besűrűsödésre alacsonyabb (23 Cº alatt) hőmérsékleten. Ilyenkor egyszerűen helyezzük meleg vízbe a flakont, míg a termék ismét folyékony lesz. Alaposan rázzuk fel, majd hígítsuk vízzel, esetleg (valódi!!!) szappant is tehetünk hozzá. Alaposan keverjük össze, majd az oldatot permetezzük a teljes növényfelületre beleértve a levelek fonákját, míg az mindenütt nedves lesz. Az oldatot a bekeveréstől számított 8 órán belül juttassuk ki alkalmas permetező segítségével. A terméket használhatjuk lombtrágyaként, valamint a talaj öntözésére a növények tövének közelében. Semmilyen károsodást nem okoz, sőt kifejezetten hasznos a termőföldnek. Esős időben többször kell permetezni. Napok, akár hetek is kellenek, hogy hatását kifejthesse. Mindazon által, annak aki hosszabb távon a környezeti egyensúlyt helyezi előnybe, annak a legideálisabb szer.

INTELLIGENCIA!!!
A neem olaj a hasznos rovarokat nem pusztítja el, csakis a rágó- és szívó rovarokra van végzetes hatással. Ennek az az oka, hogy a hasznos rovarok nem táplálkoznak növényekkel. A méhek, katicák, zöldfátyolkák biztonságban vannak, ha nem permetezzük le őket közvetlenül. A hasznos rovarok napközben aktívak, ezért a permetezéshez legalkalmasabb időpontok a kora reggeli, vagy az esti időpontok. A megszáradt olaj már nem jelent veszélyt rájuk.

RECEPT 10 l 0,5 %-OS PERMETEZŐSZERHEZ:
-          50 ml neem olaj
-          20 gr szappan (VALÓDI!!!)
-          10 l melegvíz

ELKÉSZÍTÉS:
Egy külön edénybe tegyünk a melegvízből egy keveset és ebben oldjuk fel a szappant. Ezután lassú és folyamatos keveréssel adjuk hozzá az olajat. Ha az olaj nehezen oldódik, adjunk hozzá még egy kevés szappant. Ezután a keveréket öntsük bele a többi melegvízbe. Öntsük a keveréket a permetező edénybe, és még egyszer keverjük el alaposan. 8 órán belül használjuk fel!!!







2014. július 9., szerda

GYÓGYBALZSAM HERPESZRE ÉS KÖRÖMGOMBÁRA

Itt a nyár, a strandszezon, élvezhetjük a napfényt és lubickolhatunk a hűs habokban. Azonban nem árt elővigyázatosnak lenni, mert ilyenkor könnyű összeszedni akár gombás fertőzéseket, akár vírus okozta megbetegedéseket. A leggyakoribb fertőzések közé tartozik a körömgomba és a herpesz vírus. Az alábbi recept mindkét esetben használható, mivel a készítmény neem olajat tartalmaz, melynek gombaölő- antibakteriális- és antivirális tulajdonságai még a teafa olajét is felülmúlják. Természetesen ez nem zárja ki, hogy a kettőt együtt alkalmazzuk, ezért a receptben szerepel a teafa olaj is, mint összetevő. Nem szabad gyors sikerre számítani sem a  körömgomba, sem a herpesz kezelésének esetében sem, attól függetlenül, hogy milyen szert használunk. ( Ez a drága, gyógyszertárakban forgalmazott termékekre is igaz, melyek szinte minden esetben tartalmaznak szintetikus összetevőket és mellékhatások tekintetében is hagynak kívánnivalót maguk után.) Amíg a régi körömrész teljesen le nem nőtt, addig kell alkalmazni a kezelést. Ez mindenkinél más időhosszt jelent, mivel a köröm növekedése egyénenként eltérő, de 2 -3 hónap biztosan.
Ez a recept nagyon egyszerű, hosszú ideig eltartható és a kezelést naponta kétszer érdemes elvégezni.

HOZZÁVALÓK:
-          7 gr kakaóvaj
-          4 gr sheavaj
-          7 gr méhviasz
-          2 gr argán olaj
-          1 ml neem olaj
-          10 csepp teafa illóolaj
-          5 csepp borsmenta illóolaj
-          5 csepp levendula illóolaj
-          3 csepp E-vitamin (opcionális)

ELKÉSZÍTÉS:
Mérjük ki a méhviaszt, a sheavajat és a kakaóvajat, majd gőz felett olvasszuk meg őket. Tegyük bele az argánolajat, a neem olajat a keverékebe, majd következnek az illóolajok és az E-vitamin. Végül tegyük egy fertőtlenített tégelybe a balzsamot. Kb. 10 gr lesz belőle.

HASZNÁLAT:
Mint azt már fentebb leírtam a körömgombára naponta kétszer érdemes használni, herpesz esetén két-három alkalommal.


2014. július 8., kedd

AZ INTELLIGENS NEEM OLAJ

(INCI: AZADIRACHTA INDICA)

A neem fa évezredek óta az ayurvédikus gyógyászat alapkövének számít Indiában, de Kelet-Afrikában is ősidők óta használják orvoslásra magját, levelét, virágát és kérgét. Minden betegség gyógyírjaként tartják számon. Az ayurvédikus gyógyászati készítmények 75 %-a tartalmazza a neem fa valamelyik összetevőjét. Több, mint 150 alkotórészét azonosították
Az ENSZ a neem fát a XXI. század legígéretesebb fájának nyilvánította, tekintettel arra, hogy  a „csodafa” antibakteriális, gombaölő, parazitaűző, fájdalom- és lázcsillapító, vértisztító, immunerősítő hatásokban bővelkedik. Széle körben felhasználható a gyógyászatban, a  mezőgazdaságban, a kozmetikai iparban és az állatgyógyászatban. Többek között a következő betegségek ellenszere: akne, HIV-vírus,furunkulus, fekély, rák, bárányhimlő, fejkorpásodás, hajhullás, szájhigiénia, diabetes, ekcéma, hajtetű, szívbetegség, herpes, immunrendszer, sárgaság, lepra, máj, malária, körömgomba, reuma, csontritkulás, pikkelysömör, bőr rendellenességek, gyomorfekély, stressz, vírusos betegségek, szemölcsök
A neem fa örökzöld. Akár 200 évig is elél, olaját gyümölcséből és magjából, préseléssel nyerik. Nehéz, fura illatú olaj, szerintem leginkább a fokhagyma és a pirított napraforgómag keverékéhez hasonlít. Ezt a szagot közel 20 kénvegyülete és illóolaj tartalma adja. Mivel rendkívűl keserű ízű, főzésre nem használják.
A neem olaj olvadáspontja 23 Cº, színe zöldesbarna. Szobahőmérsékleten csomós, lerakódásos, meleg vízbe téve újból folyékonnyá válik. Hatása nagyon hasonló a sheavaj hatásához, rendkívűl jó hidratáló tulajdonságú, gazdag bőrtápláló, helyreállítja a bőr rugalmasságát.

ÖSSZETÉTELE:
-          oleinsav 40 %
-          sztearinsav 20 %
-          linolénsav 20 %
-          palmitinsav 17%
-          arachinsav 1-2 %
-          linolénsav 0,5 %
-          elkozénsav
-          margarinsav
-          palmitoleinsav

TULAJDONSÁGAI:
-          baktérium- és vírusölő,
-          gombaölő,
-          fertőtlenítő,
-          antiparazita,
-          regeneráló,
-          visszadja a bőr rugalmasságát,
-          rovarölő

FELHASZNÁLÁS KOZMETIKUMOKBA:
-          enyhíti, megszünteti a aknét, pikkelysömört, ekcémát, herpeszt,
-          segíti a sebgyógyulást,
-          segíti a bakteriális és gombás fertőzősek gyógyulását,
-          kiszáradt, repedezett bőrre,
-          szemölcsökre, bőrkiütésekre,
-          hajhullásra, korpásodás ellen,
-          rovarcsípésre
-          égési sebekre,
-          körömápolásra, körömgombára,
-          hajtetvek ellen,
-          napozás utáni regenerálásra,
-          fekélyekre,
-          száraz bőrre remek hidratáló.

FELHASZNÁLÁSA SZAPPANBA:
Inkább szuperfettelésre, mivel egy viszonylag drágább olajról van szó. 5-10 %-ban.

TÁROLÁSA:
Oxidációra ellenálló olaj, sötét, hűvös helyen tárolandó.

SZINERGIÁBAN:
Pálmarózsa vagy teafa illóolaj gombásodás ellen, ricinus – és rozmaring olaj hajápolásra.

TIPPEK, TRÜKKÖK:
Állatbarátoknak!
A neem olaj az egyik legjobb vegyszermentes ápolószer atkák, bolhák és más élősködők ellen.