2015. augusztus 26., szerda

HOGYAN HASZNÁLHATJUK A TÖMJÉN GYANTÁT KOZMETIKUMOK, SZAPPANOK ÉS GYÓGYÍTÓ SZEREK KÉSZÍTÉSÉHEZ?


A tömjén gyanta vagy más néven olibánum egy sárgás-barnás színű, amorf formájú cseppecskéket formázó, üvegszerű, kemény/félkemény állagú, vízben nem oldódó anyag.
Az előző bejegyzésben itt volt már szó arról, hogy milyen gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik. Terápiás előnyeit krémekben, dezodorokban, masszázsolajokban, gyógykenőcsökben és szappanokban nagyszerűen megtapasztalhatjuk, mivel hatóanyagai képesek a bőrön keresztül felszívódni és átjutni a vér/agy gáton.
Az egész gyanta a fitokemikáliák szélesebb spektrumát tartalmazza, így holisztikus és szinergikus szempontból hatékonyabb, mint az izolált illóolaj.
A nagy kérdés, hogy hogyan lehet felhasználásra alkalmassá tenni a szilárd gyantát.
Három féle módszer létezik. Készíthetünk MACERÁTUMOT, felhasználhatjuk POR ALAKBAN, a harmadik legkevésbé ismert módja, hogy TÖMJÉNVIZET készítünk.

I.  MACERÁTUM KÉSZÍTÉSE
A macerátum készítésének is két módszere van.
1. 1 rész tömjént tegyünk 4 rész 99 %-os alkoholba és néhány hétig lefedve pihentessük napos helyen. Naponta keverjük meg. A végén szűrjük át és öntsük egy lehetőleg színezett üvegbe. Fénytől és hőtől óvjuk.
2. Olajjal is elkészíthetjük az infúziót. A legjobb erre a szűz olívaolaj és a jojoba olaj.
Tegyünk 1 rész tömjént 2-3 rész olajba, és vízfürdőn melegítsük időnként megkavarva. Ha már nem látunk benne nagyobb szemcséket, szűrjük le és tegyük üvegbe, fénytől és hőtől védett helyre.
Ha olívaolajat használunk, tehetünk bele E-vitamint, ez meghosszabbítja az eltarthatóságot, bár a tömjén önmagában is egy természetes tartósítószer.
(E-vitaminból 250 ml folyadékhoz 400 NE egységet adjunk, ez 1 db. 400 NE v. 400 IU jelzésű kapszulának felel meg.)

II. TÖMJÉN POR
A tömjén gyantát finom porrá kell őrölni, ezután por formájában adagolhatjuk az elkészíteni kívánt termékhez. Az őrlés történhet mozsárban, de ez nagyon fáradságos.
Elektromos kávé- vagy gyógynövénydarálóban viszont pillanatok alatt finom porrá tudjuk darálni. A trükk az, hogy a tömjént tegyük a mélyfagyasztóba legalább egy éjszakára. A daráló levehető részeit, a késeket, a daráló tetejét ugyancsak hűtsük le. A darálást több, rövidebb szakaszban végezzük, hogy elkerüljük a túlzott felmelegedést, mert akkor egy nyúlós, ragadós valamit kapunk, amit aztán nagyon nehéz lesz lekaparni a daráló alkatrészeiről.

III. TÖMJÉNVÍZ
A tömjénvíz használata a Közel-Keleten évszázadok óta ismeretes. 25 gr. gyantát tegyünk egy ÜVEG  edénybe és öntsünk rá 400 ml forró, tisztított vizet. Egy éjszakára hagyjuk ázni a gyantát, majd szűrjük le. A tömjénvíz belsőleg is fogyasztható, de mindig ügyeljünk arra, hogy jó minőségű gyantát használjunk. Egyébként ugyancsak alkalmas krémek, szappanok stb. készítése esetén a vízfázis kiváltására.






2015. augusztus 25., kedd

TÖMJÉN GYANTA

INCI: BOSWELLIA SERRATA

BOTANIKA
A tömjén botanikailag a fűszerszagúak rendjébe és a balzsamfélék családjába tartozó Boswellia faj. Előfordulási helyei  Indiától Afrikáig terjednek. A legjelentősebb termőterületeket Ománban, Jemenben, Szaúd-Arábiában, Etiópiában, Szomáliában és természetesen Indiában találjuk. A tömjénnek számos faja és fajtája létezik, mindegyik enyhén eltérő színű (sárgás/barnás, esetenként vöröses) és állagú gyantát termel. A fa törzsének bemetszése után kicsorduló, még folyékony gyanta cseppecskéket formáz, majd lassan megszilárdul. A talaj, az éghajlati különbségek és az évi csapadék mennyisége még azonos fajták esetén is nagyban befolyásolja a minőséget. A tömjén illata egy kicsit édeskés, fás-fűszeres, hevítve jellegzetes illatot áraszt, melynek spirituális hatást is tulajdonítanak. Égetése hódolat az istenségnek, megtisztulás, a halandót a hallhatatlanhoz kapcsolja, így az ember és az istenek kommunikációjának eszköze. Még ma is számos helyen ismert az illatáldozat.

TÖRTÉNELEM
A tömjén hosszú évezredek óta végigkíséri az emberiség történetét. Az élet számos területén használták és használjuk ma is. Elég arra gondolnunk, hogy Jézus születésekor a három máguskirály közül  Gáspár tömjént vitt ajándékba a kisdednek. De már az ókorban az egyiptomiak, a kínaiak, az indiaiak, az arabok, a görögök, a rómaiak is mind nagy becsben tartották, nemcsak vallási szertartások elengedhetetlen kelléke volt, hanem gyógyító szerként is gyakran alkalmazták. Erről nagyon sok korabeli feljegyzés és ábrázolás tanúskodik. Az aromás gyantát használták még kozmetikumokba, illatosító szerekbe, borkészítésnél, és Egyiptomban a tömjén volt az egyik fő összetevője a halottak mumifikálására szánt balzsamnak is.
Az arany, a fűszerek, a selyem, a drága olajok és az ébenfa mellett az ókorban a tömjén is luxus cikknek számított, ára vetekedett az aranyéval. Az Indiát, Arábiát és Egyiptomot is átszelő kereskedelmi útvonalak gyűjtőneve volt a Tömjénút. Majd ötszáz éven keresztül, i.e.3. századtól Krisztus születése utáni 2. századig ez volt a tömjénkereskedelem fő útvonala is. A tömjén exportja a legvirágzóbb időszakban meghaladta az évi 3000 tonnát.

ÖSSZETÉTELE
A neves gyógynövényszakértő, Mrs. M. Grieve a harmincas években írt „Modern Herbal” c. művében a következőket sorolja fel:
- gyanták 60-65 %,
- illóolajok 3-10 % (300 féle illó komponenssel!),
- vízben oldódó gumigyanta 20 %,
- bassorin nyálka 6-8 %,
- növényi részek 2-4 %.
Gyógyászati hatás szempontjából legértékesebb összetevői és fő hatáshordozi a boswellia-savak és az alibanoresin gyanta.

HATÁSA
-          antibakteriális,
-          gombaölő,
-          fertőtlenítő,
-          sebgyógyító,
-          antireumatikus,
-          görcsoldó,
-          nyugtató,
-          daganatgátló,
-          fájdalomcsillapító,
-          bőrfiatalító,
-          erősíti az immunrendszert,
-          sejtregeneráló,
-          lázcsillapító.
-          feszültség oldó.

FELHASZNÁLÁSA
-          kozmetikumokba,
-          szappanokba,
-          parfümökbe illat fixálóként,
-          levegő tisztítására, fertőtlenítésére,
-          gyógykenőcsökbe és tinktúrákba,
-          kártevők távol tartására,
-          gyulladásos megbetegedésekre,
-          reumatikus- és más ízületi betegségekre,
-          asztmára,
-          bőrbetegségekre,
-          gombás fertőzésekre,
-          bőrfiatalító kezeléseknél,
-          sebek- és hegek kezelésénél,
-          emésztőszervi betegségeknél,
-          fekélyek kezelésére.

ÉRDEKESSÉGEK
1. A muszlim világban a szeszes italok fogyasztásának tilalma miatt a delikvensek nagy mennyiségű tömjén füstöt szívtak be, aminek az alkoholhoz hasonló bódító hatása jelentette az élvezetet.
2. A magyar népgyógyászat is ismeri a tömjént, mint rontáselhárítót.






2015. augusztus 23., vasárnap

SZERELMEM ALBÁNIA - 2. RÉSZ


ID. GEORGE BUSH, SZKANDER BÉG ÉS ODÜSSZEUSZ

Tiranából az első kirándulásunk Kruja-ba vezetett. Furgonnal utaztunk, ami azt jelenti, hogy mivel az országban a tömegközlekedés nem teljesen megoldott, így magán fuvarozók vállalnak utaztatást 8-10 személyes kisbuszokkal az ország minden részén. Azt meg kell hagyni, hogy furgonokkal tényleg 
minden időpontban 

A furgon
bárhová kényelmesen el lehet jutni, még úgy
is, ha hozzávesszük, hogy a kisbuszoknak 
nincs fix menetrendje, akkor indulnak, amikor megteltek és ha esetleg az eredetileg beépített ülések számánál több utas kívánna utazni, akkor előkerülnek a műanyag sámlik és a bőrpuffok, így az eredeti utaslétszám jelentősen megnövelhető. Kruja-ba gyönyörűséges hegyek között vezet az út, igazán fenséges látványt nyújtva. „Kruja-alsón” át kellett szállnunk egy „Kruja –felsőre” tartó furgonra. A pár perces várakozás alatt a nagyon barátkozó kalauz szóba elegyedett velünk és megkérdezte, hogy láttuk-e már „Kruja-alsó” legnagyobb nevezetességét. Kérdő arckifejezésünkre a busz mögötti térre mutatott.


id. George Bush
Odasétálva legnagyobb meglepetésünkre id. George Bush integetett felénk 3 m magasságban, bronzba öntve. A biztonság kedvéért több felvételt is készítettem, majd buszra szállva tovább indultunk Szkander bég 
szülővárosába. Kruja festői fekvése rögtön elvarázsolja az utazót. Történelmi jelentőségét az adja, hogy itt született és itt harcolt a törökök ellen az albánok nemzeti büszkesége Szkander bég, „leánykori nevén” Kasztrióta György. Az „Albánok Sárkánya” 6 évesen a török szultán udvarába került túszként és itt nevelkedett. Áttért az iszlám hitre, ekkor vette fel a Szkander nevet. 








Szkander bég
Kitűnő katonai kiképzést kapott, megtanult görögül, törökül, olaszul és arabul is. 18 éves korától kezdve a szultán seregében harcolt, ahol kitűnt vitézségével, így II. Murád tábornokává nevezte ki és a bég címet adományozta neki. Kasztrióta György azonban, mikor Albániában teljesített szolgálatot, egy csellel visszaszerezte a családi örökséget, Kruja várát és hamarosan felvette az Albánia fejedelme címet. Ezután Hunyadi Jánossal vállvetve harcolt  a török ellen. Hunyadi Jánost minden albán ismeri és szereti, az iskolai történelem könyvek is részletesen foglalkoznak vele, minden városban található Hunyadiról elnevezett utca vagy tér. Ezt a szeretetet a bőrünkön is megtapasztaltuk, amikor a vár bejáratánál egy idősebb úr érdeklődésére hogy honnan jöttünk azt válaszoltuk, hogy Magyarországról.

Hunyadi János emlékszoba

Széles mosollyal üdvözölt minket és 
hosszasan beszélt az albán-magyar örök barátságról. (Azt is érdemes tudni, hogy az utolsó albán király, I. Zogu felesége is magyar volt, gr. Apponyi Geraldine, akit az albánok nagyon szerettek és tiszteltek.)
Kasztrióta Györgyről még egy számunkra nagyon fontos – széles körben teljesen ismeretlen – tudnivalót említenék még meg. Sissi, a magyarok királynéja Szkander bég ükunokája volt leányágon.




Bazársor
A kis kitérő után térjünk vissza Kruja-ba. A város már K.e. 300-ban lakott volt. Legérdekesebb látnivalója a közel 500 éves bazársor, ahol a tengernyi hűtőmágnes, műanyag bunker hamutartó és a nagyon finom Szkander bég konyak mellett igazán pazar régi szőnyegekre, kerámiákra, szőttesekre és egyéb használati tárgyakra is rábukkanhatunk.
Gyűjtőknek igazi paradicsom. 
Kruja volt az egyetlen hely, ahol elért minket az eső. Nem tartott 15 percnél tovább és enyhülést sem hozott a forróságba, de ennek köszönhetően invitáltak be minket a várban található igencsak színvonalas néprajzi gyűjteménynek otthont adó épületbe. Albániában az az igazán fantasztikus a múzeumokban, hogy a tárgyak általában nem üvegfal mögött vannak kiállítva, hanem testközelből, akár megérintve gyönyörködhetünk bennük, sőt a szobák úgy vannak kialakítva, hogy bárhol megpihenhetünk, elidőzhetünk a korabeli ülőalkalmatosságokon. Feltűnt, hogy az iszlám hatást leszámítva (Albániában 450 éves török uralom volt) olyan érzésünk volt, mintha egy erdélyi múzeumban jártunk volna. A motívumok, a színek, az anyagok mind-mind, mintha egy közös ősi rokonságra utaltak volna. 

A Szkander bég Múzeum
A Szkander bég Múzeumnak helyt adó Citadella (Érdekességként Enver Hodzsa lányának tervei alapján újították fel) éppen zárva volt amikor odaértünk, de a kedvünkért kinyitották,  így nemcsak a hős fejedelem sebezhetetlenséget biztosító kecskefejes sisakját és törökverő kardját (itt csak a másolatokat őrzikaz eredeti darabok Bécsben?!? vannak), csodálhattuk meg, de a Hunyadi Jánosnak szentelt emlékteremben testközelből is szembesülhettünk azzal, hogy mennyire hálásak az albánok Szkander bég hű szövetségesének. Tiranába való visszautazásunk előtt még betértünk, egy, a gyermek által kitűnően kiválasztott hangulatos étterembe, ahol ismét fejedelmi lakomában volt részünk. A fiúk az étlapról választottak, én merészen arra kértem a fiatal és nagyon készséges pincér fiút, hogy ajánljon valami igazi albán specialitást. Én nyertem!!! Olyan finom volt a cserépedényben sült étel, hogy a végén megkértem, hogy írja le a nevét nagy, nyomtatott betűkkel a noteszomba. Estefelé értünk vissza Tiranába, ugyanazzal a furgonnal, ugyanazzal a fiatal kalauzzal, mint idefelé, és nagyon boldog volt, amikor elmeséltük neki, milyen nagyszerűen telt a napunk.

Másnap Tiranától és lakájos kis apartmanunktól szomorúan búcsúzva elindultunk déli irányba, újabb úticélunk felé. Az előzetes tervektől eltérően Berat városát sajnos nem tudtuk megnézni, tekintettel az elképesztő hőségre, a tervezettnél jóval hosszabb utazási időkre és az előre lefoglalt szállásunkra. Újból csak furgonnal indultunk Vlorába, ahol át kellett szállnunk egy „hivatalos” buszra, hogy Himara-ba érjünk. Vlora és Himara légvonalban nem több, mint 70 kilométerre fekszik egymástól, az út mégis közel 3 órát tartott. 

Llogara hágó háttérben a tengerrel
Ennek az az oka, hogy a 1500-2000 méteres hegyek lába belelóg a tengerbe és az utak, pontosabban AZ ÚT a hegyek sziklás vonulatai között kanyarog. A szalagkorlát nélküli szerpentinek, sokszor 1000 m felett, többször is halálfélelmet idéztek elő bennem, ezért az út nagy részében a fejemet inkább a hátizsákomba temettem. Itt jutott az eszembe az egyik tiranai busz oldalán látott helikopter-taxit reklámozó tábla. Akkor egy kicsit fellengzősnek tűnt, de szembesülve azzal, hogy Albánia kétharmada ilyen vagy még magasabb hegyekből áll, rögtön racionális és helyénvaló megoldásnak tűnt. Késő délután, kora este érkeztünk meg végül Himara-ba, ahol rövid telefonozás után szállásadónk édesapja jött elénk a buszállomásra. Legalább 200 lépcső vezetett fel a hegyoldalban fekvő házhoz, ami annyira új volt, hogy valószínűleg mi voltunk az első vendégei a nagyon barátságos, gyönyörű, tengerre néző terasszal rendelkező szobának. Még lementünk a partra egy rövidke fürdőzésre, majd ismét egy csodás kulináris élményben volt részünk, az estére megtelt helyi korzón egymásba érő éttermek egyikében. 


Egy csodás öböl



Himara már a csodálatos Jón tenger partján fekszik,  lenyűgöző kis öblei és kristálytiszta vize bármelyik klasszikus európai üdülőhellyel felveszi a versenyt. A legenda szerint Odüsszeusz is itt szállt partra, amikor a Küklopsszal megküzdött és elvette a szeme világát.

Folyt. köv.


2015. augusztus 19., szerda

MENTOLOS-FAHÉJAS GYÓGYFOGKRÉM


Az (remélem!!!) senkinek nem újdonság, hogy a bolti fogkrémek tele vannak káros, az egészséget romboló anyagokkal. Ugyan egészen kis mennyiséget írnak az öszetevő listák, de aki rendszeresen mossa a fogát ezekkel a vegyszerekkel, az igenis tetemes mennyiséget vesz magához az évek során.
Az alábbi recepttel forradalmasítani lehet az otthoni szájápolást. Ez a kézműves fogkrém persze állagában eltér a megszokottól és nem is habzik, mivel nem tartalmaz SLS-t. Nem tartalmaz más egyéb furcsa, oda nem való kémiai formulákat sem. Ezzel szemben a szódabikarbóna lúgos kémhatása elpusztítja a mikroorganizmusokat, a glicerin, a fahéj illóolaj és a finom szemcséjű só ugyancsak antibakteriális hatásúak, csakúgy, mint a kókuszolaj, ami nem mellesleg gyulladásgátló is és fehéríti a fogakat. Rendszeres használata megelőzi a fogszuvasodást. Sokan idegenkednek a szódabikarbónától, hogy ledörzsöli a fogakról a zománcot, de tapasztalatból mondhatom (évek óta ezt használom), hogy ez nem így van, használata teljesen biztonságos. Aki mégis alternatívát keres, az használjon bentonit agyagot vagy kaolint helyette.

HOZZÁVALÓK:
-          4 evőkanál szűz kókuszolaj,
-          2 evőkanál szódabikarbóna vagy agyag,
-          1 evőkanál xilit,
-          1 evőkanál növényi glicerin,
-          ½ teáskanál finom só (opcionális),
-          10 csepp fahéj illóolaj,
-          30 csepp fodormenta illóolaj.

ELKÉSZÍTÉS:
A hozzávalókat keverjük össze egy tálban, és töltsük egy tiszta tégelybe, vagy egy „csőrös” üvegbe, olyanba, mint amibe a hajfestékeket is árulják.
6 hónapi biztosan eláll.






2015. augusztus 18., kedd

TESTÁPOLÓ KÓKUSZHAB SHEAVAJJAL ÉS CITROMFŰVEL


Éppen, hogy véget ért a kánikula, a sok napozás és fürdőzés után kiszáradt, igénybevett bőrünk nagyon meg fogja hálálni ezt a könnyű, krémes, de nagyon tápláló és hidratáló testápoló habot. Elkészítése nagyon egyszerű.

HOZZÁVALÓK:
-          40 gr finomítatlan sheavaj,
-          25 gr szűz kókuszolaj,
-          17 gr jojoba olaj (helyettesíthető rizskorpa olajjal),
-          40 csepp citromfű illóolaj,
-          15 csepp E-vitamin (opcionális).

ELKÉSZÍTÉS:

  1. Mérjük ki az anyagokat és a sheavajat, a kókuszolajat és a jojobát gőz fölött óvatosan olvasszuk össze, mert a sheavaj hőérzékeny és grízessé válhat.
  2. Tegyük a folyékony zsírfázist a fagyasztóba, amíg egy bőrszerű hártya nem keletkezik a felszínén.
  3. Mixerrel, gyors fokozaton keverjük addig, amíg egy laza textúrájú, könnyű, habos krémet kapunk.
  4. Adjuk hozzá az illóolajat és az E-vitamint.





2015. augusztus 13., csütörtök

SZERELMEM ALBÁNIA - KIS SZAKMAI ÉRTÉKELÉSSEL 1. RÉSZ


EZ ITT A REKLÁM HELYE

Véget ért a vakáció, de most kivételesen egy kicsit nehezen zökkenek vissza. Egyrészt próbálom magam utolérni a munkában, megválaszolni azt a sok-sok levelet, ami itthon várt, másrészt gondolatban sokszor még ott hűsölök a pálmafák alatt (ez egy kis költői túlzás, mert a „hűs” pálmafák alatt is 45 fok volt 89 %-os páratartalommal), vagy érzem a tenger langyos simogatását. Hogy hol van ez a csodálatos vidék ahonnét nem tudok szabadulni? Régi vágyam vált valóra.azzal, hogy az idén nyáron egy hetet tölthettünk el Albániában. Ez a néhány nap éppen arra volt elegendő, hogy teljesen beleszeressünk az országba. Persze aki svájci pedantériára és német precizitásra vágyik, az válasszon magának más úticélt.
Albániáról szinte semmit nem tudunk, de azt is rosszul. Amikor annak idején lelkesen meséltük ismerőseinknek, hogy hol fogunk nyaralni, a legtöbben aggodalommal vegyes értetlenséggel néztek ránk, és legjobb esetben is azt kérdezték, hogy nem lesz-e ez veszélyes? Hát nem az! Biztosan állíthatom, hogy közbiztonság szempontjából Albánia Európa élvonalába tartozik. Minden városban temérdek rendőr, akik nem azért vannak az utcán, hogy vegzálják a népet, hanem ők tényleg „rend-őrök”.
De nem csak ez az egy meglepetés ért minket. Albániát Olaszországból kompon közelítettük meg. Dürresbe érkeztünk, ami Európa egyik legrégebbi kikötője, annak idején illírek lakták és ma is jelentős ipari központ, tengeri kikötő és üdülőhely. Az útlevél ellenőrzés után belecsöppenve a durres-i reggelbe, hirtelen egy hangyaboly kellős közepén találtuk magunkat. Óriási nyüzsgés, mindenki szalad, mindenki kiabál, mindenki intézkedik. Első pillantásra egy átláthatalan káosz, de mégis minden működik, úgyhogy egy rövid kávézás után (mindenütt lehet akár euróban vagy dollárban is fizetni, és nem átverős átváltással) gyorsan megtaláltuk a Tiranába tartó kicsit régi, kicsit kopott, de légkondicionált és nagyon kényelmes buszunkat és bő fél óra múlva megérkeztünk a főváros egyik forgalmas terére.

Banánárus a buszon
Innen indultunk megkeresni a szállásunkat, ami a rekkenő hőségben, hátizsákokkal megrakodva, az albán nyelvű utcatáblákat még elolvasni sem nagyon tudva, először nem tűnt olyan egyszerűnek. De amikor a papírra írt címmel tanakodtunk az egyik sarkon, megjött a felmentősereg egy szimpatikus albán fiatalember személyében. Ő jött oda hozzánk, jó angolsággal megkérdezte, hogy miben segíthetne, majd átvette az irányítást. Egy pillantást vetett a papírunkra, majd a saját telefonján felhívta a szállásadónkat és megbeszélte vele, hogy hol fog várni bennünket, nekünk pedig a lehető legalaposabban elmagyarázta, hogy hogyan juthatunk el a megadott pontra. Így aztán 20 perc múlva már a kellemes, hűvös, légkondícionált apartmanunkban pihegtünk. Azt csak zárójelben jegyzem meg, hogy kedves vendéglátónk magyar nyelven köszöntött minket, majd kiderült, hogy néhány évig egy magyar lány volt a barátnője. Hiába, a szerelem az egyik legjobb nyelvtanár. A lakás Tirana szívében volt, egy tízemeletes ház 8. szintjén, felszerelt konyhával, tágas, kristálytiszta fürdővel és kényelmes, hangulatos berendezéssel. (Kíváncsibbaknak: hármunknak két éjszakára 32 euro-ba került.)

Panoráma a teraszunkról
Éppen csak lezuhanyoztunk és elindultunk felfedezni Tiranát. Sokan mondják, hogy a város nevezetességeit akár félórán belül is körbe sétálhatjuk, de azt mondom, hogy Tirana megér akár egy hetet is. Olyan igazi, turistáknak való látnivalókban valóban nem bővelkedik, de a város maga egy látványosság. Ötvöződik a magyarországi 60-as, 70-es évek hangulata az
5 csillagos luxussal, mindez kavargó, pezsgő mediterrán stílusban. Bár állítólag muszlim többségű országról van szó (később megtudtuk és meg is tapasztaltuk, hogy erről szó sincsen) ez nem érződik, néhány mecseten és azon kívűl, hogy egy étteremben én nem kaptam étlapot és utoljára szolgáltak ki, semmi nem utal erre. Felfedező utunkat a szállásunkhoz közel eső piacon kezdtük, ahol még halmokban árulják a dohányt, és olyan méretű paradicsomokkal találkoztunk, hogy először fel sem ismertük őket.

Dohányárusok a piacon
Itt a paprikáknak paprika ízük van, a gyümölcsök zamatosak, és akkor még nem is beszéltem a házi sajtokról és a káprázatosan fantasztikus péksüteményekről és kenyerekről. Egész Albániára jellemző, de Tiranára különösen, hogy minden sarkon legalább három kávézó működik, és mindegyik minden napszakban tömve van. Valószínűnek látszik, hogy az ország minden lakosára jut egy kávézó és egy kocsimosó, amiről majd a későbbiekben lesz szó. A legtöbb kávézóban süteményeket is árulnak, ezek hasonlóak az itthon megszokottakhoz, azzal a különbséggel, hogy mindig frissek, sokkal olcsóbbak, és igazi, valódi alapanyagokból készülnek, tartósítószerek és mindenféle adalékok nélkül, ahogyan a nagymamánk is sütötte volna.
Tiranát nem igazán lehet szép városnak nevezni. Teljes összevisszaságban találhatók benne a 10 vagy többszintes igen ronda betonházak, a tövükben pici omladozó, kertes kulipinytyókkal, majd néhány minden kényelmet kielégítő luxus apartman és irodaház következik. Mindezek ellenére egy nagyon élhető, színes város (minden értelemben). Köszönhető ez Edi Rama jelenlegi miniszterelnöknek is, aki eredeti foglalkozása festőművész révén, anno Tirana polgármestereként hadat üzent a szürke falaknak, és az ő és barátai tervei alapján sok- sok házat a városban a lakók festettek ki. 

Edi Rama"házai"
Vezetése alatt rengeteg park létesült, közel kétezer fát ültettek el. Egyébként is jellemző az albánokra, hogy ahol egy kis területet találnak, rögtön kertet építenek, így számos ház teteje olyan, mint egy sivatagi oázis. 








Egyik éjjel a teraszunkról érdekes fényeket láttunk és éjfél felé elindultunk megkeresni a forrását. Mentünk, mentünk a fény után, majd már hangok után is, míg kiderült, hogy az albániai Telekom nagy nyári ingyenes koncertjét tartja. De nem is a koncert volt a lényeges, hiszen mi már csak a végét kaptuk el, hanem az a városrész ahová elvetődtünk. Nem hittünk a szemünknek. Először is ott voltak teljes életnagyságban felépítve a New Yorkban lerombolt ikertornyok. Nem tévedés, mert rájuk volt írva. 

A tiranai ikertornyok (még csak a tervasztalon)
Majd az apró macskakövekkel különböző mintájúra kirakott hatsávos sugárút mentén szinte a világ összes bankjának ott állt a pazarul kivilágított luxus felhőkarcolója. Nem mondom, hogy nem sokkolt minket a látvány minden szempontból. Hazafelé sétálva még megcsodáltuk a folyóparton lévő, éjjel kettőkor még teltházas, pálmafás, leander ligetes kiülős szórakozóhelyeket, majd hullafáradtan beestünk az ágyba.

Folyt. köv.
Kruje, id. George Bush és hogyan "rokonunk" Szkander bég.