2022. július 16., szombat

ÖRVÉNYLŐ SZAPPANOK 6 TITKA + 1 „SZUPERFOLYÓS” RECEPT

 

A szappankészítők egyik kedvenc technikája a hideg eljárással készülő szappanok esetében az ún. „swirl” technika. Sokféle swirl technika létezik, ezzel az eljárással gyönyörű hullámokat, örvényeket tudunk létrehozni. Ezek a technikák igényelnek egy kis gyakorlást, de a végeredmény biztosan mindenkit kárpótolni fog. Az swirl technikák között természetesen van különbség, de van néhány dolog, amire mindegyiknél érdemes figyelni a siker érdekében.  Jöjjenek a titkok! 

1.    REND!!!  REND!!!  ÉS REND!!!

Ennek a technikának az esetében (is) a kulcs a gyorsaság. Mivel a szappanmassza minél tovább áll, annál sűrűbb lesz, igyekeznünk kell. Tehát a legfontosabb, hogy minden eszköz, anyag  a kezünk ügyébe legyen készítve. Nem lesz arra időnk, hogy keresgéljünk, vagy közben keverjünk ki színeket. Az alapos előkészítés kulcsa a sikeres folyamatnak.

2.    A HŐMÉRSÉKLET

Alap esetben cc. 38-42 fok között keverjük össze a lúgos folyadékot a zsírfázissal.  Ez lehet egyes esetekben alacsonyabb vagy magasabb, ebben az esetben az alacsonyabb hőmérséklet az ajánlatos, mivel így lassabban sűrűsödik be a massza. Akár használhatjuk a „Lusta asszony szappana” receptet, amikor szobahőmérsékleten keverjük össze melegítés nélkül a folyadékot az olajokkal/zsírokkal.

3.    BOTMIXERT CSAK ÓVATOSAN!!!

A botmixer a barátunk, de nagyon figyelnünk kell arra, hogy pillanatok alatt képes az olajokat a lúggal emulgálni és könnyen előfordulhat a „túlemulgálás”, amikor hirtelen besűrűsödik a massza és alkalmatlan lesz az örvény (vagy bármilyen más) technikák kivitelezésére. Ha túlkevertük a szappant, azt semmilyen módszerrel nem lehet visszacsinálni. L A botmixert bölcs dolog pulzálva használni, vagyis rövid ideig bekapcsolni majd leállítani, újra bekapcsolni, újra leállítani. Így sokkal inkább nyomon tudjuk (szó szerint 😀 ) követni a folyamatot. Érdemes az első vékony nyom (a nyom aza pont, amikor a folyamat elér addig a pontig, hogy a lúgos folyadék és a zsírfázis emulgálódik és már nem válik szét)  megjelenése után a színeket, adott esetben a illóolajat inkább kézi habverővel vagy egy spatulával belekeverni.

4.    MEGFELELŐ ADALÉKOK HASZNÁLATA

Ez azt jelenti, hogy ne tegyünk a masszába olyan adalékokat, amelyek gyorsítják a massza sűrűsödését. Ilyenek lehetnek egyes illatolajak, lisztek, só, keményítők, agyagok. Ezeket az anyagokat célszerű ebben az esetben elhagyni.

5.    A RECEPT

Végül de nem utolsó sorban fontos a jó recept. A titok, hogy olyan olajokat használjunk, amelyek lassan sűrűsödnek be. Ezek általában azok az olajok, amelyek szobahőmérsékleten is folyékonyak. A szobahőmérsékleten szilárd olajok/zsírok gyorsítják a folyamatot.  A leglassabban sűrűsödő olajok az olíva, a mandula és a repce, de jó választás lehet a sárgabarackmag, a rizskorpa és az avokádó olaj is. Az arányokat tekintve ajánlatos, hogy a folyékony és szilárd olajok/zsírok aránya 60-40% körül legyen.

6.    NÁTRIUMLAKTÁT

A nátriumlaktát kettős funkciót tölt be. Egyrészt tovább folyékonyan tartja a masszát, másrészt a kész szappan konzisztenciáját feszesebbé teszi.

RECEPT

HOZZÁVALÓK:

  • 180 gr kókuszolaj,
  • 180 gr sheavaj,
  • 180 gr repceolaj,
  • 315 gr olívaolaj,
  • 45 gr ricinus,
  • 270 gr desztillált víz,
  • 120 gr NaOH,
  • 2 tk nátriumlaktát,
  • színezékek tetszés szerint, (+ színenként 1 ek. olívaolaj a színezék elkeveréséhez)
  • illóolajok tetszés szerint, cc. 30ml.

 ELKÉSZÍTÉS:

A szappant a hideg eljárás szabályai szerint készítjük, amit ITT lehet megtalálni.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése