2014. június 26., csütörtök

PARFÜM KÉSZÍTÉSE OTTHON

Az illatoknak sokkal nagyobb a hatása ránk, mint azt gondolhatnánk. A drogériák és parfümériák polcai roskadásig vannak mindenféle illatú készítményekkel, amiket méregdrágán vásárolhatunk meg, ráadásul tele vannak sokszor allergizáló, szintetikus, kémiai összetevőkkel, legtöbbször kátrányszármazékokkal. Nekem általában megfájdul a fejem a szintetikus illatoktól , ezért évek óta száműztem őket a fürdőszobám polcairól.
Az illatok a tudatalattira hatnak,  befolyásolják a hangulatunkat, gondolatainkat, hatnak a teljes ideg- és hormonális rendszerünkre. Az illatok információkat tartalmaznak, az orron keresztül az agy limbikus (az érzelmeket feldolgozó) rendszerébe jutnak, itt hatást gyakorolnak az értelmünkre, a vegetatív idegrendszeren keresztül a különböző testi funkciókra, hormontermelésünkre, immunrendszerünkre. A bőrön és a nyálkahártyán keresztül a hatóanyagok bejutnak a szövetekbe, a vérkeringésbe is. Ezen az úton ugyancsak befolyásolják az egész szervezetet. Ezért nagyon fontos, hogy tiszta, valódi illóolajakat használjunk. A valódi illóolajak akár több száz féle komponensből is állhatnak, addig a szintetikus úton előállított illatolajak csak 1-2 alkotórészt tartalmaznak.
Így akár neki is állhatunk, hogy egy igazán jótékony hatású parfümöt keverjünk magunknak, vagy akár nagyszerű ajándék is lehet.
Amíg megtaláljuk az igazán hozzánk illő illatkompozíciót, biztosan el fog telni egy kis idő, de megéri a kísérletezés. Mindig menjünk az orrunk után, a testünk jól fog választani. Először kezdjük 1-2 illat keverésével, amikor már gyakorlottabbak leszünk, 4-5 féle olajat is használhatunk.
Néhány dolog, amit érdemes figyelembe venni. Az illóolajok nem egyszerre párolognak el a bőrünkről, így megkülönböztetünk fej-, szív-, és alapillatokat. A FEJILLAT, amit először érzünk egy parfümön, és ez is illan el leghamarabb. Ilyen például a narancs, citrom, bergamott, mandarin, citromfű, fenyő, rozmaring. A SZÍVILLAT  kb. 20 perccel a felkenés után kezd el érződni, hatása néhány órán keresztül tart. Például az ylang, rózsafa, levendula, fahéj, tömjén, geránium, eukaliptusz, narancsvirág, kakukkfű. Az ALAPILLAT a legfontosabb egy parfümben, 1- 1 és ½ óra múltán kezd érződni, és akár egy teljes napig is illatozhat. Például szantál, pacsuli, vetiver, cédrus, mirha. Egyesek hozzáveszik a RÖGZÍTŐ illatokat is, amelyek a kompozíciót „egyben tartják”, ilyen például a vanília vagy a rózsa.

RECEPT ÖSSZEÁLLÍTÁSA:
-          alapillatból 7-8 csepp,
-          szívillatból 7-8 csepp,
-          fejillatból 6-7 csepp,
-          rögzítő illatból 2-3 csepp (opcionális).

ELKÉSZÍTÉS:
Az illóolajokat 20 ml bázisolajba vagy 20 ml alkoholba (ez nyugodtan lehet jó minőségű vodka is) csepegtessük, mindegyiket külön- külön, egymás után (alap- szív-, fej-, esetleg rögzítő illat), jól elkeverve. Sötét színű üveget használjunk, mert a fény és a levegő árt a keveréknek. Ezután legalább 10-14 napig, sötét helyen hagyjuk érni. Érdemes naponta összerázogatni. Ha túl töménynek érezzük az illatot, lehet higítani. Az érési idő eltelte után 1 napra tegyük a keveréket hűtőszekrénybe, ezután önthetjük a véglegesnek szánt palackba. Ha szükséges ebben a fázisban szűrhetjük át kávéfilteren.

RECEPT:
( egy nagyon finom, nőies, de nem túl édes keverék)
-          5 csepp vanília,
-          10 csepp szantál,
-          25 csepp édesnarancs.

TIPPEK, TRÜKKÖK

Érdemes a parfümkészítésnél jojoba olajat használni, mivel egyrészt rögzíti az illatokat, másrészt, önmagában is ápoló, harmadrészt nem romlékony, egy jó minőségű jojoba olaj akár 10 évig is eláll.





2014. június 25., szerda

NARANCSBŐR ELLENI KÁVÉS TESTRADÍR ÉDESNARANCS ILLÓOLAJJAL

HOZZÁVALÓK:
-          6 evőkanál őrölt kávé
-          3 evőkanál Epsom (keserű) só
-          3 evőkanál cukor
-          2 ½ kanál jojoba olaj
-          15 csepp édesnarancs illóolaj


Egy tálban keverjük össze az alkotórészeket. A kávé és a cukor hámlasztja a bőrt. Így tesz az Epsom só is, de magas magnézium tartalma (többek között) javítja a vérkeringést, így segíti a méregtelenítést is. A bőr sima és ruganyos lesz, az édesnarancs illóolaj pedig oldja a feszültséget, javítja a hangulatot. 



2014. június 24., kedd

JOJOBA OLAJ, A FOLYÉKONY ARANY

(INCI: SIMMONDSIA CHINENSIS)

Ezen a héten egy másik "csodaszer" kerül sorra. A jojoba olaj kémiailag valójában nem is olaj, hanem egy szobahőmérsékleten folyékony állapotú viasz, mivel nem zsírsavak, hanem hosszú szénláncú észterek alkotják.
Őshonos termőterületei Mexikó, Arizona és Kalifornia sivatagi régiói. Rendkívül ellenálló és igénytelen, vadon növő, örökzöld cserje, jól bírja a sivatagi időjárás óriási hőingadozásait, szárazságtűrése kimagasló, tápanyag igénye minimális. Átlagosan 3-5 m magasra nő, nem ritkák a 200 éves példányok sem. A kiváló tulajdonságai és sokrétű felhasználhatósága miatti kereslet növekedés eredményeként ma már Ausztráliában, Egyiptomban, Dél-Amerikában és Izraelben is termesztik.

A jojoba (ejtsd: hohoba) elnevezés a papagó indiánok „jojowi” szavából ered. Így nevezték a jojoba bokor magjából készített gyógyító pasztát. A papagó indiánok és az apacsok is mágikus erejűnek tartották a jojobát. Használták -többek között - égési sérülések gyógyítására, sebek kezelésére, fertőtlenítésre, fájdalomcsillapításra, szülésnél, haj- és bőrápolásra. Megpörkölt magjaiból a kávéhoz hasonló frissítő italt főztek, a megőrölt magokból különféle ételeket készítettek.

Barna, olívabogyó nagyságú magjából 50-60 % aranysárga színű, közepes sűrűségű, kellemes illatű viasz nyerhető. A kozmetikai szereket gyártók körében igazán csak a XX. században tett szert népszerűségre, amikor a hatóságok egészségügyi és állatvédelmi szempontok miatt betiltották az ámbrás cetek és delfinek fejüregéből és zsírjából (és nem a spermájából!!!) kinyerhető cetvelő (cetaceum) használatát.
A jojobacserje azért termel viaszt, hogy a saját gyümölcsének és leveleinek vízveszteségét meggátolja. Az emberi bőrrel is pontosan így viselkedik, megköti annak nedvességtartalmát, lágyítja és nedvesen tartja azt. Még a legmakacsabb száraz, töredezett bőrt is képes ápolni, puhítani. Ezzel egyidejűleg olyan védőréteget hoz létre, mely megvédi a bőrt a káros környezeti hatásoktól és az UV sugárzástól (kb. 4 faktor). Minden bőrtípus hálás érte, mert a magokból kivont viasz nagyon hasonlít az emberi faggyúhoz, és képes áthatolni a bőrön, a szőrtüszőkön keresztül, úgy hogy nem keveredik a faggyúval, így nem tömíti el a pórusokat, hagyja szabadon lélegezni a bőrt. Gyors felszívódású, nem hagy maga után zsíros érzetet.

A kiváló minőségű, extra szűz jojoba olaj kémiai szerkezete rendkívül ellenálló az oxidációs folyamatokkal szemben, tartósítószerek hozzáadása nélkül is eláll akár 10 évig. Más olajakkal keverve, azok eltarthatóságát is növeli.
Magas hőmérsékleten is megtartja kémiai stabilitását, gyulladáspontja 290 celsius fok.

ÖSSZETÉTELE:
-     gadoleic  66-71 %
-          erukasavsav 14-20 %
-          olajsav 10-13 %
-          palmitinsav 1-3 %
-          nervonic 1-2 %
-          A, E vitaminok,
-          polifenolok,
-          szterinek,
-          karotinoidok.

TULAJDONSÁGAI:
-     börlágyító,
-          hidratáló,
-          tápláló,
-     antioxidáns, véd a szabadgyökök ellen,
-          antiszeptikus hatású,
-          regeneráló,
-          öregedésgátló,
-          védő hatású,
-          segíti a bőr rugalmasságát,
-          elősegíti más hatóanyagoknak a bőrbe jutását,
-          aktiválja a bőr elasztin anyagcseréjét,
-          szabályozza a bőr faggyútermelését,
-     univerzális hajápoló,
-          gombaölő hatású.

ÁLTALÁNOS FELHASZNÁLÁS:
 -    minden bőrtípusra, de különösen vegyes- és zsíros bőrre,
-          vízhiányos bőrre,
-          érzékeny bőrre,
-          problémás bőrre,
-          ekcémás bőrre,
-          pikkelysömörre,
-          neurodermatitiszre,
-          repedezett, sérült bőrre,
-          hajápolásra,
-          korpás fejbőrre,
-          gyulladásos bőrre,
-          bőr rugalmasságának megörzésére,,
-          striák, terhességi csíkok kezelésére,
-          sminkalapnak,
-          parfüm hordozóolaja,
-          szemkörnyék ápolására,
-          masszázsolajakhoz,
-          öregedés megelőzésére,

FELHASZNÁLÁSA SZAPPANBA:
Luxus bázisolajként is használható, de leginkább ideális választás a szuperfettelésre, mivel egy viszonylag drágább olajról van szó.
Kellemesen krémes habot ad.

ADAGOLÁS:
Bázisolajként: 10-12 % (egyrészt drága, másrészt felgyorsítja a trace állapot elérését)
Exta zsírozásnál: 1-8 %

FIZIKAI/KÉMIAI JELLEMZŐI:
Fajsúlya: 0,861
Jódszáma: 80-88.
Elszappanosítási index: 88-90
El nem szappanosodó frakció: 50 %

TÁROLÁSA:
Oxidációra ellenálló, szobahőmérsékleten, 25C fok alatt, nedvességtől és fénytől védve. Hűtőszekrényben ne tartsuk, mert 7 fok alatt zavarossá válhat.

ELTARTHATÓSÁGA: 10 év (!) csak a kiváló minőségű, első sajtolásból származó, extra szűz olaj

SZINERGIÁBAN: borágó, vadrózsa, feketekömény, sárgarépa olaj, ricinusolaj, kókuszolaj

TIPPEK, TRÜKKÖK:
Krémekben stabilabb emulziót ad, mint általában a növényi olajok!!!



2014. június 18., szerda

ROZMARINGOS MAJONÉZ ARGÁN OLAJJAL HAJÁPOLÁSRA

HOZZÁVALÓK:
-          1 tojás sárgája
-          2 evőkanál almaecet
-          1 teáskanál friss citromlé
-          3 dkg argán olaj
-          3 dkg olíva olaj
-          3 dkg szűz kókuszolaj
-          3 dkg sárgabarackmag olaj
-          10-15 csepp rozmaring illóolaj

ELKÉSZÍTÉSE:
Keverjük össze egy tálban a hordozóolajakat és az illóolajat. Egy másik tálban keverjük el a tojás sárgáját az ecettel és a citrommal. Most nagyon lassan - mint a majonéz keverésénél -, adjuk hozzá az olajat a sárgájához gyors keverés közben. Érdemes mixerrel keverni. Álljunk ellent a kísértésnek és ne öntsük hozzá egyben az olajat, mert nem fog összeállni a majonézünk. Ha készen vagyunk, tegyük hűtőszekrénybe, hogy rendesen megszilárduljon.

HASZNÁLATA:
A keveréket tartsuk folyamatosan hűtőszekrényben, 1 hétig áll el. Ezalatt csinálhatunk egy 3 alkalmas hajszépítő kúrát. A majonézünket kenjük fel bőségesen a hajunkra és 30 percig hagyjuk hatni. Növeli a hatásfokot, ha fürdősapkát teszünk a fejünkre és esetleg melegíteni is tudjuk.

Utána bőséges vízzel öblítsük ki a masszát a hajunkból, akár többször is mossuk meg a szokásos samponunkkal.



2014. június 17., kedd

MAROKKÓ ARANYA, AZ ARGÁN OLAJ

(INCI: ARGANIA SPINOZA)

Marokkó dél-nyugati partvidékén, az Atlasz hegység lábánál él egy 25 millió éves, őskori fafajta, az argánfa. 8-10 m magasra nő, és több száz évig is elél. Az Amazigh berber kultúrában az argánfa fontos szerepet játszik, az élet fájának is nevezik. Szent fának tartják, az egészség, az erő és az örökkévalóság szimbólumának.
Minden falunak megvan a maga fája, ami megvédi az ott lakó embereket a természeti csapásoktól, a betegségektől és a gonosz erőktől. Vallási szertartások és családi ünnepek fontos szereplője. .

Göcsörtös, tüskés ágain csonthéjas termés nő, az argándió. Az argánfát nem lehet telepíteni vagy ültetni, csak vadon nő, Marokkó egy adott régiójában, a Souss-Massa fennsíkon. A területet az UNESCO 1998-ban bioszféra rezervátumnak é nyilvánította. A dió szüretelése és feldolgozása a berber asszonyok feladata, még ma is legtöbbször hagyományos úton történik. A tradicionális kitermelés hosszú és fáradságos munka.
A dió betakarítása nem egyszerű feladat a tüskés ágakról. Régebben hallani lehetett olyasmiről, hogy ebben a kecskék nagy igyekezettel segítenek. A kecske rajong ezért az olívabogyóra emlékeztető, kesernyés gyümölcsért, képes még a fára is felmászni érte. Akrobatákat megszégyenítve egyensúlyozik az ágakon, és dézsmálja a termést. A dió húsát megemészti, de a mag sértetlenül halad át a tápcsatornáján... Az igazság az, hogy ma már a szüreti időszakban ezen a vidéken nem lehet legeltetni.

Tehát először is betakarítják a termést, lefejtik a megszáradt burkot, majd kövek között péppé zúzzák, megpörkölik és összekeverik vízzel. A masszából az olajat sajtolással nyerik ki. A hozam nem túl magas, 100 kg dióból, 10-12 órányi kézimunkával lehet 1 liter olajat kinyerni.

Manapság – VI. Mohammed királynak köszönhetően – a fair trade alapokon működő szövetkezetek is kezdenek egyre jobban elterjedni. A szövetkezetek a hatóságokkal együttműködve ökoszisztémát védő, erdőgazdálkodási programokba fogtak, és a berber asszonyoknak jobb munkakörülményeket és méltányos bért biztosítanak.

Az igazi, hagyományosan előállított argánolaj opálos, sárgásbarna színű, jellegzetes fás-füstös-mogyorós illatú (nem mindenki szereti), gyorsan felszívódik, nem hagy ragacsos, olajos érzetet.
Napvédő hatása is ismert, természetes 5-ös faktorszámnak fele meg.

ÖSSZETÉTELE:
-     olajsav 44-48 %
-          linolsav 31-35%
-          palmitinsav 10-15 %
-          sztearinsav 5-6%
-          arachinsav 0,4-0,5%
-          eikozensav 0,3-0,4%
-          erukasav 0,2-0,3%
-          mirisztinsav 0,1-0,2 %
-          palmitoleinsav 0,1-0,2%
-          behénsav 0,1-0,2 %
-          polifenolok,
-          E-vitamin (60-90 mg/100gr),
-          karotinoidok,
-          szterinek
-          triterpén alkoholok,
-          szénhidrogének.

TULAJDONSÁGAI:
-     kiváló regeneráló,
-          jó hegesítő,
-          késlelteti a bőr öregedését, ránctalanító hatású,-
-          tápláló, revitalizáló,
-          antioxidáns,
-          fenntartja a bőr feszességét, rugalmasságát,
-          sebgyógyító,
-          halványítja a pigmentfoltokat,
-          simító hatás,
-          gyulladáscsökkentő,
-          véd a szabadgyökök ellen,
-          antimikrobális hatás.

ÁLTALÁNOS FELHASZNÁLÁS:
-     bármely bőrtípusra,
-          különösen jó száraz bőrre,
-          vízhiányos bőrre,
-          érett bőrre,
-          ekcémás bőrre,
-          pikkelysömörre,
-          bőr feszességének visszanyerése,
-          repedezett, sérült bőrre,
-          érzékeny, gyulladásos bőrre,
-          sebhelyekre, hegekre,
-          striák, terhességi csíkok kezelésére,
-          ráncos bőrre, mimikai ráncok simítása.
-          szemkörnyék ápolása,
-          napégés utáni regenerálásra,
-          haj- és körömápolásra,
-          kiváló masszázsolaj,
-          tisztítja az aknés bőrt,
-          védi a bőrt a kiszáradástól,
-          bőr faggyútermelésének szabályozása,
-          csökkenti a narancsbőr tüneteit,
-          csecsemőápolás.

FELHASZNÁLÁSA SZAPPANBA:
Leginkább túlzsírozásra használhatjuk, mivel egyike a legdrágább olajoknak. 
Stabil, gazdag habzás.

ADAGOLÁS:
Bázisolajként: 20-30 %
Exta zsírozásnál: 5-10 %

TÁROLÁSA:
Oxidációnak ellenálló. Szobahőmérsékleten  (25C alatt), nedvességtől és fénytől védve., levegőtől elzárva.)
Eltarthatóság: felbontástól 6 hónap

BIZTONSÁG: nem irritáló, nem érzékenyítő.,

HASONLÓ ÖSSZETÉTELŰ OLAJAK: szezámolaj, rizskorpa olaj

SZINERGIÁBAN: kókuszolajjal, búzacsíra olajjal, borágóval, csipkebogyó olajjal.






2014. június 12., csütörtök

SÁRGABARACKMAG OLAJOS CUKORRADÍR

Egy nagyon egyszerű, de hatásos cukorradír receptet osztok meg, amit arcra és testre is egyaránt lehet használni. Illata a sárgabarackmag olaj marcipános illatától mennyei, én nem is teszek bele más illóolajat. Tisztít, masszíroz és hidratál egyben.

HOZZÁVALÓK:
-          4 dkg sárgabarckmag olaj
-          1 csésze kristálycukor
-          színezék (opcionális)

ELKÉSZÍTÉS:
Egy kis tálban keverjük össze a színezéket az olajjal, majd keverjük bele a cukrot is. Tegyük az egészet jól záródó tégelybe.

Ha valaki szeretné, tehet bele még 4-6 csepp illóolajat is.