2022. június 30., csütörtök

BIZTONSÁGOS FÉNYVÉDELEM HÁZILAG? – LEHETSÉGES + RECEPT

 

Sok helyen olvashatjuk, hogy  az otthon készült fényvédő szerek nem biztonságosak. Való igaz, hogy ezeket a készítményeket nem vizsgálgatják (nagyon sok pénzért) laboratóriumokban és nem lehet milliméterre megmondani, hogy milyen faktorszámú védelmet nyújtanak. De ha belegondolunk, ez azért talán kevésbé lényeges, főleg ha azzal az előnnyel jár az otthoni „barkácsolás”, hogy pontosan tudjuk milyen összetevőket tartalmaz a fényvédő szerünk, amit magunkra és a gyerekeinkre kenünk. A bolti tömegtermékek legnagyobb részt  kémiai fényvédőket tartalmaznak, amik kifejezetten károsak a bőrre.  És nemcsak a bőrre, de a környezetre is. Számos helyen, többek között Thaiföldön, némelyik karibi szigeten, Mexikó jó néhány strandján be vannak tiltva a kémiai fényvédőket tartalmazó napvédő készítmények.

KÉMIAI FÉNYVÉDŐT TARTALMAZÓ KÉSZÍTMÉNYEK HÁTRÁNYAI:

- A gyártás során 17 engedélyezett kémiai elemet használnak, ebből 15!!!!! negatív hatással van a hormonrendszerre, elsősorban a nemi hormonokra és a pajzsmirigy hormonjaira hatnak károsan.  A leggyakrabban használt kémiai fényvédők, amiktől óvakodjunk: oxibenzon, oktinoxát, homoszalát, oktokrilén, avobenzon, retinil-palmitat, mexoril.

- Számos tanulmány kimutatta, hogy az ilyen készítmények akárcsak egynapos használatával is, a vérvizsgálatok eredményétől számított két napon belül azonosítani lehet a krémben található kémiai elemek egy részét. Ez azt jelenti, hogy a kémiai fényvédő elemek felszívódnak a bőrön keresztül.

- Bőrirritációt és allergiás reakciókat okozhatnak.

- Egyes tudósok úgy vélik, hogy ezeknek a fajta fényvédő készítményeknek a használata onkológiai betegségekhez vezethet. Egyes kémiai elemek és a napfény közötti hosszan tartó kölcsönhatás a szabadgyökök felszabadulásának fő oka, ami veszélyesebb, mint a védtelen bőr.

A KÉMIAI FÉNYVÉDELEM azon alapul, hogy az alkalmazott elemek ELNYELIK az UV sugarakat, míg a FIZIKAI FÉNYVÉDŐK VISSZATÜKRÖZIK.

FIZIKAI FÉNYVÉDELEM – TITÁNDIOXID VAGY CINKOXID

A fizikai fényvédelemnél a cinkoxidot és/vagy a titándioxidot használjuk. Arra kell figyelni, hogy ne nanoszemcsés fajtát  válasszunk. Mindkét anyag veszélytelen, a cinkoxid már 6 hónaposnál idősebb gyermekek védelménél is biztonságos. (A cinkoxid hivatalosan is engedélyezett kisgyermekeknek való termékekben. ) A titándioxidot mostanában divatos károsnak beállítani, de valójában a szakértők is csak a belélegzésétől óvnak. Krém alakban ártalmatlan.

Nagyon fontos tudni, hogy a készítmények faktorszáma NEM a szer fényvédelmének erősségét mutatja, hanem azt az időintervallumot, amikor még nem égünk le. Erről részletesen ITT írtam. NAGYON AJÁNLOM elolvasni. Ugyanebben a bejegyzésben részletesen írok arról, hogy mely olajok rendelkeznek természetes fényvédő tulajdonságokkal és milyen faktorszámú védelmet nyújtanak.

És most jöjjön a recept.

HOZZÁVALÓK:

  • 60 gr szűz kókuszolaj,
  • 20 gr finomítatlan sheavaj,
  • 20 gr jojoba olaj (lehet még mogyoró, dió, napraforgó, szezám is),
  • 20 csepp E-vitamin,
  • 30 csepp illóolaj (levendula és borsmenta) – CITRUSOS ILLÓKAT KERÜLNI KELL, MERT FÉNYÉRZÉKENYÍTŐ HATÁSÚAK!!!!!
  • 1-2 ek. cinkoxid (faktorszám beállítást lásd  ITT)
  • kakaópor (opcionális, hogy ne legyen a bőrön annyira fehér a készítmény).

ELKÉSZÍTÉS:

  1. Az olajokat és vajakat gőz fölött olvasszuk meg, majd a tűzről levéve keverjük hozzá a cinkoxidot, majd az E-vitamint és az illóolajokat.
  2. Tegyük jól záródó, tiszta tégelybe.

KAPCSOLÓDÓ BEJEGYZÉSEK:






2022. június 24., péntek

LUSTA ASSZONY SZAPPANA


Ma egy egyszerű és nagyszerű módszert mutatok be, hogy hogyan lehet MELEGÍTÉS NÉLKÜL, HIDEG ELJÁRÁSSAL, SZOBAHŐMÉRSÉKLETEN szappant készíteni.

Nemcsak a melegítést spórolhatjuk meg, de nem kell hűteni, jeges fürdővel bajlódni, és a hőmérőt is elfelejthetjük. Jól hangzik, nem?

HOZZÁVALÓK:

-  225 gr olívaolaj,

-  180 gr kókuszolaj,

-  180 gr finomított sheavaj,

-  180 gr repceolaj,

-  90 gr mandula olaj,

-  45 gr ricinus,

-  245 gr desztillált víz,

-  122 gr NaOH,

-  1 csipet orange ásványi pigment,

-  20 ml tetszőleges illóolaj.

ELKÉSZÍTÉS:

1.   Készítsük elő a szappanformákat és az alapanyagokat mérjük ki.

2.   A szilárd zsírokat öntsük össze.

3.   A kimért lúgot öntsük óvatosan a desztillált vízhez és kevergetve oldjuk fel teljesen.

4.   A forró lúgot öntsük rá a szilárd zsírokra és kevergetve hagyjuk , hogy a forró lúgos oldatban felolvadjanak. Legyünk türelmesek!

5.   Adjuk hozzá a folyékony olajakat is.

6.   Keverjük bele az illóolajat.

7.   Keverjük a masszába az orange ásványi pigmentet.

9.   Öntsük a formába a masszát.

10. Takarjuk le a formákat 24 órára.

11. Másnap vegyük ki a formából a megszilárdult szappanokat, ha kell szeleteljük, és érleljük 4-6 hétig. 


TIPPEK ÉS TRÜKKÖK
Az elkészült szappant a formából való kivétel előtt tegyük a fagyasztóba 20-30 percre és így sérülés nélkül fogjuk tudni kivenni.



2022. június 11., szombat

MIRE JÓ MÉG A LANOLIN? - PÉLDÁUL CIPŐKRÉMBE!

 

A mai bejegyzés egy kicsit rendhagyó lesz. Bár bőrápolásról fog szólni, de ezúttal a cipőinknek és egyéb bőrholmiainknak kedveskedek egy kényeztető ÉS regeneráló finom krémmel. A „lana”  latinul gyapjút jelent, az „oleum” pedig  olajat, vagyis  a lanolin lefordítva gyapjúzsírt jelent. Valójában egy viasz, amit a birkák faggyúmirigyei választanak ki. Legfőbb összetevői a szterin-észterek, melyek egy tökéletes védőpajzsot nyújtanak az állatoknak az időjárás viszontagságai ellen. A lanolin egyébiránt egy természetes emulgáló szer is, és vízlepergetővé teszi a bőrt. Nemcsak a birkák bőrét, hanem bármilyen bőrt. Ezt a krémet csakis  valódi bőrből készült alkalmatosságokhoz használjuk, mert a műbőr esetében a zsír a felületre tapad, nem szívja fel az anyag.

HOZZÁVALÓK:

  • 50 ml olíva vagy napraforgó olaj,
  • 40 gr lanolin,
  • 10 gr méhviasz.,
  • ásványi pigment (opcionális).

ELKÉSZÍTÉS:

  1. Az olívaolajban - gőz fölött - olvasszuk fel a méhviaszt .
  2. Ha felolvadt, vegyük le a tűzről és keverjük hozzá a lanolint.
  3. Addig keverjük, amíg krémessé nem válik.
  4. Töltsük egy jól záródó tégelybe, és hagyjuk teljesen kihűlni és megszilárdulni.

HASZNÁLATA:

A cipőről vagy egyéb tárgyról egy kefével vagy ronggyal a szennyeződéseket távolítsuk el.

Egy száraz ronggyal vigyük fel  vékonyan a krémet, dörzsöljük be és pár percig hagyjuk beszívódni.

Végül egy puha ronggyal fényesítsük ki.

FIGYELEM!!! Világos színű bőrök enyhén besötétedhetnek a krémezés hatására. Érdemes egy kevésbé látható helyen kipróbálni.

TIPP!!!

Ha színezni akarjuk a cipőkrémet használhatunk bármilyen ásványi pigmentet, akár egymással keverve is a megfelelő színárnyalat eléréséhez. Érdemes a még meleg olajhoz keverni.