2020. február 26., szerda

HOLLYWOOD TITKOS KEDVENCE


SMINKELTÁVOLÍTÓ COLD KRÉM RÓZSAVÍZZEL

A 40-es években jött divatba a hollywood-i színésznők között a sminkek eltávolítására a cold krém használata. Ez egy zsíros, gazdag krém, természetes összetevőkkel, erőteljes bőrregeneráló hatással. Az igazság az, hogy mind a mai napig használatos filmes és színházi körökben.

MIÉRT „COLD” A „COLD” KRÉM?
A cold krémek elnevezésüket onnan kapták, hogy a bőrre felvíve egy kellemes hűsítő érzést adnak. Ennek az az oka, hogy ebben a zsíros, tömör krémben az olajos szerkezet körbefogja a folyadékot, de kémiailag nem kötődik hozzá. Így a bőrre kenés közben a folyadék felszabadul, aminek hűtő hatása van. Ennek a típusú krémnek nagy történelmi hagyomnya van, az eredeti recept a II. században, az ókori Görögországban élt Galen doktor nevéhez fűződik. Azóta is nagy népszerűségnek örvend, de amiért érdemes inkább otthon elkészíteni, az az, hogy a boltban kapható cold krémeket (más készítményekhez hasonlóanJ) mindenféle szintetikus és nem odavaló anyaggal „dúsítják”. Ilyenek például a krémet kifehérítő bórax, a természetes olajak helyett petróleum származékok használata.  

MIRE HASZNÁLHATÓ MÉG?
A krém általános hatásai:
- nyugtató,
- regeneráló,
- hidratáló.
Így mindenféle kiszáradt, repedezett kézre, lábra, könyökre, babapopsira és akár arcra is kiváló.

HOZZÁVALÓK:
      -  80 gr sárgabaracmag- vagy mandula olaj
      -  20 gr méhviasz,
      -  80 gr rózsavíz,
      -  10 csepp rózsa illóolaj (opcionális, helyettesíthető pálmarózsa vagy geránium illóolajjal)

ELKÉSZÍTÉS:
1.    A méhviaszt reszeljük le, és tegyük a kiválasztott olajjal egy fém vagy hőálló üvegtálba.
2.    Egy másik edénybe mérjük ki a rózsavizet.
3.    Gőz fölött melegítsük az olajos keveréket addig, amíg a méhviasz is el nem olvad.
4.    A rózsavizet is langyosítsuk meg.
5.    Amikor mindkét fázis kb. kb. 60 fokos, a rózsavizet kezdjük a zsírfázishoz adagolni. Szinte cseppenként adjuk hozzá, úgy, hogy közben mixerrel magas fokozaton keverjük. Amikor már hozzáadtuk az összes rózsavizet, kihűlésig tovább keverjük a legkisebb fokozaton vagy kézzel.
6.    Ezután tetszés szerint keverhetjük bele az illóolajat.
7.    Néhány órára, vagy egy éjszakára tegyük a krémet a hűtőbe érni.
 Tartósítószert nem tartalmaz, ezért tanácsos hűtőben tartani és 2-3 hét alatt felhasználni.

TIPPEK, TRÜKKÖK
1.A cold krémeknél előfordul, hogy víz válik ki a krémből. A krémet lehet stabilizálni, ha a zsírfázishoz 12 gr cetilalkoholt is keverünk, és azzal együtt melegítjük fel.
2. Ha túl „masszívnak” érezzük a krémet, akkor lehet több folyadékot hozzáadni, aha túl hígnak, akkor több viaszt.




2020. február 13., csütörtök

LOVE IS IN THE AIR…

SELYEM SZAPPAN RÓZSAVÍZZEL ÉS RÓZSAGERÁNIUMMAL

Nem csak a szerelmesek fogják élvezni ennek a szappannak a luxus, selymes érzetét és fényűzően krémes habját. A tussah selyem, ahogyan ITT már részletesen írtam róla, egy teljesen természetes, fehérjékből álló anyag. Szappanba a tussah selyem szálakat használjuk, egyéb kozmetikai termékek, pl. arckrémekbe a selyem folyékony vagy porított változatát alkalmazzuk. a selyemproteinek puhává, bársonyossá varázsolják a bőrt, fokozzák a kollagén termelést, ránctalanító hatásúak, nyugtató és gyógyító hatásúak bőrbetegségek esetén, hidratálnak, regenerálnak és javítják a bőr anyagcseréjét. Extra érzékeny bőrűek és ekcémások is használhatják.

HOZZÁVALÓK:
-          225gr kókuszolaj,
-          200 gr finomított sheavaj,
-          125 gr pálmaolaj,
-          360 gr olívaolaj,
-          50 gr ricinus,
-          150 gr rózsavíz,
-          192 gr desztillált víz,
-          124 gr NaOH,
-          diónyi tussah selyem,
-          1 ek rózsaszín agyag,
-          20-30 ml geránium illóolaj.

ELKÉSZÍTÉS:
A szappan a hideg eljárás szabályai szerint készül, részletes leírás ITT található.
A tussah selymet szálaira szedve a lúgban oldjuk fel. Ez néhány percet vesz igénybe.
Az illóolajat előre össze lehet keverni az agyaggal, mert ilyenkor az agyag beszívja az illóolajat és az illat sokkal tartósabb lesz a szappanban.




2020. február 6., csütörtök

KEFÍRES RÉPA SZAPPAN VÖRÖS PÁLMAOLAJJAL


Nagyon-nagyon régen nem jelentkeztem új bejegyzéssel. Most egy tavaszváró sárgarépás szappan receptjét osztom meg, ami organikus, gyönyörű sötét narancsvörös színű – PÁLMAVAJJAL készül. A finomítatlan pálmavaj a benne található karotinoidoktól kapja gyönyörű színét és a karotinoidokról tudjuk, hogy erős antioxidánsok. A karotinoidok adta narancsvörös szín lehetetlenné teszi, hogy a napsugárzás bizonyos frekvenciáit a bőr elnyelje, ezáltal megakadályozza a fénysugárzás keltette szabadgyökök szaporodását. Vagyis a vörös pálmaolaj növeli a bőr ellenállását a napfénnyel, az ultraibolya sugárzással szemben. (Ezért nem kizárólag szappanban ajánlatos használni, más remek bőr- és hajápoló készítmények alapanyaga is lehet.)
Ami még a vörös pálmaolajjal kapcsolatban a szappankészítésnél fontos tudnivaló, hogy nagy részben telített zsírsavakból áll, ami azt jelenti, hogy rendkívül stabil, nem hajlamos az avasodásra. A vörös pálmaolaj nagyon jó hidratáló tulajdonságokkal  rendelkezik, és nem elhanyagolható az antibakteriális hatása, ami megfelelővé teszi pl. pattanásos bőr ápolására is. Érzékeny bőrre is jól működik és ekcémás bőrre is sikerrel alkalmazható.

A KEFÍR a szappanban hasonlóan viselkedik, mint bármely más tejes típusú adalék, mint a különféle tejek, joghurt, mascarpone, tejszín stb.
Vagyis:
-  ad egy jó állagot szappannak, mivel a tejsav és NaOH reakciójából nátrium-laktát keletkezik,
-  a benne lévő cukor segíti a habzást,
-  végül az a tapasztalatom, hogy a tejtermékekkel készült szappanok tartósabbak.

A RÉPAPÜRÉ a vörös pálmaolajhoz hasonlóan gazdag karotinoidokban, szépen kiegészíti a pálmaolaj hatását, nem beszélve a szép színéről.

És most lássuk a receptet.

HOZZÁVALÓK:
-          270 gr kókuszolaj,
-          180 gr vörös pálmaolaj,
-          315 gr olívaolaj,
-          135 gr rizskorpa olaj,
-          126 gr NaOH,
-          150 gr desztillált víz,
-          2 teáskanál fehér agyag,
-          50 gr kefír,
-          50 gr sárgarépa püré,
-          10 ml borsmenta illóolaj (opcionális),
-          10 ml fodormenta illóolaj (opcionális),
-          10 ml cédrus illóolaj (opcionális).

ELKÉSZÍTÉS:
1.   A szappan a hidegeljárás szabályai szerint készül, lásd. ITT.
2.   Legelőször érdemes a sárgarépa pürét elkészíteni, ami annyiból áll, hogy a sárgarépát desztillált vízben puhára pároljuk és pürésítjük. TIPP: használhatunk bébi ételt is, csak oda kell figyelni, hogy az összetevőkben a répán és vizen kívül más összetevő ne szerepeljen.
3.   Az illóolajokat összekeverhetjük az agyaggal és a kefírrel és a sárgarpa pürével, és így egyben adhatjuk a szappanmasszához a szalagfázisnál.