2018. április 27., péntek

A SZÜRKE 50 ÁRNYALATA


OMBRE SZAPPAN

Az ombre szó francia eredetű, a jelentése árnyalat, árnyal, árnyékol. Mostanában leginkább a fodrászatokban találkozunk ezzel a kifejezéssel, az utóbbi időben „trendivé” vált hajfestés ürügyén. Sokszor előfordul, hogy  ami megjelenik a divatban, az előbb utóbb beszivárog a „szappandesign”-ba is. Így megjelentek a színátmenetes szappancsodák. Különféle technikák léteznek, bonyolultabbak és kevésbé bonyolultak. Ami leginkább megkülönbözteti a különféle módszereket, az az hogy „vérző” vagy nem „vérző” színezőanyagot használunk, illetve, hogy mennyire vagyunk a precizitás hívei avagy sem.

MIT NEVEZÜNK „VÉRZŐ” FESTÉKNEK?
Elsősorban a vízben OLDHATÓ festékekre jellemző, hogy a színezék a vizes közegben a vízzel együtt elkezd „szétmászni”, így, ha többszínű szappant készítünk a színek egybefolyhatnak a különböző színek határvonalánál. Ez általában nem kívánatos jelenség, hiszen egyáltalán nem ad esztétikus külsőt, amikor pl. a zöld színű réteg összefolyik egy vörös réteggel és ott egy szürke maszat keletkezik. Ugyanakkor pontosan ezt a tulajdonságot lehet felhasználni az ún. monokróm ombre szappanszínezésnél. A monokróm azt jelenti, hogy egy színnek a különböző árnyalatait használjuk. Ilyenkor szinte láthatatlan átmeneteket hozhatunk létre. Itt is érvényes a mondás, hogy gyakorlat (és sok tapasztalat) teszi a mestert. A DISZPERGÁLHATÓ festékek,  oxidok, ásványi pigmentek és az oxidokkal színezett mica porok NEM VÉRZŐ festékanyagok. A szintetikus festékek nagy része (eleve általában folyékony formában árulják) VÉRZŐ FESTÉK.

HOGYAN TUDUNK IGAZÁN SZÉP OMBRE SZAPPANT LÉTREHOZNI?
1.   Először is szükségünk van egy JÓ RECEPTRE. Mindenképpen olyan receptet érdemes választani, ami nem köt meg gyorsan, ugyanakkor nem is túl folyós. (Majd azért erre vonatkozóan megosztok egy trükköt az írás végén!)
2.   Legjobb, ha ELŐRE MEGTERVEZZÜK, hogyan fog kinézni a szappanunk, nem árt méretarányosan lerajzolni, kiszínezni, így nem fog az a meglepetés érni, hogy nem olyan vastagságú lesz a réteg, mint amilyet elképzeltünk, vagy nem jön ki annyi réteg a masszából, amennyit gondoltunk.
3.   Ne csak a designt tervezzük meg, hanem számoljuk ki előre, hogy mekkora mennyiségű masszára lesz szükségünk a kívánt rétegszám eléréséhez.
4.   Szükségünk lesz egy SZILIKON SPATULÁRA! Amikor a rétegeket öntjük a formába, célszerű a masszát a spatulára önteni, így megtörjük a massza folyásának erősségét, és nem fog beleágyazódni az új réteg a régibe.

ELKÉSZÍTÉS MÓDJA
1.   A szokásos módon elkészítjük a masszát a hidegeljárásos módszerrel Részletes leírás ITT található.
2.   A masszát annyi részre osztjuk, ahány réteget tervezünk önteni.
3.   A szétosztott masszába adagoljuk a festékanyagot. Érdemes előre kimérni és pici olajban diszpergálni. Figyeljünk arra, hogy arányosan használjuk a színezéket, mert csak így kapunk esztétikailag megfelelő színátmenetet. Pl. Ha az első rétegbe ½ kávéskanál festékanyagot teszünk, akkor a következő rétegbe tegyünk 1 kávéskanállal, vagyis mindig az eredeti mennyiségnek valahányszorosát használjuk.
4.   Öntsük az első réteget a formába, egyengessük el, rázogassuk ki a légbuborékokat, majd következzen a többi réteg, úgy, hogy óvatosan, a spatula segítségével öntsük rá a következő rétegeket.
5.   Az utolsó rétegnél a szappan tetejét formázzuk az általunk elképzelt módon.

TIPPEK, TRÜKKÖK
1.   Ha biztosra akarunk menni és nem szeretnénk, hogy idő előtt megkeményedjen a masszánk, legyen időnk a massza elrendezésére, megtehetjük azt is, hogy a felmelegített és visszahűtött zsírfázist osztjuk el még a lúggal való összekeverés előtt a műanyag edényekbe, a lúgot pedig egy mércés edényben oldjuk fel. A lúgos folyadékkal való összekeverést pedig egyesével, mindig csak a következő réteg masszájával végezzük el. Így lehetőségünk van a masszát addig és úgy keverni, hogy az számunkra a legmegfelelőbb állagú legyen.

2.   A következő módszer azoknak ajánlott, akik nem szeretnek annyit mosogatni. Ilyenkor egy hosszabb ideig folyósan maradó masszát készítünk (pl. EZT), és a rétegezést a legvilágosabb színnel kezdjük, ami lehet egy teljesen naturan hagyott réteg is. A fontos, hogy itt vagy mércés műanyag kancsót használunk, vagy a szemmértékünkre vagyunk utalva, és elképzelhető, ahogy a rétegek nem lesznek pontosan egyformák, de így másféle képpen játszhatunk a vizuális megjelenéssel. A következő réteghez keverjük a kívánt mennyiségű festékanyagot, majd öntsük a formába. Az ezt követő réteghez keverjünk további festékanyagot és rétegezzük így a szappant, ameddig a massza tart.

3.   A rétegek közé szórhatunk nagyon vékony rétegben mica port egy kisebb teaszűrő segítségével, éppen úgy, mintha egy sütemény tetejére szórnánk a porcukrot. Ez elválasztja egymástól a rétegeket és érdekes látványt adhat a szappanunknak felvágáskor.





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése