2020. március 28., szombat

ISMÉTLÉS A TUDÁS ANYJA

MÉG EGYSZER A NEEM OLAJRÓL

(INCI: AZADIRACHTA INDICA)

A neem fa évezredek óta az ayurvédikus gyógyászat alapkövének számít Indiában, de Kelet-Afrikában is ősidők óta használják orvoslásra magját, levelét, virágát és kérgét. Minden betegség gyógyírjaként tartják számon. Az ayurvédikus gyógyászati készítmények 75 %-a tartalmazza a neem fa valamelyik összetevőjét. Több, mint 150 alkotórészét azonosították
Az ENSZ a neem fát a XXI. század legígéretesebb fájának nyilvánította, tekintettel arra, hogy  a „csodafa” antibakteriális, gombaölő, parazitaűző, fájdalom- és lázcsillapító, vértisztító, immunerősítő hatásokban bővelkedik. Széle körben felhasználható a gyógyászatban, a  mezőgazdaságban, a kozmetikai iparban és az állatgyógyászatban. Többek között a következő betegségek ellenszere: akne, HIV-vírus,furunkulus, fekély, rák, bárányhimlő, fejkorpásodás, hajhullás, szájhigiénia, diabetes, ekcéma, hajtetű, szívbetegség, herpes, immunrendszer, sárgaság, lepra, máj, malária, körömgomba, reuma, csontritkulás, pikkelysömör, bőr rendellenességek, gyomorfekély, stressz, vírusos betegségek, szemölcsök
A neem fa örökzöld. Akár 200 évig is elél, olaját gyümölcséből és magjából, préseléssel nyerik. Nehéz, fura illatú olaj, szerintem leginkább a fokhagyma és a pirított napraforgómag keverékéhez hasonlít. Ezt a szagot közel 20 kénvegyülete és illóolaj tartalma adja. Mivel rendkívűl keserű ízű, főzésre nem használják.
A neem olaj olvadáspontja 23 Cº, színe zöldesbarna. Szobahőmérsékleten csomós, lerakódásos, meleg vízbe téve újból folyékonnyá válik. Hatása nagyon hasonló a sheavaj hatásához, rendkívűl jó hidratáló tulajdonságú, gazdag bőrtápláló, helyreállítja a bőr rugalmasságát.

ÖSSZETÉTELE:
-          oleinsav 40 %
-          sztearinsav 20 %
-          linolénsav 20 %
-          palmitinsav 17%
-          arachinsav 1-2 %
-          linolénsav 0,5 %
-          elkozénsav
-          margarinsav
-          palmitoleinsav

TULAJDONSÁGAI:
-          baktérium- és vírusölő,
-          gombaölő,
-          fertőtlenítő,
-          antiparazita,
-          regeneráló,
-          visszadja a bőr rugalmasságát,
-          rovarölő

FELHASZNÁLÁS KOZMETIKUMOKBA:
-          enyhíti, megszünteti a aknét, pikkelysömört, ekcémát, herpeszt,
-          segíti a sebgyógyulást,
-          segíti a bakteriális és gombás fertőzősek gyógyulását,
-          kiszáradt, repedezett bőrre,
-          szemölcsökre, bőrkiütésekre,
-          hajhullásra, korpásodás ellen,
-          rovarcsípésre
-          égési sebekre,
-          körömápolásra, körömgombára,
-          hajtetvek ellen,
-          napozás utáni regenerálásra,
-          fekélyekre,
-          száraz bőrre remek hidratáló.

FELHASZNÁLÁSA SZAPPANBA:
Inkább szuperfettelésre, mivel egy viszonylag drágább olajról van szó. 5-10 %-ban.

TÁROLÁSA:
Oxidációra ellenálló olaj, sötét, hűvös helyen tárolandó.

SZINERGIÁBAN:
Pálmarózsa vagy teafa illóolaj gombásodás ellen, ricinus – és rozmaring olaj hajápolásra.

TIPPEK, TRÜKKÖK:
Állatbarátoknak!
A neem olaj az egyik legjobb vegyszermentes ápolószer atkák, bolhák és más élősködők ellen.




2020. március 12., csütörtök

FÉNYES, DÚS HAJ 4 HÉT ALATT?


KIHÍVÁS!

Tegye fel a kezét, aki nem vágyik csillogóbb, fényesebb, egészségesebb, dúsabb hajra? Akik feltették, azok abbahagyhatják az olvasást. J
Most, hogy végre megnőtt a hajam, sajnos elég töredezetté váltak a hajvégeim és egyébként is kócolódós a hajam, így megoldást kerestem.
Ma már a bolti szerek helyett hajápolásra (is) sokunk a természetesebb opciókat részesíti előnyben, és általában hajpakolások esetében vagy a ricinus olajra, vagy a kókuszolajra esik a választás, ha valamilyen olajos szert készítünk..
A ricinusnak és a kókuszolajnak is más-más a zsírsav összetétele, de mindkettő nagyon jót tesz a hajnak.
A RICINUSOLAJ egy sűrű, halványsárga, kissé ragadós olaj, különleges összetevője a ricinolsav. Serkenti a haj növekedését, csökkenti a töredezést,  dúsabbá és ragyogóvá teszi a hajat.
A KÓKUSZOLAJ   elsősorban hidratálja a hajat (igen, a hajnak is szüksége van rá!), és erősebbé, rugalmasabbá teszi.. A kókuszolaj hatásos a korpás haj kezelésénél is, mivel erősen vírus-, baktérium- és gombaellenes. Jelentős mennyiségben tartalmaz E- és K-vitamint. Az olajjal végzett fejbőr masszázs erősíti a hajhagymákat.

KIHÍVÁS KEZDŐDIK!
A múlt héten jött el a pillanat, hogy elkezdjem a hajszépítő kúrát. A pakolás 3-4 órát volt a hajamon, mivel délelőtt tettem fel és délután programom volt, de legközelebb egész éjszakára fent hagyom. Már az első alkalom is nagyon meggyőző volt, sőt igazából szuper látványos eredményt hozott.  Szép fénye lett a hajamnak, és ami a legszembetűnőbb volt, hogy elmúlt a kócosság. Szép sima lett, és nagyon jó tartást kapott. A hajvégek is  javultak, de itt még szükség van egy kis kúrálásra.
A pakolást ideális esetben hetente 2x kellene alkalmazni, de más heti 1 alkalommal is sokat javul a haj minősége.

HOZZÁVALÓK:
-          1-2 evőkanál ricinus,
-          1-2 evőkanál szűz kókuszolaj,
-           4-5 evőkanál olíva vagy bármilyen más „vékonyabb” olaj (erre azért van szükség, mert a ricinus önmagában nagyon sűrű és ragadós, nagyon nehéz így felkenni, a lemosásról nem is beszélve).

ELKÉSZÍTÉS:
Az anyagokat egy edényben összekeverjük és meglangyosítjuk annyira, hogy a kókuszolaj megolvadjon.

HASZNÁLAT:
A keveréket felkenjük a hajra, alaposan bemasszírozzuk a fejbőrbe. Érdemes egy zuhanyzósapkát felvenni, különösen akkor, ha éjszakára is fent hagyjuk. Alaposan mossuk le, nekem háromszor kellett átmosnom a hajam, de tökéletesen le tudtam mosni az olajakat.






2020. március 4., szerda

HOGYAN FERTŐTLENÍTSÜNK HATÉKONYAN ÉS TERMÉSZETES MÓDON?


ISMÉTLÉS A TUDÁS ANYJA
Ez a poszt nem teljesen új, viszont nagyon aktuális. A természetben minden "problémára" van megoldás. Sokszor hatékonyabb is, mint azt legmerészebb álmainkban gondolnánk, csak sajnos az elménket évtizedek óta arra trenírozzák, hogy ne higgyünk ebben, de legalábbis legyenek komoly kétségeink. A természetben MINDIG MINDENRE találunk megfelelő szert, azok nélkül az ártalmas méreganyagok nélkül, mint amit a boltok polcain sorakozó legtöbbször egészségre kártékony  szerek tartalmaznak. Ezek közé tartoznak a különféle kézfertőtlenítők is. Hogy miért NE használjunk ilyesfajta készítményeket, arra az ITT olvasható Nagybán Piroska által jegyzett cikk is számos érvet sorakoztat fel, érdemes elolvasni.
Persze senkinek nem kell elhinnie semmit, de talán egy próbát megér. Ki-ki vérmérsékletétől, idejétől, kedvétől függően saját maga is elkészítheti az olajat vagy az ecetet, de ma már több helyen Magyarországon is megvásárolható. A kész szer rengeteg féle képpen felhasználható, a bejegyzés végén hosszú lista olvasható.

A NÉGY TOLVAJ OLAJÁNAK LEGENDÁJA
A francia folklór szerint a történet a középkori Marseille-ben játszódott, ahol a nagy pestis járvány idején négy fűszerkereskedő csődbe ment, és úgy próbáltak talpra állni, hogy a bubópestisben megbetegedett vagy elhalálozott emberek házait kezdték fosztogatni. A korabeli lakosságnak kisebb gondja is nagyobb volt annál, hogy a tolvajok nyomába eredjen, úgy gondolták a fekete halál előbb utóbb úgyis végez a rablókkal. De nem így történt. A lopások folytatódtak, egészen addig amíg végül mégiscsak elkapták őket. A király kegyelmet ígért nekik, ha elárulják a titkot, hogy hogyan tudták megvédeni magukat a pusztító kórtól. Végül megosztották a titkos formulát, és „jutalmuk” az lett, hogy nem máglyán végezték, hanem „csak” felakasztották őket.

KÍSÉRLETEK BIZONYÍTJÁK KÜLÖNLEGES HATÉKONYSÁGÁT
De mi volt ez a titkos szer?
Számtalan variáció létezik a receptből, de fő hatóanyagaikban mindegyik megegyezik. Legismertebb változataik Négy tovaj olaja vagy Marseille-i ecet néven ismeretesek.
A készítmény hatékonyságát mutatja, hogy egészen a XIX. századig hivatalos szerként szerepelt a francia gyógyszerkönyvben.
A formulával 1997-ben D. Gary Young által az Utah államban lévő Weber State University-n elvégzett kísérletek azt mutatták, hogy a készítmény baktérium- és vírusölő hatása
99,96 %-os. Egy bezárt szobába először baktérium tenyészetet permeteztek, majd bepermetezték a szobába a négy tolvaj keveréket is, és 12 perc alatt 90%-os, 20 perc elteltével már 99,3 %-os eredményt értek el a baktériumok és vírusok elpusztításában.

EREDETI RECEPTÚRA
Mint már írtam a formulának számos variációja létezik, de a legautentikusabb leírás Jean Valnet neves aromaterapeutától származik.

HOZZÁVALÓK:
-          1 l almaecet (borecet is megfelel),
-          1 evőkanál fehérüröm,
-          1 ek. gyöngyvessző,
-          1 ek. borókabogyó,
-          1 ek. vadmajoranna,
-          1 ek. zsálya,
-          5 gr. szegfűszeg,
-          5 gr. örménygyökér,
-          5 gr. angyalgyökér,
-          5 gr. rozmaring,
-          5 gr orvosi pemetefű,
-          3 gr. kámfor.

EGYSZERŰBB VÁLTOZAT:
-          1 l almaecet vagy borecet,
-          1 ek. levendulavirág,
-          1 ek. rozmaring,
-          1 ek. zsálya,
-          1 ek. üröm,
-          1 ek. kerti ruta
-          1 ek. menta
-          1 evőkanál feldarabolt fokhagyma.

ELKÉSZÍTÉS:
A szárított gyógynövényeket keverjük össze (a fokhagymát és a kámfort NE keverjük bele!), tegyük a keveréket egy nagyobb befőttesüvegbe és öntsük rá az ecetet, hogy teljesen ellepje. Állítsuk az üveget napsütötte helyre és 14 napig érleljük, úgy, hogy naponta megkeverjük. Az első vátozatnál a kámfort, a másodiknál a fokhagymát a két hét letelte után, a keverék szűrése után adagoljuk. Ha 2 hónapnál tovább szándékozzuk eltartani a készítményt, adjunk hozzá
½ csésze növényi glicerint.

NÉGY TOLVAJ OLAJA ILLÓOLAJOKBÓL KEVERVE
A gyógynövényes kivonaton kívűl ismert és széles körben elterjedt az illóolajokból készült változat.

HOZZÁVALÓK:
-          40 csepp szegfűszeg illóolaj,
-          35 csepp citrom illóolaj,
-          20 csepp fahéj illóolaj,
-          15 csepp eukaliptusz illóolaj,
-          10 csepp rozmaring illóolaj.

Az olajakat egyesével keverjük össze, és barna gyógyszertári üvegben, száraz, fénymentes helyen tároljuk.

EXTRA TIPP:
Keverhetjük az ecetes kivonatot az illóolaj keverékkel 2 rész olaj, 1 rész ecet arányban.

FELHASZNÁLÁSI LEHETŐSÉGEK:
A tolvajok olaja egy rendkívűl sokoldalúan felhasználható keverék, gyógyító szer az egész család számára, az elsősegély készletünk egyik legfontosabb szereplője kellene, hogy legyen.
Alkalmazása szinte végtelen, tisztítja a levegőt, elpusztítja a baktériumokat és a vírusokat, fertőtlenít és erősíti az immunrendszert. A kivonat más készítményekbe is belekeverhető.
Néhány alkalmazási lehetőség:
-          meghűléses, influenzás és légzőszervi megbetegedésekre (párologtatás,     levegőbe   permetezés)
-          hörghurut esetén 1-2 cseppet vivőolajjal a mellkasra dörzsölni),
-          szemölcsökre,
-          herpeszre,
-          körömgomba ellen,
-       lyme kór tüneteinek enyhítésére,
-          izomfájdalmak enyhítésére (20 ml vivőolajba 4-5 csepp),
-          az immunrendszer támogatására, megelőzésre,
-          rovarcsípésekre,
-          pattanásos, aknés bőr kezelésére,
-          fejfájásra,
-          kisebb vágások, horzsolások kezelésére (akár alapkrémbe keverve),
-          szájvizekbe,
-          fogkrémekbe,
-          mosogatógépekbe,
-          öblítéshez mosógépbe,
-          ágynemű felfrissítésére,
-          szőnyegtisztításhoz,
-          penészedés ellen,
-          kisállatok fekhelyének tisztítására,
-          különböző felületek és padló, kő fertőtlenítésére (5 liter vízbe 10 csepp),
-          növényekre levéltetvek ellen (1 dl vízbe 2 cseppet adagolva),
-          gyermekjátékok fertőtlenítésére,
-          törlőkendőkhöz,
-      szappanokba.