2017. október 26., csütörtök

NEEM OLAJOS SAMPON HÁZI KEDVENCEKNEK


A háziállatok is sokszor küzdenek kellemetlen bőrelváltozásokkal. A leggyakoribbak az allergiás bőrgyulladás (dermatitisz),  a szőrtüsző gyulladás, az ekcéma és a bőrgomba. Érdemes ezekre odafigyelni, mert a legapróbb bőrprobléma is jelezhet komolyabb betegséget is. Az állatoknak sajnos nem áll módjában elmondani, hogy itt viszket vagy ott fáj, ezért a gazdiknak kell odafigyelni és a lehető leghamarabb tenni a baj ellen.
Az alábbi recept egy neem olajos szappan, ami természetesen nem helyettesíti az állatorvost, de egészen biztos, hogy bármilyen kezelésnek remek kiegészítője lehet. A neem olaj fertőtlenítő, gomba- baktérium- és vírusölő tulajdonságairól részletesen ITT lehet olvasni.
A sampon alapja egy folyékony kasztíliai szappan, aminek elkészítését ITT lehet elolvasni.

HOZZÁVALÓK:
-  250 ml folyékony kasztíliai szappan,
-  2 evőkanál neem olaj,
-  1 és ½ evőkanál finomítatlan sheavaj.
-  1 és ½ evőkanál GMO mentes szójalecitin (opcionális),
-  20 csepp levendula vagy citromfű olaj (opcionális).

ELKÉSZÍTÉS:
1.   Mérjük ki az alapanyagokat.
2.   A sheavajat a neem olajjal langyosítsuk meg.
3.   A sheavajas keverékhez adjuk hozzá a lecitint és alaposan dolgozzuk el.
4.   A lecitines keveréket adjuk hozzá a folyékony kasztíliai szappanhoz és ezt is nagyon alaposan keverjük össze.

HASZNÁLAT
Hetente alkalmazhatjuk.

FIGYELEM!!! MACSKÁKNÁL NE HASZNÁLJUNK NEEM OLAJAT!

TIPPEK, TRÜKKÖK
Keverhetünk a samponhoz levendula vagy citromfű olajat. a neem olajjal együtt segít távol tartani az élősködőket.




2017. október 20., péntek

FOLYÉKONY KASZTÍLIAI SZAPPAN HÁZILAG


Az olívaolajat  folyékony aranynak is nevezik. Kimagasló bőrápoló és bőrregeneráló tulajdonságai miatt  a szilárd és folyékony szappanoknak is egyik kedvenc alkotórésze. A kasztíliai szappanoknak (részletes leírás ITT) ugyancsak az olívaolaj az alapja. Ezt egészítik ki adott esetben más növényi olajokkal, például ricinussal, kókuszolajjal, jojobával, kenderolajjal, vagy a híres aleppói szappan esetében babérolajjal. A különféle olajok hozzáadásával lehet a szappanunk tulajdonságait módosítani aszerint, hogy mire van szükségünk. 
Ma az egyik legismertebb folyékony kasztíliai szappanmárka a Dr. Bronner’s. A családi vállalkozás már több, mint 150 éve gyárt szappanokat Kaliforniában. A  mai formájában is kapható folyékony szappanokat 1948 óta forgalmazzák meglehetősen borsos áron. Igaz, hogy a manufaktúrában manapság is kézzel készülnek a remekművek, még a csomagolás sincsen gépesítve.
A recept nagyon egyszerűen elkészíthető, töredék árért otthon is megfőzhetjük a híres nevezetes folyékony kasztíliai szappant, amit nem csak fürdésre használhatunk, de számtalan más szépítő és tisztítószer alapja is.
Készíthetünk belőle - a teljesség igénye nélkül -  sampont, fogkrémet, borotválkozószert, dezodort, arclemosót, kutyasampont, sőt a VEGYSZERES ZÖLDSÉGEKET ÉS GYÜMÖLCSÖKET IS MEGTISZTÍTHATJUK vele.
Folyékony szappant többféle technikával készíthetünk. Az itt leírt recept különlegessége, hogy a LÚGOT GLICERINNEL ÖSSZEKEVERT VÍZBEN!!! OLDJUK, és nem nátrium hidroxidot, hanem KÁLIUM HIDROXIDOT használunk az elszappanosításnál.
A folyékony szappant elkészülte után tovább adalékolhatjuk, például kedvenc illóolajunk vagy illóolaj keverékünk hozzáadásával.
Ez egy nagyon költséghatékony alaprecept, amit szükség szerint lehet módosítani.

HOZZÁVALÓK:
-       907 gr olívaolaj,
-       327 gr desztillált víz,
-       227 gr glicerin,
-       185 gr KOH!!!

ELKÉSZÍTÉS
1.   Gőz fölött melegítsük az olívaolajat 40-45 fokra.
2.   A glicerint keverjük el a desztillált vízzel.
3.   A desztillált vízben oldjuk fel a KOH-t. (Először fátyolossá válik, de pár perc alatt kitisztul.)
4.   A lúgos keveréket öntsük a meleg olívaolajhoz és kézi mixerrel alaposan keverjük el a masszát.
5.   Nagyon lassú tűzön kevergessük tovább, hogy az olaj a lúgos folyadékkal teljesen elegyedjen.  Némi idő elteltével elkezd majd sűrűsödni, először majonéz állagúvá válik, majd egy krémes pudinghoz fog hasonlítani. Majd ismét  tovább sűrűsödik és egy kissé szemcséssé válik.  Rendületlenül folytassuk a keverést! (Türelem, az egész folyamat eltarthat akár 40-50 percig is!!!) Most következik az a fázis, amikor a masszában átlátszó csíkok fognak megjelenni, majd az egész massza elkezd áttetszőbbé válni. Váltsunk át a keverésnél egy fakanálra.
6.   Most lassú tűzön főzzük addig (kb. 3 óra), amíg a massza teljesen gélesedik és áttetsző, aranyos színű nem lesz. 30 percenként keverjük meg! (Nem baj ha hosszabb ideig főzzük.)
7.   Amikor a teljes elszappanosodás lezajlott, a massza készen áll a hígitásra. (Javasolt egy próbát végezni, ha nem vagyunk teljesen biztosak a dolgunkban. Egy csepp masszát  higítsunk fel vízzel. Ha még fátyolos az oldatunk, akkor még nem történt meg a teljes elszappanosodás.)
8.    A higítás felmelegített desztillált vízzel történik. A megadott mennyiségű masszát (kb. 2kg) 4,5-9 kg-ig higíthatjuk. A kívánt mennyiségű masszára ráöntjük a melegvizet és egy éjszakán át hagyjuk oldódni. Ha nem tudunk aludni, időnként megkeverhetjük. J Ha másnapra sem oldódott volna fel teljesen, egy picit melegíthetjük kevergetés közben.
9.   Ha elkészültünk, tetszés szerint színezhetjük és illatosíthatjuk a szappanunkat.

Nem szabad elfelejteni, hogy a házilag készült folyékony szappan „vékonyabb” lesz valamivel, mint a bolt. ennek az az oka, hogy a bolti szappanokat még különféle sűrítőkkel adalékolják.

TIPPEK, TRÜKKÖK
Ha mégis növelni szeretnénk a szappanunk viszkozitását, akkor (1 literhez számítva) 8 gr NEM JÓDOZOTT sót keverjünk el 24 gr desztillált vízzel és és lassan, alaposan keverjük bele a szappanba. Előfordulhat, hogy nem lesz szükségünk az egész mennyiségre.




2017. október 11., szerda

HAHÓ! MINDJÁRT ITT A KARÁCSONY!!!


SZAPPAN KECSKETEJPORRAL, FENYŐFÁS „DIZÁJNNAL”

A kecsketej mesés összetevője a háziszappanoknak, de lassan kezdődik a friss kecsketejben ínséges időszak. Ilyenkor vesszük a legnagyobb hasznát a porított kecsketejnek. A porított kecsketej megőrzi a folyékony kecsketej összes tápanyagát és vitaminjait. A kecsketej az egyetlen tej, amely természetesen előforduló kaprinsapril-triglicerideket tartalmaz, ezért fantasztikus a hidratáló és bőrtápláló hatása. A kecsketej 4pH értéke 4-6,4 közötti érték, ami végsősoron csökkenti a kész szappan pH értékét is. Nagyszerűen eloszlatható mind folyadékban, mind pedig olajban. Tehát feloldhatjuk akár vízben, és használhatjuk úgy, mint a friss tejet, vagy akár por formájában hozzáadhatjuk a szappanmasszához a szalagfázisban. A kecsketejporról és a felhasználásáról ITT lehet részletesen olvasni.

HOZZÁVALÓK:
-       270 gr kókuszolaj,
-       180 gr pálmaolaj,
-       315 gr olívaolaj,
-       90 gr finomított sheavaj,
-       45 gr ricinus,
-       315 gr desztillált víz,
-       128 gr NaOH
-       színes ásványi pigment tetszés szerint,
-       20 ml illóolaj tetszés szerint.
-       45 gr kecsketejpor.
(A szappan 35 %-os folyadéktartalommal és 5% túlzsírozással készül.)

ELKÉSZÍTÉS:
1.   A szappan a hideg eljárás szabályai szerint készül, amiről részletes leírás ITT olvasható.
2.   A kecsketejporból készült tejet ugyanúgy lefagyasztva kell használni, mint a friss tejet, különben „megég” a tejes folyadék és narancssárgára színeződik.
3.   Ha a szalagfázisnál adjuk a masszához, érdemes a túlzsírozásra szánt olajban elkeverni.
4.   A masszát öntsük egy lapos formába, olyan vastagságban ( cc. 2-3 cm) amilyen vastagságú szappant kívánunk készíteni.
5.   A felvágásnál az alábbi rajz szerint szeleteljük fel a tömböt.


A szappant háromszögekre vágjuk fel!




2017. október 4., szerda

MÉZES FÜGÉS SZAPPAN MAKADÁMIA OLAJJAL


A FÜGE  rendkívül gazdag vitaminokban és ásványi elemekben. Gazdag  A, B, C és K vitaminokban, ezeken kívül található benne magnézium, réz, mangán, kalcium, folsav, nátrium és cink is. Ha éppen nem fogyasztjuk el, akár szappant is készíthetük belőle. Nemcsak a gyümölcsöt, de a levelét is felhasználhatjuk. A levelei pépesítve nagyszerű bőrtisztítók, különösen hatásos mitesszeres, pattanásos bőrre.
A MÉZ nemcsak megfázásra kiváló szer, de a bőrrel is csodát tesz. Hidratáló, tisztító hatású, ugyancsak telis tele jótékony anyagokkal. A 180 különféle jótékony szubsztancia a bőrápolásban is nélkülözhetetlenné teszi. Enzimei és szerves savai, valamint a benne található inhibine nevű anyag jóvoltából fertőtlenít is, ugyancsak a pattanások ellensége.
A MAKADÁMIADIÓ OLAJ nagyon könnyű, gyorsan felszívódó olaj. Védő hatású, selymesíti, finomítja a bőrt. Hozzájárul a bőr hidrolipidrétegének egészséges működéséhez.

HOZZÁVALÓK:
- 200 gr kókuszolaj,
- 300 gr pálmaolaj,
- 350 gr finomított sheavaj,
- 250 gr olívaolaj,
- 100 gr makadámia olaj,
- 2 db friss füge,
- 15 ml felolvasztott méz,
- 154 gr NaOH,
- 330 gr desztillált víz,
- 10 ml ylang-ylan illóolaj,
- 50 csepp fahéj illóolaj,
- 50 csepp gyömbér illóolaj,

ELKÉSZÍTÉS:
1.   A szappan a hidegeljárás szabályai szerint készül, amiről ITT lehet részletesen olvasni.
2.   A fügét összevagdaljuk, és mixerrel pépesre aprítjuk.
3.   A fügepépet összekeverjük a mézzel és a vízben feloldott lúghoz adjuk.
4.   Jól elkeverjük, hogy a gyümölcs és a méz feloldódjon.
5.   Az összemelegített olajokat és a fügés/mézes lúgot összekeverjük, majd hozzáadjuk a masszához az illóolajokat.
6.  Formába öntjük és 48 óra múlva felvágjuk.
7. 4-6 hétig érleljük.